RETSEPTID: Mikk Mägi ja Loore Emilie Raavi külluslik lihavaba jõululaud

Jõuluprae, vorstikesed ja pikkpoisi saab asendada tervislike taimsete alternatiividega. See on heategu nii loomadele, keskkonnale kui meie oma tervisele – elu hoidmine ja väärtustamine kui parim jõulukingitus.

Paljude jaoks tekitab jõulutunde küünla kustumise kerge suitsuhõng, enne seda võbisev küünlaleek, mandariinide aroom ja krõbe külm koos sametpehme lumega. See on õdus soojus, rahu ja õnnetunne, mida soovime jagada oma lähedastega.

Jõuluaeg on kantud hoolimisest ning heategemisest, siirast soojusest mida teistega jagada ning andmisrõõmust. Tähtsal kohal on endast nõrgemate abistamine. Püha Nikolaus, kui esimene jõulude heategija ning omamoodi üle maailma levinud traditsiooni algataja, oli esimene, kes tegi abivajajatele salajasi kingitusi.

Teine asi, mis ehk esmane idüll ei tundu aga siiski jõuludega meie jaoks sageli kaasas käib, on tohutu ülesöömine ja palju plastik nänni. Nii me jõulutunnet muidugi aga kirjeldada ju ei sooviks, või ehk ei peaks.

Küll nadi kolm päeva, kuid siiski kuulutatakse jõulurahu välja ka metsloomadele, keda siis kolm päeva jõulude paiku nottida ei tohi. Neile viiakse isegi süüa. Ja küllap on paljudel tunne, et nad seda ka väärivad, ehk isegi rohkem kui õnnetud aga siiski õnnelikud kolm päeva. Nendeks kolmeks päevaks saabub metsa veidikene rohkem õnne ja rahu.

Sarnastest ideedest kantuna on paljud inimesed ja mitmed organisatsioonid, kellede seas ka meie koos Vegan Restoraniga V, elule kutsunud idee, pidada jõulusid lihavabalt.

Kampaania

(väiksem vormitäis)

Põhi:

1 tass nisujahu

¼ tassi täisterajahu

75 gr õli

1 tl soola

3 spl vett

Täidis:

1 tass punaseid läätsi

1 sibul

1 porgand

2 küüslaugu küünt

½ purki purustatud tomateid

3 sl kikerhernejahu (vajadusel)

vahemere ürdisegu

maitsepärmi helbeid

soola ja pipart

Valmistamine: sega pirukapõhi ja lase sel 5 minutit seista. Suru tainas seejärel vormi põhja. Küpseta eelkuumutatud ahjus 175 C juures 5-8 minutit.

Keeda läätsed pehmeks. Pruunista hakitud sibul ja küüslauk ning riivitud porgand. Lisa purustatud tomatid, läätsed. Kui segu jääb piruka peale panemiseks liiga vele, lisa ka kikerhernejahu. Maitsesta maitsepärmi, soola, pipra ja ürdiseguga. Pane täidis eelküpsetatud põhjale. Küpseta pirukat 175 C juures umbes 15-20 minutit. Lase jahtuda ja serveeri.

Kartulisalat mandlite ja päikesekuivatatud tomatitega

(neljale)

8 keedetud kartulit

100g pakk mandlilaaste

2 sl kappareid

2 pakki kaera- või sojakoort (või muud taimset koort)

1 purk kikerherneid

peotäis päikesekuivatatud tomateid

kimp rohelist sibulat või murulauku

väike jupp porrut

soola ja pipart

Valmistamine: Lõika keedetud kartul keskmise suurusega tükkideks. Rösti madlilaastud ja lase jahtuda. Tükelda päikesekuivatatud tomatid ja porru. Haki roheline sibul või murulauk. Kurna kikerherned. Sega kartulid, mandlilaastud, päikesekuivatatud tomatid, porru, roheline sibul, kikerherned ja kapparid paraja suurusega kausis. Lisa koor ning maitsesta soola, pipraga.


Läätsepikkpoiss ahjujuurikate ja sinepikastmega

(kuuele)

  

Pikkpoiss:

500g punaseid läätsi

1 porgand

1 sibul

2 küüslaugu küünt

1 kruus riivsaia

2 spl pählivõid (või purustatud pähkleid)

1 tass vett

2 sl sojakastet

½ köögivilja puljongi kuubikut

soola ja pipart

Ahjujuurikad:

1 peet

1 kaalikas

2 porgandit

2 punast sibulat

6 kartulit

oliiviõli

väike kimp värsket tüümiani (oksadena)

soola ja pipart

Kaste:

1 sl sinepiseemneid

400 ml kaerakoort või muud taimset koort

2 sl sojakastet

1 sl sinepit

soola

Valmistamine: keeda läätsed pehmeks, kurna üleliigne vesi. Pruunista paksu põhjaga potis riivitud porgand, tükeldatud sibul ja küüslauk. Lisa puljongikuubik, vesi ja pähklivõi. Lase keema tõusta. Seejärel lisa riivsai ja läätsed. Sega korralikult läbi ning vaata, et mass jääks piisavalt tihke, vajadusel lisa veidi kikerhernejahu, nisujahu vmt. Tõsta mätsiv mass küpsetusvormi. Küpseta eelkuumutatud ahjus 175 C juures 1 tund.

Tükelda peet, porgand, kaalikas, sibul ja kartul suuremateks tükkideks ning maitsesta õli, soola, pipra ja tüümianiga. Küpseta juurvilju eelkuumutatud ahjus 175 C juures umbes 20-30 minutit, kuni need on parajalt pehmed ja küpsed.

Rösti väikese poti põhjas sinepiseemned, lisa kaerakoor, sojakaste ja sinep. Maitsesta soolaga.

Serveeri pikkpoiss koos ahjujuurikate ja kastmega.

Soovitus!

Kaerakoore asemel võid kasutada ka sojakoort, riisikoort või speltakoort.

Soovitus!

Lase pikkpoisil enne lahtilõikamist umbes 10 minutit jahtuda, et see jõuaks taheneda. Pikkpoissi sobi järgmisel päeval serveerida ka võileiva kattena, seda eelnevalt pisut praadides.

Porgandi-pähklikook

Vaja läheb:

3 riivitud porgandit

1⁄2 tassi purustatud pähkleid

1 tass suhkrut

1⁄2 tassi rosinaid

1⁄2 tahvlit šokolaadi

1⁄4 tassi fariinsuhkrut

2 tassi jahu

3⁄4 tassi õli

1⁄2 tassi vett

2 tl küpsetuspulbrit

1,5 tl soodat

2 tl kaneeli

0,5 tl soola

1 sl õunaäädikat (või veini-, riisiäädikat)

Valmistamine:

Sega kuivained. Lisa vesi, õli ja äädikas. Pane juurde riivitud porgand, purustatud pähklid, rosinad ja hakitud šokolaad. Kalla saadud segu vormi ja küpseta eelkuumutatud ahjus 180 °C juures 45 minutit. Kontrolli tiku abil koogi küpsust. Kui tainast enam tiku külge ei jää, tõsta kook ahjust välja. Serveeri jahtunult.

Autorid: Loore Emilie Raav, Mikk Mägi

Allikas: Mikk Mägi ja Loore Emilie Raav “Toidud ainult taimedest” 

Fotod pärinevad raamatust “Toidud ainult taimedest”, fotode autor: Marju Randmer-Nellis

Proovi Miku ja Loore Emilie hõrgutisi ka vegan restoranis V Tallinna vanalinnas, Rataskaevu 12

 

Seotud