Robin Sharma: rikaste ja edukate 13 ühist iseloomujoont

Nii palju aastaid nii paljude miljardäride ja teiste rahanduslike raskekaallastega läbikäimist (ma töötan ainult eetilistega) on mulle näidanud, et enamikul neist on rida ühiseid omadusi, mis ajendavad ühiskonda pidama neid kas andekaks või üleloomulikuks, kui tegelikult mõtlevad nad ainult nii, nagu vähesed mõtlevad, ja käituvad, nagu vähesed käituvad. Jäta meelde: et saada tulemusi, mida ainult 5% inimkonnast saab, pead sa tegema asju, milleks 95% inimestest valmis pole. Kuna majanduslik õitseng on nii paljude inimeste jaoks suur heitlus, mõtlesin, et küllap tasuks jagada neid omadusi, mida olen märganud ülekaalus olevat ärimogulite seas, kellele ma nõu olen andnud.

Esimene iseloomujoon: hulljulge kogus eneseusku

Superjõukad püsivad vankumatud oma usus, et nende loomingulised ambitsioonid ja innukad pürgimused saavad teoks ka siis, kui nad seisavad vastamisi kõigi neid ümbritsevate väidetega, et nende vaated on naeruväärsed, ebapraktilised, rumalad ja võimatud. Neis kaheldakse, neid naeruvääristatakse, põlatakse, mõistetakse hukka ja neile ollakse vastu. Ometigi jäävad nad truuks oma ideaalide ilule.

Teine iseloomujoon: pimestav nägemus helgemast tulevikust

Esimese omadusega seotud, aga sellest pisut erinev on ettevõtlike meistrite joon näha oivalisi võimalusi seal, kus enamik inimesi arvab valesti, et ainsad juhtuda võivad asjad on juba juhtunud. Leiutamise ja innovatsiooni loomuses on tavapärase hävitamine. Ja endise seisundi murendamine. Seda võimet keerata väärtus ja maagia lukust lahti seal, kus enamik seda üldse ei näe, nimetan ma „visionääri andeks“. Seal, kus enamik näeb murekohta, näevad need vaprad hinged võimalusi. Ja paremat tulevikku inimkonnale.

Kolmas iseloomujoon: kohutav mässujanu

Miljardärid, keda ma juhendan, on teerajajad, suunanäitajad, tihti mässajad ja alati suisa revolutsionäärid. Neid ühendab põlgus reeglite vastu, nad on varjatud vabadusvõitlejad ja äritähtedeks maskeerunud piraadid. Neil on jultunud trotsi painutada oma maailma nägemuse poole, mida nad sellele on määranud. Ja püsivust, et teha kõik võimalik selle nägemuse tõelisuseks muutmiseks.

Neljas iseloomujoon: lapselik uudishimu

Sina ja mina olime lastena võlurid. Meil olid kangelaslikud unistused, me värvisime väljaspool jooni ja nägime elu lõbustuspargina. Me armastasime uusi asju õppida ja uusi oskusi ära proovida. Me küsisime pidevalt: „Miks?“ ja tahtsime suurimatele küsimustele vastuseid saada. Ometi, kui me suureks kasvasime, purunes meie püha uudishimu. Planeedi rikkaimad inimesed on eraldanud oma teadmisjanu igavlevast, tavalisest ja tihti nukrast ühiskonnast. Nad on äärmiselt pühendunud õpilased. Nad loevad lõputult (ma ei oska sulle öelda, kui palju kordi olen ma kuulnud suurärimeest ütlemas: „Ma loen kõike, mida kätte saan“). Nad investeerivad innukalt eraõpetajatesse ja juhendajatesse. Nad osalevad koolituskursustel, külastavad konverentse (istudes tihti esireas ja tehes hoolikalt märkmeid) ja parandavad järjekindlalt oma oskusi. Nad mõistavad, et mida paremaks sa saad, seda rohkem väärtust saad sa edasi anda. Ja mida rohkem meisterlikku tööd sa teed – võimalikult suure hulga inimeste heaks –, seda rohkem raha sa teenid. (Raha on lihtsalt turule toimetatud kasu eest saadav tulu.) See ongi see, mis muudab neid majanduslikult silmapaistvaks.

Viies iseloomujoon: hoolimatus kriitikute arvamuste suhtes

Sa võid ihaldada seda, et meeldiksid kõigile su ümber. Või sa võid maailma oma geniaalsusega sütitada. Ma kahtlen, et sa suudad kunagi mõlemat saavutada. Nagu ma mainisin juba varem, pole teiste arvamused midagi enamat kui nende arvamused. Ongi kõik. Ära anna neile sellest rohkem jõudu. Teiste arvamus on lihtsalt nende avaldus selle kohta, mida nad võimalikuks peavad. See tugineb nende juurdunud uskumustele ja minevikus saadud kogemustele. See pole tegelikult üldse sinu mure, seega ära lase sel oma edu saboteerida.

Kuues iseloomujoon: tohutu pühendumus järjekindlusele ja visadusele

Kõik maailmaklassi loojad on tohutult järjekindlad. Nad mõistavad üksluisuse jõudu – samade soorituste, rutiinide, rituaalide ja meetodite kordamine, päevast päeva, nädalast nädalasse – loomaks üleinimlikke tööviljakuse, väärtuse ja mõju tasemeid. Järjekindlus on tõepoolest üks kõige kindlamaid kiirteid legendaarsusse. Peale selle on minu ultrakõrge puhasväärtusega kliendid ka ebatavaliselt visad. Löö neid jalust ja nad ronivad taas püsti.

Seitsmes iseloomujoon: suur armastus võitmise ja maailma parim olemise vastu

Oh, kuidas ultrajõukad jumaldavad edenemise, arenemise ja oma kirglike plaanide igapäevastesse tulemustesse muundamise tunnet. Paljud neist on endised sportlased. Nende aje võita tiitel ja meistrivõistlused kinni panna on aidanud neil enesesse paigaldada kinnisidee saavutada võit ka igal teisel alal. Ja nad ei taha olla lihtsalt omamoodi head või mõõdukalt edukad. Neil inimestel on kindlasti vaja olla kõige paremad. Kogu maailmas. (Ma ei unusta kunagi ühe kliendiks olnud organisatsiooni sihi sõnastust: „Me oleme pühendunud oma alal parim olemisele. Ülekaalukalt.“)

Kaheksas iseloomujoon: sissetreenitud võime seista vastu kohestele naudingutele Peaaegu igal miljardäril, kellega ma kunagi koos töötanud olen, on olnud muinasjutuline isikliku distsipliini tase. Neil on rikkumatu võime end kontrollida. Isegi vägilaslik. Nad püsivad oma eetiliste ambitsioonide, üksikasjalike plaanide ja väärtuslike eesmärkide juures mitte ainult siis, kui nad on täis algatamisenergiat, vaid ka kaua pärast seda, kui see energia on muundunud raskete asjade tegemiseks vajalikuks rühkimiseks. Nende jonnakas sihikindlus on imepärane.

Üheksas iseloomujoon: kätteõpitud oskus jõukust mitmekordistada Enamik inimesi on tarbijad. Nad ostavad pidevalt asju, tihti siis, kui nad neid kõige vähem vajavad. See täidab emotsionaalset auku ning rahuldamata vajadusi, mis teeb nad õnnelikuks – nii üheks-kaheks minutiks. Kuni nad saavad aru, et on nüüd veelgi sügavamates võlgades, mis teeb nad õnnetumaks – paljudeks aastateks. Heaolu kangelased on loojad. Nad teevad asju, mida enamik inimesi ostab. Veel enam: sellega, kuidas nende majanduslik olukord paraneb, panevad nad oma raha tööle ka sel ajal, kui nad ise magavad. Tehes tarku investeeringuid. Ja hoidudes teenindamatu võla surmasõlmest. Palun ära nüüd kuku sellesse lõksu, et pead aja jooksul koguneva passiivse sissetuleku arendamist ainsaks teeks maailmaklassi tasemel jõukusesse. Ma tahaksin juhtida su tähelepanu väljendile, mida ei kasutata kuigi tihti: aktiivne sissetulek. Minu kliendid naudivad tavatut jõukust, sest nad keskenduvad nii passiivsele sissetulekule (kus nende raha pannakse nende eest tööle, selle asemel et nad raha eest töötaksid ja oma tööaega raha vastu vahetaksid) kui ka aktiivsele sissetulekule (kus nad teenivad raha, panustades turule rikkalikke väärtusvooge).

Kümnes iseloomujoon: negatiivsete inimestega suhtlemisest keeldumine

Suured visionäärid turvistavad oma optimistliku energia. Iga inspireeriva saavutuse on loonud meeletult inspireeritud inimolend. Kaota see seisund ja sa kaotad tule, mis sinu tähetolmu tõelisuseks muudab. Ja nii hoiduvad rahamaestrod vabandajatest ja vingujatest nagu katkust ning selle asemel veedavad aega lootusehüüdjate, maailmaehitajate ja teiste impeeriumite loojatega.

Üheteistkümnes iseloomujoon: peaaegu piiritu tegutsemisvõime

Ohver väidab, et ühiskond võlgneb talle elatise. Ohvrid anuvad abi valitsuselt ja sugulastelt ning kõigilt, keda nad kohtama juhtuvad, kes kuulaksid nende lugu, kui raske on neil tormilistes majandustingimustes ellu jääda ja kui väga nad võidu nimel heitlevad. Visionäärist juhi võim põhineb sellel, et ta teostab oma püüdlusi ning tema toimejõud veenab teda oma võimetes. Sellistel isikutel on tarkust, julgust ja loomingulisust teada, et täiesti erksa inimese võimete tõeline telg tuleb seestpoolt, mitte kunagi välispidise jõuna. Ma olen näinud, kuidas need tüübid keelduvad loteriipileteid ostmast, sest selline tegu saadaks nende tugevaimale minale sõnumi, et äärmise jõukuse kogemiseks tuleks sekkuda õnnel, mitte ei piisaks nende endi tegude otsestest tagajärgedest. Sellised tegelased mõistavad, et mida rohkem sa endale antud lubadusi täidad, seda rohkem kasvab sinu enesekindlus muutmaks tõeliseks veelgi nõudlikumaid ettevõtmisi.

Kaheteistkümnes iseloomujoon: asümmeetrilise riski-tasu paradigma (ARTP) rakendamine

ARTP on lühend, mida ma kasutan kirjeldamaks miljardäride harjumust investeerida taipu, energiat ja aega ainult võimalustesse, mille head küljed on kordades suuremad kui iga võimalik pahupool. Teisisõnu pole võimalikel tuludel mingit sümmeetriat või võrreldavat suurusjärku riskidega, et ettevõtmine või investeering läbi kukuks. See, et magnaadid on kergemeelsed riskijad, kes teevad korrapäraselt läbimõtlematuid liigutusi ja toetuvad pigem instinktidele kui teadmistele, on müüt. Ei. Äärmiselt rikkad inimesed kipuvad olema konservatiivsemad, mõtlikumad ja kaalutlevamad, kui neist üldiselt eeldatakse. Nad otsivad välja ettevõtmisi, kus on võimalik saavutada hämmastavat tulu ilma kogu raha panustamata.

Kolmeteistkümnes iseloomujoon: vastuvoolu mudel rahaliste vahendite kasutamisel

Lõpetuseks tegutsevad minu nõustatud miljardärid üldiselt täiesti teistsuguse raha kulutamise (ja nägemise) viisi järgi. Ma nimetan seda „isepäiseks investeerimismeetodiks“. Põhimõtteliselt kirjeldab see nende haruldast (ometigi teenitud ja väljaarendatud, mitte sünnipärast ega päritud) võimet märgata peidetud väärtust.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Robin Sharma uuest raamatust „Argipäeva kangelase käsiraamat“.

Seotud