Puudutused toovad tervise: emotsionaalne füüsiline kontakt tekitab kehas heaolutunnet ja parandab tervist

Alles hiljuti tuvastasid teadlased, et kõikidel imetajatel, eriti inimestel on väga suur vajadus emotsionaalse füüsilise kontakti järgi, see on peaaegu sama tähtis kui toit või hapnik. Puudutused kujutavad endast iidse ravimise võtteid ja võivad teha imesid.

1. Suudlused, musitamine, kallistused ja lihtsalt puudutused on emotsionaalne füüsiline kontakt kahe inimese vahel ehk emotsionaalne side. Emotsionaalse sideme puudumisel teise inimesega “keeldub” iga rakk meie organismis arenemisest. Näiteks, kui enneaegselt sündinud lapsi kuvöösis puudutatakse (varem oli see keelatud, et kaitsta lapsi infektsiooni eest), siis see tagab nende arengu ja kasvu.

Emotsionaalne side on sama oluline ja määrav mõiste, nagu igasugune ravim või isegi kirurgiline sekkumine organismi. Puudutused üldse kujutavad endast iidse ravimise võtteid ja võivad teha imesid.

2. Emotsioonid on tekkinud evolutsiooni käigus, et oleks võimalik kiiremini reageerida välistele ohtudele ja teha õigem otsus, need on alati inimese teadvusele abiks. Emotsioonid annavad elule värvi, sisu ja orientiire, samuti kaitsevad meie tervist ja toetavad (vahel käivitavad) tervenemist ja haigustest vabanemist.

Nagu näitavad teadlaste geneetilised uuringud, osalevad emotsioonid kõikide organite ja süsteemide juhtimises, isetaastumise ja isetervenemise mehhanismide käivitamisel jne. Läbi blokeeringute sunnivad emotsioonid organismi tegelema kõige tähtsamate probleemidega, näiteks vähi puhul tervenemisega. Oma suhtumise ja toimuva hindamisega on inimene suuteline emotsioone juhtima. Igasugune emotsioonide piiramine ja maha surumine tekitavad takistusi organismi töös ning pikapeale arenevad haigused.

3. Nendel inimestel, kes on õnnelikumad, on stabiilne emotsionaalne side lähedastega, sõpradega, sugulastega. Nad osalevad aktiivselt ühiskonna töös, tihti teevad altruistlikke tegusid. Vähese emotsionaalse sideme olemasolu näitab väga hästi ja on ka veidi paradoksaalseks tunnusmärgiks – kontaktide puudumine. Kontakti puudumine näitab, et kaks inimest on teineteisest distantseerunud ja nende vahel ei ole tõelisi suhteid.

Mida rohkem on emotsionaalseid kontakte, seda rohkem saab stimuleeritud loodusliku mõnu tekitamise mehhanismi, seda tundlikumaks see muutub ja inimesele hakkavad edaspidi ka igasugused väikesed positiivsed toimingud rõõmu ja mõnu tooma. Näiteks sõpradega suhtlemine, raamatu lugemine, koduloomadega tegelemine, hea eine, isegi mööduva inimese naeratus. Korralikult töötava mõnu tekitamise mehhanismi olemasolul ei saa tekkida stressi ja depressiooni.

4. Igasugune emotsionaalne kontakt stimuleerib automaatselt immuunsüsteemi tööd, eriti aktiivseks muutuvad vähirakkude tapjad (immuunsüsteemi spetsiaalsed rakud).

5. Kui ema puudutab last, siis selle tulemusena saab laps alati elamise ja arenemise stiimuli, kindluse tunde ja arenemise tahte. Puudutused annavad inimesele tunde, et ta on ühiskonna liige. Puudutustega (sh. musiga, suudlusega) annab üks inimene teisele teada, et temast hoolitakse, et tema valud ja mured ka teisele midagi tähendavad jne. Puudutused tähendavad positiivset tähelepanu, stimuleerivad alati teise inimese elujõudu, mis on talle, kui ühiskonna liikmele, alati oluline. Põhjus on selles, et evolutsiooni poolt on ette kirjutatud ülesanne – saavutada alati dominantsus, et arendada edasi populatsiooni.

6. Tänu puudutustele kasvavad tugevad, arenenud, aktiivsed, vähem haigusi “külge võtvad” lapsed.

Paljude rahvuste lapsevanemad (Aafrikas, Indias, mustlased jt) kannavad lapsi kuni 3-4 aasta vanuseni endaga kaasas (otsekontaktis). Kaasajal saab laps vähe puudutusi: ainult söötmisel, lühikest aega kandekotis, vahest harva kui laps võetakse kukile, sülle. Igasugused ilusad voodid, lastevankrid, kandetoolid jms puudutusi ei asenda.

7. Mida teevad veel puudutused:

  • kaitsevad inimesi infektsiooni ja haigestumise eest;
  • väikese lapse füsioloogia areneb tasakaalus ja täiskasvanu inimese füsioloogia töötab normaalselt, kui ta saab küllaldaselt ning regulaarselt emotsionaalseid füüsilisi kontakte;
  • leseks jäänud inimesel langeb tunduvalt keskmine eluiga emotsionaalse kontakti kadumise tõttu. Kui üks abielu partnerist arvab, et teda teine ei armasta, siis tal emotsionaalse kontakti kaotamise tulemusena võivad väga kiiresti hakata arenema maohaavandid;
  • puudutused, isegi mõne sekundi jooksul, alati suurendavad kokkuleppe saavutamise tõenäosust. Kui ettekandja kergelt puudutab klienti, siis saab ta tavaliselt suurema “jootraha”.
  • igasugused puudutused õhtul voodis tagavad alati hea ja tervisliku une;
  • puudutustest algabki tõeline armastus.
Allikas: Remedyway.ee

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.