Redis korrastab ainevahetust ja puhastab organismi jääkainetest

Redist tähtsustatakse kui varajast värsket köögivilja vitamiinide allikana. Redises on suht kõrge C-vitamiini sisaldus, kuid soodne on ka kaaliumi ja naatriumi suhe reguleerimaks organismi veemajandust. Muidugi on ka rikkalik valik teisi mineraalaineid, sh väga kasulikku rauda, seleeni ja joodi, kuid mitte eriti suurtes kogustes. Peale C-vitamiini on ka B-grupi ning P- ja K-vitamiine, koliini (vitamiinitaoline aine, soodustab maksa ainevahetust).

Redis sisaldab eeterlikke õlisid, kus just sinepiõli annab redisele veidi põletava, terava ja kirbe maitse. Eeterlikud õlid, parkained, kiudained, orgaanilised happed, pektiinid, fütontsiidid, ensüümid turgutavad seedetegevust ja puhastavad organismi kahjulikest jääkainetest. Kuna redises on ka väävliühendeid, siis redise söömine korrastab ainevahetust ning väldib ka maksa rasvumist. Redises on piisavalt inuliini (liitsuhkur, mis hüdrolüüsil muutub puuviljasuhkruks), mistõttu on ta vajalik suhkruhaigetele. Et redis on aedrõika teisend, siis kirjanduses käsitletakse tihti neid koos. Erinevusi eriliikidel on, mis kajastub eeskätt vitamiinide ja mineraalainete sisalduses. Nii loetakse mustrõigast võrreldes redisega suuremaks mineraalainete allikaks, redist aga rohkemaks vitamiinide poolest.

Redise soodne toime organismile

Redisel on tugev mikroobide vastane toime ning võime tugevdada immuunsüsteemi, parandada raskesti paranevaid haavu, suurendada uriini eritust, lõhustada põiekive, stimuleerida maksa- ning maotegevust, hoida korras seedesüsteemi, ravida põletikke, eemaldada üleliigset kolesterooli. Temas esinevad toimeained mõjutavad ka vähki pidurdavalt ja rakusüsteemi taastavalt. Rahvameditsiin soovitab paljude haiguste korral juua redisemahla (kindlasti lahjendatult 1:1), eelkõige hingamisteede põletike korral ning neerude ja maksa talitluse tõhustamiseks. Mahl meega on kiire ja tõhus ravim külmetushaiguste korral, eeskätt kuiva ja kinnise köha korral. Vähi ravis peaks küll igapäevases toidus olema toorsalat ja kindlasti mahl lahjendatult. Maksa talitluse korrastamiseks on kasulik juua redise-peedimahla meega.

Soovitatav on süüa redist ka veresoonte lupjumise ja kõrge vere kolesteroolisisalduse korral. Verevaesuse ravis on soovitatav redisemahlale lisada porgandi-, peedi- või õunamahla.

Rahvameditsiin soovitab liigesepõletike, reuma ja närvipõletiku korral teha isegi pudrutaolise massiga kompressi (kasutada võib vananevat redist ja lehti) ja samas juua redisemahla. Need, kes kannatavad nahahaiguste all, võiks mahlaga tupsutada nahka või rasvase vinnilise naha korral teha pudrutaolise massiga kompressi. Redise söömisega peavad ettevaatlikud olema need, kes põevad kroonilist gastriiti, mao- ja kaksteistsõrmiku haavandit, kannatavad mao kõrghappesuse, neeru- ja jämesoolepõletiku käes (va kivitõbi).

Redist toiduks igat moodi

Kõige parem on redist kasutada toorena nii võileiva katteks kui ka salatina. Siinjuures sobib redist riivituna kasutada võileiva katteks koos teiste toiduainetega segatult – kohupiimaga, toorjuustuga, majoneesiga, keedetud peenestatud munaga, sulatatud juustuga jne. Selliseid segusid võib edukalt kasutada ka võileivatortide vahekihtides. Ka toorsalatis võib redist kombineerida teiste köögiviljadega, nagu hapukurk, sibul (eriti roheline), küüslauk, keedupeet, porgand, õun. Salatitele sobivad peale hapukoorekastme ka majonees- ja õli-äädikakastmed.

Kuid peale toorelt kasutamise on redist võimalik ka kuumtöödelda, kus maitse tunduvalt maheneb. Edukalt võib lisada peenestatult hakk-kotlettidesse, püreesuppidesse, vormiroogadesse. Ka noori lehti saab kasutada nii suppides kui ka vormiroogades.

Allikas: Naisteka.delfi.ee

Loe lisaks: Tee aitab tugevdada luid, ennetada vananemist ja toetada seedimist

Tervislik algus päevale – klaas vett enne hommikusööki!

Mari Metsallik annab nõu, kuidas vabaneda organismis vohavast ja tervist mõjutavast limast

Superviljad: 20 maitsva vilja haigusipeletavad omadused

Seotud