RETSEPTID! Marika Blossfeldti isuäratavad road organismi sügispuhastuseks loomulikul viisil II

Tervisenõustaja Marika Blossfeldt kirjutab oma uues raamatus “Looduslik toit. Ehe ja tervendav” sellest, kuidas lahedalt ja leebelt kehale kerge puhastuskuur teha. Täna jagame teiega tema maitsvate roogade retsepte.

Esimeses organismi sügispuhastuse loos jagas Marika Blossfeldt nõuandeid, kuidas võiks keha kergendada ja vabaneda looduslikul moel üleliigsest, ilma, et keha stressi satuks. Selleks, et see kõik oleks veel ka väga nauditav, on tal välja pakkuda isuäratavad retseptid ning mõned mõnusad protseduurid, mis sellele protsessile kaasa aitavad.

Õunaäädikaga vesi

Õunaäädikas leidub rikkalikult looduslikke ensüüme, mis on abiks seedimisel ning võib vabastada keha kandidoosist. Kasulikud bakterid aitavad tervendada ja taastada soolte mikrofloorat ning tugevdavad immuunsüsteemi just õige ajastusega külmemate kuude saabumiseks.

Õunaäädikal on palju kasulikke omadusi. Ma olen selle joogi lisanud sügispuhastusse peamiselt tänu õunaäädika aluselisele mõjule verele, veresuhkru taseme tasakaalustamiseks ning soodsa mõju tõttu seedesüsteemile.

Kui veri on kergelt aluseline, valitseb kehas soodne keskkond, mis leevendab ja ennetab põletikku. Aluselisel kehal on kõik eeldused enda tervendamiseks, parandamiseks ja taastamiseks. Keha saab nõnda kerge tõuke mürkidest vabastamiseks.

Õunaäädikas stimuleerib ka vereringet ja aitab seeläbi väljutada maksas leiduvaid mürke.

Koostisosad:
1 l vett
2 sl toorest filtreerimata õunaäädikat

Juhised :
• Täida liitrine kann jaheda või sooja veega.
• Lisa vette õunaäädikat ja sega.


Taimeteed

Sügisel on eriti kasulikud sellised taimeteed, mis aitavad puhastada jämesoolt. Sellist teed võib valmistada punasest jalakast, apteegitilli seemnetest, piparmündist, alteejuurest, lagritsajuurest, köömnetest, petersellist ja ingverist.

Kuivatatud ürtide, juurte või seemnete puhul kasuta üht teelusikatäit kuivatatud teed iga tassitäie keeva vee kohta. Lase teel kannus tõmmata kümme minutit. Seejärel vala tee läbi sõela tassi.

Värske ingveri- või ženšennijuure puhul lõika paar viilu ning aseta need potti koos kahe tassitäie veega. Aja vesi keema ning lase teel kakskümmend minutit tasasel tulel vaikselt keeda. Ühte ja sama ingveri- või ženšennitükki võib kasutada kolm-neli korda.

Nagu kõigi taimeteede puhul, ei ole soovitatav pikka aega eranditult ainult üht liiki teed juua. Ohutum on vaheldumisi juua mitut eri liiki teed. Rüüpa oma teed aeglaselt, üks väike lonks korraga.


Roheline smuuti

Mõtle smuutist kui toidust, mitte joogist – seda võib isegi lusikaga süüa. Järgnevast retseptist jagub umbes kolmeks tassitäieks. Kui see kogus on üheks eineks liiga suur, siis säilita osa smuutit külmkapis ja söö seda vahepalana, kui sul kõht peaks tühjaks minema.

Eestis, kus lehtköögivilju turgudel sageli ei kohta, võid nende asemel kasutada peterselli, basiilikut, koriandrilehti, talisibulat, sibulapealseid, varssellerit, kurki, redise- ja peedipealseid, aga ka söödavaid metsikuid taimi, sealhulgas võilillelehti, karulauku, naati, nurmenukulehti, nõgeseid (kasta esmalt paariks sekundiks keevasse vette), kortslehte ning maltsa.

Koostisosad:
1 tass külma vett
4 peotäit lehtköögivilju (spinatilehed, lehtkapsas, lehtpeet), varred eemaldatud
1 banaan, kooritud ja tükeldatud
1 peotäis marju (pohlad, jõhvikad või astelpajumarjad)
1 avokaado, puhastatud
1 sl kookosrasva (soovi korral)

Juhised:
• Aseta kõik koostisosad kannmikserisse ja püreesta.
• Vala smuuti klaasi ja söö seda aeglaselt.

Hapendatud juurviljad

See roog on lisatud puhastuse toidukavasse, sest hapendatud juurviljade probiootilised ja ensümaatilised omadused parandavad sinu soolestiku keskkonda, muudavad seedimise palju kergemaks ning annavad kehale eriti suure vitamiiniannuse.

Hapendamisprotsessi põhiliseks osaks on soolane vesilahus ehk soolvesi. Vee ja soola suhe lahuses on alati sama: 500 ml vett ühe supilusikatäie soola kohta (eelistatavalt rafineerimata meresoola), aga vabalt võib lisada ka mitmesuguseid vürtse või maitsetaimi. Tegu on anaeroobse protsessiga, seega peavad hapnevad juurviljad püsima täielikult soolvee all, et takistada kahjulike bakterite ja hallituse levikut.

Minu kogemuse põhjal saavutavad juurviljad õige maitse kolme-nelja päeva järel, aga kõik sõltub toa temperatuurist. Protsessiks võib kuluda ka üks-kaks päeva kauem. Arvesta sellega ning hakka oma hapendatud juurvilju valmistama päev või kaks enne seda, kui alustad üleminekut puhastusele.

Kui hapendatud juurviljade valmistamine näib liialt hirmutava ettevõtmisena, võid osta ka valmistehtud tooreid hapendatud köögivilju. Kuna puhastuse ajal kapsast ei sööda, siis ära vali hapukapsaid, aga hapukurgid on igati lubatud, kui nad on tõeliselt hapendatud ja mitte äädikas marineeritud. Toidu etiketil peaks olema märgitud vaid kurgid, vürtsid, sool ja vesi – mitte äädikas.

Allpool kirjeldatud retsept sobib nii üht liiki juurvilja kui ka mitme juurviljasegu korral. Kui tegemist on sinu esimese katsega, võta alustuseks ette porgandid. Peetidel kulub hapnemiseks vähemalt seitse päeva, seega on parem neid teistest juurviljadest eraldi hapendada. Sul läheb vaja suure avaga kahe-kolmeliitrist keraamilist kannu või klaaspurki.

Koostisosad:
1½ l vett
3 supilusikatäit meresoola
Porgandeid, valgeid rediseid, kaalikaid (mis tahes koosluses) või peete (eraldi), väikesteks tükkideks, seejärel 2–3 mm paksusteks viiludeks lõigatud
5–6 küüslauguküünt, paksudeks viiludeks lõigatud
väike peotäis köömneid, apteegitilli-, vürtsköömne- või koriandriseemneid (soovi korral)

Juhend:
• Pese kahe-kolmeliitrine kann või purk kuuma vee ja puhastusvahendiga ning aseta see kõrvale.
• Aja vesi keema ja lisa sellele sool. Sega vett soola lahustumiseni. Lase soolveel kümme minutit jahtuda.
• Aseta juurviljad tihedalt purki, puista vahele küüslauguviilud ja vürtsid – jäta 5 cm purgi äärest vabaks.
• Vala soolvesi juurviljadele, kuni need on täielikult vee all.
• Kata juurviljad väikese taldrikuga, mis purgiavast läbi mahuks.
• Aseta taldrikule puhas raskus (näiteks klaas veega), mis takistab juurvilju veepinnale tõusmast.
• Kanna hoolt, et juurviljad oleksid alati soolvee lahusega kaetud. Kui nende katmiseks ei jätku piisavalt lahust, keeda vett juurde, sega selles vastav hulk soola, jahuta uus soolvesi parajale temperatuurile ning lisa see purki.
• Aseta purk kaussi või sügava põhjaga taldrikule, et kinni püüda üle ääre voolavat soolvett. Kata purgi ava suure taldriku või köögirätikuga.
• Lase hapnevatel juurviljadel seista toatemperatuuril vähemalt kolm päeva. Kontrolli aeg-ajalt, kas juurviljad on ikka soolveega kaetud. Eemalda ja viska ära kogu vaht, mis lahuse pinnale võib tekkida.
• Maitse kolmandal päeval juurvilju. Kui maitse on meeldivalt hapu, sulge purk kõvasti kaanega ja aseta see külmkappi.

Roheline salat

Koostisosad:
Tumerohelised värsked salatid (rukola, noor lehtsinep, vesikress), suupärasteks tükikesteks rebitud
Lehtsalatid (rooma salat, punaleheline salat või mis tahes liik peale jääsalati), suupärasteks tükikesteks rebitud
Värsked hakitud maitsetaimed (petersell, koriander, till, estragon, basiilik, tüümian)
Sidruni- või laimimahl
Oliiviõli (esimesest külmpressist)
Meresool (soovi korral)

Juhend :
• Sega rebitud lehtsalat ja tükeldatud maitsetaimed suures kausis kokku.
• Lisa maitse järgi sidrunimahla, õli ja soola. Sega.

Salati mitmekesisemaks muutmiseks lisa natuke purustatud küüslauku, värsket hakitud ingverijuurt, hakitud talisibulaid või sibulapealseid, seemneidusid (mitte kaunviljade omi), paar rosinat, kuivatatud sõstraid või marju.


Kicheree

Valmista suur potitäis kicheree’d, hoia seda külmkapis ning soojenda korraga söömiseks ainult üks portsjon. Kicheree, mida kutsutakse ka kichari’ks, on ajurvedal põhinev retsept, millega tutvusin kui kundalini joogat õppisin.

Kicheree on lisatud sügispuhastusse, sest see rahustab seedetrakti. Tegemist on ka suurepärase jämesoolepuhastajaga, sest kicheree’d on lihtne kehast väljutada ning toidus sisalduvad kiudained aitavad jämesoolt seest puhtaks hõõruda. Pikaajaline keetmine lagundab riisi ja mungubade rakuseinad, muutes need kergemini seeditavaks ning keha jaoks paremini omastatavaks.

Kicheree sisaldab palju keha soojendavaid vürtse, mis teeb sügise ja talve lähenedes sellest puhastuse jaoks ideaalse toidu. Mõned neist vürtsidest toimivad rögalahtistina ning aitavad väljutada lima nii hingamisteedest kui ka organismist.

Kicheree varustab sind täiusliku valguga (kõigi asendamatute aminohapetega), kuna tegemist on täisterade ja kaunviljade kombinatsiooniga. Kicheree pakub ka küllaldaselt liitsüsivesikuid, palju kiudaineid ja tubli annuse tervislikku rasva kookosrasva näol. Vürtsid lisavad kergesti omastatavaid mineraalaineid, vitamiine ja antioksüdante. Kokkuvõttes on tegemist tasakaalustatud, täisväärtusliku ja toitainerikka toiduga.

Järgnevast retseptist jätkub umbes kaheksaks portsjoniks.

Koostisosad:
• 2 tassi täistera basmati riisi
• 2 tassi mungube
• küllaldaselt vett leotamiseks
• 3 sl kookosrasva
• ½ tl jahvatatud vürtsköömneid
• ½ tl jahvatatud kurkumi
• ¼ tl jahvatatud Cayenne’i pipart
• ½ tl jahvatatud koriandriseemneid
• ½ tl jahvatatud kardemoni
• ½ tl jahvatatud musta pipart
• ½ tl jahvatatud kaneeli
• 2 sibulat, hakitud
• 3–5 cm ingverit, kooritud ja väikesteks kuubikuteks hakitud
• 4 küüslauguküünt, hakitud
• 2,2 l keeva vett
• soola maitse järgi
• 1 peotäis rosinaid (soovi korral)

Juhend :

• Loputa riis ja oad kausitäies vees. Vala ära pinnale kerkinud mustus ja praht. Kurna riis ja oad sõelal.
• Vala kaussi rohkelt värsket vett ja leota riisi ja ube üleöö (oad lähevad topeltsuureks).
• Järgmisel päeval kurna ning loputa riis ja oad värske veega.
• Kuumuta suures potis vürtse kookosrasvas minut aega.
• Lisa sibul, küüslauk ja ingver, sega ja prae veel 3–5 minutit.
• Lisa keev vesi ning leotatud ja kurnatud riis ja oad.
• Aja kõik keema, siis keera kuumus madalaimale astmele ning hauta 1–1 ½ tundi. Sega vahetevahel ja kui vaja, lisa natuke keeva vett – konsistents peaks olema paksu supi moodi.
• Lisa maitse järgi soola, soovi korral ka rosinaid, ning sega.

Serveeri koos lehtköögiviljadega ja/või aurutatud, kuumutatud või küpsetatud juurviljadega (loe allpool kirjeldatud retsepte).

Märkus: kui sa pole tuttav India köögil põhinevate vürtsidega, võiksid alustuseks võtta vähem vürtse või kasutada igat vürtsi väiksemas koguses, et näha, kuidas sulle nende maitse meeldib. Valmista väiksem hulk kicheree’d ja eksperimenteeri esmalt sellega, lisades vaid tagasihoidliku valiku vürtse. Isegi ilma kõigi vürtsideta on tegemist suurepärase toiduga, mis aitab edukalt keha mürkidest vabastada.

 


Vürtside omadused

Küüslauku, ingverit ja sibulat peetakse juurikate pühaks kolmainsuseks. Kundalini jooga meister joogi Bhajan on öelnud, et need kolm juurikat on koos kasutatuna lausa tõeliselt väekad – need pole mitte ainult tervendava toimega, vaid annavad ka väga palju energiat.

Küüslauk on kasulik südame, vere ja vereringe jaoks. Küüslaugul on ka antibiootilised omadused.

Sibul stimuleerib vereloomet, puhastab verd ning tasakaalustab veresuhkru taset. Sibulal on ka antibiootilised omadused.

Ingver ravib iiveldust, aitab kaasa seedimisele ning on antibiootiliste omadustega. Ingver loob kehas sooja tunde, turgutab närve ja aitab tagada seljaajuvedeliku tervise.

Vürtsköömen on jahutava toimega vürts. See aitab kaasa seedimisele ning soodustab kehal mürkide väljauhtumist. Vürtsköömnetee ravib põie ja neerude puhastamise teel ka kuseteede probleeme. See tee aitab eemaldada liigset lima ja reguleerib soolestiku tööd. Vürtsköömen koos kurkumi ja pipraga on tõhus immuunsüsteemi turgutaja.

Kurkum on võimas antioksüdant ja põletikuvastane vürts. Kurkumi aktiivne koostisosa kurkumiin tõkestab H. pylori ehk ühe vähki esilekutsuva bakteri levikut – seda bakterit seostatakse eelkõige mao- ja jämesoolevähiga. Kurkum aitab maksast mürke kõrvaldada, tasakaalustada kolesteroolitaset, leevendada allergiad, stimuleerida seedimist ja turgutada immuunsüsteemi. Kurkum toetab liigeseid ning mõjub kasulikult nahale ja limaskestale.

Cayenne’i pipar, mida tuntakse ka capsicum’i või punase pipra all, on kasulik vahend artriidivalu leevendamiseks. See pipar tugevdab immuunsüsteemi, vähendab külmetusest tingitud hingamisteede haigusi, parandab vereringet ja soodustab endorfiinide tootmist – mis omakorda tõstab meie tuju .

Koriandriseemned parandavad isu ja aitavad kaasa seedimisele, rahustades magu ja vähendades kõhupuhitust.

Kardemonis sisaldub suurel hulgal kemikaali nimega eukalüptool – rögalahtistit, mis aitab vabaneda pitsitustundest hingamisteedes. Kardemon muudab kergemaks seedimise, aitab rahustada närvilist magu ja leevendab ärritunud soole sündroomi.

Mustal pipral on põletiku- ja puhitusvastased omadused. Pipar parandab soolestiku liikuvust ning võimendab seedetrakti tööd maosiseste ensüümide erituse hulga suurendamisega. Pipras sisalduvad antioksüdandid C- ja A-vitamiin ning flavonoidide polüfenoolid aitavad kehal eemaldada kahjulikke vabu radikaale, kaitstes meid seeläbi vähi ja enneaegse vananemise eest.

Kaneel soojendab ja rahustab keha ning ergutab vereringet. Kaneel stimuleerib seedeprotsesse ning toimib kerge rögalahtistina, aidates vabaneda pitsitustundest hingamisteedes. Kaneelil on antioksüdantilised, antiseptilised ning suhkrutõve-, põletiku- ja puhitusvastased omadused.


Küüslaugulised lehtköögiviljad

Koostisosad:
2 küüslauguküünt, viilutatud
1 sl oliiviõli (esimesest külmpressist)
mitu lehtköögivilja lehte, näiteks lehtkapsas või lehtpeet, varred eemaldatud ja 2 cm laiusteks ribadeks lõigatud
2 näpuotsatäit meresoola
porrulauk, talisibulaid või värsket ingverit, hakitud
sidruni- või laimiviilud

Valmistamine:
• Pruunista küüslauku õlis 1 minut.
• Lisa küüslaugule lehtköögiviljad ja puista peale soola.
• Sega pidevalt, et kõik köögiviljad kuumusega kokku puutuksid.
• Kuumuta, kuni kõik köögiviljad on muutunud erkroheliseks ja pehmeks.

Mitmekesisuse tõstmiseks lisa hakitud porrulauku, talisibulat või ingverit. Serveeri koos sidruni- või laimiviiludega ning piserda vahetult enne serveerimist lehtköögiviljadele pisut sidruni- või laimimahla.


Aurutatud juurviljad

Koostisosad (kõik kooritud ja suupärasteks tükkideks lõigatud):
1 peet
1 pastinaak
1 porgand
1 kaalikas

Valmistamine:
• Aseta juurviljatükid aurutuskorvi ja lisa sinna piisavalt vett, et täita korvialune ruum.
• Kata pott kaanega ja aja vesi keema. Auruta 10–15 minutit või seni, kui juurviljad on pehmed.
Hoia alles toiduvalmistamisel kasutatud vesi ja naudi seda hõrgult magusa mineraalirohke joogina. Piserda enne juurviljade serveerimist neile pisut oliiviõli ja sidrunimahla või umeboshi äädikat (hapendatud Jaapani ploomide soolvesi).


Kuumutatud juurviljad

Koostisosad (kõik kooritud ja õhukesteks viiludeks lõigatud):
1 peet
1 pastinaak
1 porgand
1 kaalikas
1 sibul, tükeldatud või lõigatud poolkuukujuliselt
oliiviõli (esimesest külmpressist)
meresool ja pipar
sidrunimahl

Valmistamine:
• Pruunista aedvilju ja sibulaid õlis tavalisel või vokkpannil 5 minutit.
• Lisa pisut vett. Kata juurviljad kaanega ja auruta umbes 5 minutit, kuni juurviljad on pehmed.
• Maitsesta soola, pipra ja vähese sidrunimahlaga.


Küpsetatud juurviljad

Koostisosad (kõik kooritud ja suupärasteks tükkideks lõigatud):
1 peet
1 pastinaak
1 porgand
1 kaalikas
1 supilusikatäis oliiviõli (külmpressitud)
Värsked või kuivatatud maitsetaimed (tüümian, rosmariin või herbes de Provence maitsetaimesegu)
meresool ja pipar

Valmistamine:
Kuumuta ahi 225 kraadini.
• Aseta juurviljad suurde küpsetusvormi või küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile.
• Vala juurviljadele õli ja sega kätega, kuni kõik tükid on ühtlaselt õliga kaetud.
• Paiguta tükid ühtse kihina alusele ning küpseta 45–60 minutit. Pärast 20 minuti möödumist sega juurviljad läbi ning puista peale ürte.
• Küpseta veel 25 minutit või kuni juurviljade pehmenemiseni.
• Maitsesta soola ja pipraga ning serveeri soojalt.


Avokaadodest

Avokaadosid on soovitatav osta valmis juba puhastuse eel, sest need peavad enne söömist paar päeva küpsema. Pane avokaadod küpsemise kiirendamiseks koos paari õunaga paberkotti, sulge kott ning hoia seda hämaras kohas, näiteks sahvris. Õunad tekitavad naturaalset gaasi, mis kiirendab küpsemisprotsessi.

Muud tegevused, millega aidata kaasa sügispuhastusele

Siin on mõned enesehoolitsemise tehnikad ja tegevused, mis võivad oluliselt parandada ja võimendada puhastuste tõhusust. Vali paar tehnikat, mis tunduvad sulle enim sobivana, ning proovi neid järele.

Kuuma rätiku massaaž

Nahk on keha kaitsekiht, see on ka kõige suurem erituselund, mille kaudu vabanevad jääkained, mürgid ja surnud rakud. Nahk eritab nii tahkeid (kõõm, rasv), vedelaid (higi) kui ka gaasilisi aineid (veeaur ja süsihappegaas).

Kuuma rätiku massaaž – Jaapani ilu- ja terviserituaal – on meeleline ning lõõgastav meetod, mis aitab naha hõõrumise teel nahapoore stimuleerides kehast jääkaineid väljutada. Boonusena aitavad kuumus ja hõõrumine lahustuda keharasva ning tselluliiti. Selleks protseduuriks on vaja üksnes väikest käterätti (umbes 25 x 25 cm) ja kuuma vett.

Kuuma rätiku massaaži on mõnus teha vannitoas, kuid mitte duši all. Kui keha on kuiv, elavdab massaaž meelelisi aistinguid enam ja on vägagi nauditav kogemus.

• Tee rätik nii kuuma veega märjaks, kui käsi kannatab, ning vääna välja.
• Hõõru end rätikuga ringjate liigutustega üle kogu keha. Pole kindlat järjekorda, mida järgima peaksid, aga soovitatav on alustada sõrmedest ja kätest ning seejärel mööda käsivarsi üles rinna suunas liikuda. Pööra erilist tähelepanu kaelale, kaenlaalustele ja kubemepiirkonnale. Seal asuvad lümfisõlmed, mida stimuleerides ja aktiveerides muutub tõhusamaks ka jääkainete eemaldumine lümfi abil.
• Niipea kui rätik on jahtunud, tee see taas kuuma veega märjaks, vääna välja ning jätka sealt, kus pooleli jäi. Tunneta, kuidas kuumus nahapoorid avab ja sügavale kehasse tungib, samal ajal lihaseid lõdvestades ning vereringet ergutades. Nahk muutub hõõrumise ja soojuse tagajärjel pisut punakaks.
• Püsi oma meeleliste aistingute lainel ja naudi tõeliselt iga hetke. Püsi olevikus. Kui vesi su nahalt aurustub, kujuta ette, kuidas kõik jääkained koos sellega õhku haihtuvad.

Kuuma rätiku massaažil võib olla erinev mõju: kui seda teha hommikul, on tulemus ergutav ja värskendav, õhtul aga rahustav ja lõõgastav. Tee seda vahetult enne magamaminekut, et oma meeli tasakaalustada ja sa tunned end tänu sellele niivõrd puhta ja rahulikuna, et magad nagu väike laps.

Tee kuuma rätiku massaažist enese eest hoolitsemise rituaal. Süüta vannitoas küünlad ja muuda see protseduur endale taevalikuks kogemuseks. See on võrratu viis oma kehaga suhtlemiseks ning võimalus endale armastust ja tähelepanu avaldada.

Epsomi soola protseduurid

Epsomi sool ehk mõrusool (magneesiumsulfaat) on väga mitmekülgne aine, millel on hea mõju nii tervisele kui ka ilule.

Magneesiumil on inimkehas rohkem ülesandeid kui mis tahes muul mineraalainel – ta reguleerib enam kui 325 ensüümi tegevust. Magneesium on ülitähtis kaltsiumi omastamiseks ja seetõttu oluline ka luude tugevana hoidmisel. Magneesium parandab insuliini toime tõhusust ja osaleb veresuhkru taseme reguleerimises. Samuti vähendab see stressi, parandab und ja keskendumisvõimet, aitab kaasa normaalsele närvide ja lihaste talitlusele, takistab veresoonte paksenemist ja trombide teket, vähendab põletikuriski, leevendab valu ning soodustab keha hapnikuga varustatust.

Sulfaate on toidust raske omastada, aga naha kaudu imenduvad nad kergesti. Sulfaadid aitavad kõrvaldada kehast mürgiseid jääkaineid, sealhulgas ravimite jääke ja keskkondlikke saasteaineid. Sulfaadid parandavad toitainete imendumisvõimet ja stimuleerivad kõhunääret tootma rohkem seedeensüüme. Sulfaadid võivad ära hoida ka peavalusid ja leevendada migreeni.

Proovi järgmisi enese eest hoolitsemise võtteid:

Nahakoorimine. Masseeri puhtast märga nahka peotäie Epsomi soolaga, et keha koorida ja muuta nahk siidpehmeks. Seejärel loputa duši all sool kehalt.

Näopuhastus. Sega peopesas Epsomi soola puhastuskreemi sisse. Masseeri seguga nägu ja kaela ringjate liigutustega, et poorid süvitsi puhastada. Pese jaheda veega kreem maha ja tupsuta nahk kuivaks.

Juuksehooldus. Sega Epsomi soola oma lemmikjuuksepalsamisse, see lisab juustele kohevust.

Lõõgastav vann. Kui lisad vannivette kaks tassitäit Epsomi soola, leevendab see stressi, alandab vererõhku, tõstab üldist energiataset ja loob õnnetunde. Naudi lõõgastavat vanni paar korda nädalas, vähemalt kaksteist minutit korraga.

Jalavann. Sega tassitäis Epsomi soola kausitäies soojas vees, see on tõhus vahend väsinud jalgade turgutamiseks ning jalavalude leevendamiseks.

Tegele mõne teadvelolekupraktikaga, nagu jooga, tai chi või chi gong

Kui juba tegeled mõne joogataolise praktikaga, siis harrasta seda iga päev, kas või ainult kümme kuni kakskümmend minutit. Kui mitte, siis võiks nüüd olla ideaalne aeg seda proovida – mine mõnda algajatele mõeldud tundi.


Aeglane ja sügav hingamine

Aeglane ja sügav hingamine on lihtne võte keha lõdvestamiseks, närvide rahustamiseks, energiakanalite avatuna hoidmiseks ning energia vaba voolu tagamiseks. See soodustab pea tühjendamist mõtetest, valu leevendamist, põletiku alandamist, emotsioonide tasakaalustamist ja vere aluselisuse tõstmist. Suurem hapniku hulk kiirendab ainevahetust ja võimaldab tõhusamalt kaloreid põletada. Sügav hingamine suunab õhu alumistesse kopsusagaratesse, mis kinnitab ajule, et kõik on korras, puudub hädaolukord ning stressiahel jääb käivitamata.

Aeglase ja sügava hingamise harjutamiseks istu sirge seljaga ja hoia mõlemad jalad ristamata kindlalt maas, käed süles. Võid kasutada mõnda mudrat ehk käteasendit. Variandid:
1. Aseta vasak käsi parema käe peale (meestel parem käsi vasaku käe peal), peopesad ülespoole ja pöidlaotsad koos.
2. Aseta üks käsi rinnale ja teine ülakõhule.
3. Aseta käed reitele peopesad ülespoole, pöidla ja nimetissõrme otsad ühendatud.
Sule silmad ja hinga sügavalt läbi nina sisse, samal ajal kõhulihaseid lõdvestades. Nii on võimalik sügavalt hingata alumistesse kopsusagaratesse. Hinga nina kaudu välja ning tõmba naba õrnalt selgroole lähemale, see aitab täiuslikult välja hingata.
Tunneta sisse hingates, kuidas kõigepealt täituvad õhuga kopsude alumised sagarad, seejärel keskmine osa ja viimaks kopsutipud. Välja hingates toimi vastupidi: esmalt tühjenda kopsutipud, seejärel keskmine osa ja viimaks alumine.

Püsi hetkes – taju oma hingamist teadlikult ja meeleliselt, kuula hingetõmbeid ning märka kõiki pisikesi muutusi, mis sisse ja välja hingates kehas toimuvad: kuidas roided laienevad ja kokku tõmbuvad, kuidas kõht välja ja sisse liigub, kuidas õlad tõusevad ja langevad, kuidas kopsud täituvad ja tühjenevad, kuidas sissehingamise heli erineb väljahingamise helist, kuidas sissehingatav õhk on pisut jahedam kui väljahingatav õhk. Pane tähele, kuidas keha lõdvestub ja kuidas meeled rahunevad.

Iga hingetõmbe ajal võib ette kujutada valguse, puhtuse ja värske energia sisse voolamist ning välja hingates murede, pingete ja mürkide väljumist.

Leia iga päev aega, et tegeleda sügava hingamisega, isegi viiest minutist on palju kasu.


Hingamiskõnd

Hingamiskõnd on vaikuses ja teadlikult hingates kõndimine. See on meditatsioon liikudes ning võrratu trenn kopsudele ja südamele.

Täpselt nii nagu eelnevalt mainitud aeglase ja sügava hingamise puhul, on siingi tähtsaim hingata nina kaudu sisse ja välja ning suunata õhk teadlikult kopsude alumistesse sagaratesse.

Hingamise viis määrab ära selle, kas keha reageerib liikumisele rasva talletamise või põletamisega. Kui intensiivsus kasvab, põletab keha rohkem veresuhkrut kui rasva. Suu kaudu õhu ahmimine suunab selle automaatselt kopsutippudesse, kus seal paiknevad närviretseptorid saadavad ajule signaali: „Hädaoht! Hädaoht!“, mis omakorda käivitab stressiahela ja käsib kehal talletada rasva ning põletada hoopis veresuhkrut. See omakord tekitab hiljem tugeva suhkruhimu.

Trenni intensiivsuse vähenedes põletab keha rohkem rasva ja vähem veresuhkrut. Kui suunad keha trenni ajal sügavalt kopsude alumistesse sagaratesse hingama, võid seeläbi talle õpetada, kuidas taluda üha suuremat pingutust, ilma et keha tajuks hädaolukorda ja käivitaks stressireaktsiooni. Nii harjub keha üha rohkem põletama loomuliku energiaallikana rasva mitte veresuhkrut. Võti peitub füüsilise pingutuse aeglases suurendamises ja pidevalt nina kaudu hingamises.

Kui jõuad treenides sellisesse punkti, kus tunned, et ei suuda nina kaudu hingamist jätkata, siis aeglusta harjutust või peata see. Taasta sügav hingamisrütm nina kaudu sisse ja välja hingates ning jätka seejärel harjutuse sooritamist.

Sügav hingamine masseerib südant, sest kopsud liiguvad rütmiliselt selle ümber. Roiete kergitamise ja langetamise abil võib roiete paindlikkust tõsta. Paljud alaseljalihased on roietega ühendatud ning paindlike roiete abil võib ka neid lihaseid paindlikuna hoida, parandades nii alaselja liikuvust. Pinnapealne hingamine teeb aga rinnakorvist tõelise puuri, mis kopsud ja südame endasse sulgeb ning kokku surub.

Hingamiskõnni harjutamiseks määra endale paras kõndimiskiirus, selline tempo, mida võid säilitada ilma liigse pingutuseta, kuid samas tunda, et liigud aktiivselt. Hakka teatud arvu sammude vältel sisse ja välja hingama. Võid alustada sissehingamist nelja sammu vältel ning väljahingamist järgmise nelja sammu vältel. Leia rütm, mis sulle sobib. Sisse- ja väljahingamise vältus ei pruugi olla sama. Võib-olla on selleks sisse hingamine kuue sammu ja välja hingamine kaheksa sammu vältel, mis teeb kokku neliteist sammu. Kasvata aeglaselt sisse- ja väljahingamiseks kuluvate sammude summa kahekümne neljale.

Ära unusta hingata sügavalt ja teadlikult läbi nina, et võiksid tõeliselt tunda kopsude täielikku paisumist ning kokkutõmbumist ühes rütmis oma sammudega. Pane tähele, kui palju rohkem õhku nõnda sisse hingad. Kuula oma hingamist ja tee sellest liikumismeditatsiooni aktiivne osa. Alusta hingamiskõnni harjutamist kümnest kuni viieteistkümnest minutist päevas ja kasvata see pikapeale tunnini. Kui muudad hingamiskõnni oma iagpäevaelu osaks, on su kopsud ja süda tänulikud!


Lahtilaskmine

Sügist seostatakse kurbusega. Puhastuse ajal toiduvaliku lihtsustamise teel võimaldad oma kehal ja meelel end kergemalt tunda ning paremini häälestuda oma emotsionaalsete ja spirituaalsete vajaduste lainele. Nõnda võid tuvastada emotsioone, mida oled ehk alla surunud ja mida on nüüd neid ära tundes võimalik teadlikult vabastada. Lihtne viis selle tegemiseks on vaikselt istuda ja tõeliselt sissepoole kuulata. Kuula oma sisemist häält. See on vaikne hääl, palju vaiksem kui sinu peas möllavate mõtete oma. Kuula ja tunneta tõeliselt. Luba tunnetel pinnale kerkida. Kui me tunnetame ja tunnistame oma emotsioone, lubame neil kehast ja hingest lahkuda.


Sügispuhastusest välja tulemine

Ülimalt tähtis on puhastusest väljuda tasapisi – sinu seedetrakt on seni sisuliselt puhkusel olnud. Seedehäirete vältimiseks lisa iga päev söögilauale vaid üks uus toidugrupp. Selline süstemaatiline lähenemine annab ka haruldase võimaluse tuvastada toidud, mis sulle probleeme tekitavad. Võid täpselt määrata, milliste toitude vastu oled tundlik või allergiline ning millised toidud tekitavad sinus raske või puhitustunde. Seejärel võid teadlikult valida selliseid toite, mis tõstavad su heaolu ja vältida neid, mis sulle kahju teevad.

Võid puhastusest väljuda veelgi aeglasemalt ning jaotada toidukategooriad väiksemateks alakategooriateks. Näiteks võid hakata taas tarbima gluteeni sisaldavaid teravilju – alustades odrast ning lisades rukki, kaera ja nisu. Võid alustuseks süüa teravilju terviklikul kujul – täisteradena keedetuna – ning alles hiljem lisada jahutooteid.

Lisa pärast sügispuhastust toidukavasse tasapisi järgmised toidugrupid:

PUHASTUS-JÄRGNE PÄEV LISAMISELE KUULUVAD TOIDUD
1 Pähklid ja seemned
2 Gluteeni sisaldavad teraviljad (nisu, rukis, oder, kaer) ning jahutooted või jäta need vahele ja võta ette 3. päev
3 Piimatooted (alusta hapendatud piimatoodetega, näiteks jogurti, keefiri, hapupiima, hapukoore ja juustuga) või jäta need vahele ja võta ette 5. päev
4 Hapendamata piimatooted (tavaline piim, vahukoor) või jäta need vahele ja võta ette 5. päev
5 Hapendatud sojatooted (sojakaste, miso, tempeh, natto) või jäta need vahele ja võta ette 6. päev
6 Munad ja kala
7 Linnu-, veise- ja sealiha

Vaata ka tema Loe kindlasti läbi ka esimene osa Marika Blossfeldti juhtnööridest organismi loomulikuks sügispuhastuseks! 

Seotud