Ameerika Hambaarstide Liit väidab hambakaariese põhjuste kohta järgmist: “Hambaaugud ilmnevad, kui toidud, mis sisaldavad süsivesikuid (suhkrut ja tärklist), nagu näiteks piim, suhkruglasuur, rosinad, koogid või kommid, on sageli jäänud hammastele. Bakterid, mis elavad suus, reageerivad toiduosakestega, tootes happeid. Aja jooksul hävitavad need happed hambaemaili, põhjustades hambakaariest.”
Sellele väitele on esitatud mitu vastuväidet, näiteks:
- põlisrahvaste grupid, kelle hammastel olid kogu aeg fermenteeritavad süsivesikud, ei harja ega kasuta hambaniiti, olid enamasti või täiesti vabad hambakaariesest;
- bakterid ei tarbi töödeldud suhkrut ja jahu, sest neis puuduvad toitained;
- toidud, mis bakteritele “meeldivad”, näiteks piim, köögivili, liha, kala ja puuvili, ei põhjusta tavaliselt hambakaariest.
Aga kui tänapäevane hammaste lagunemise selgitus ei ole täpne, siis mis põhjustab kaariest tegelikult?
Mis põhjustab hambakaariest?
Kui inimesed on alatoidetud, on sageli esimeseks indikaatoriks hammaste probleemid. Lääne kultuuriruumis arvatakse valdavalt, et hambad lagunevad vanuse tõttu paratamatult ja seega on hambaaukude teke vältimatu – hambad on isehävinevad. Kuid hammaste tervise määrab peamiselt inimese toitumine. Sageli tekivad hambaaugud ja hammaste väärarengud alatoitluse ja liigsete kemikaalide, näiteks ravimite ja fluoriidi tõttu. Lisaks sellele, et läänemaailma toit on vitamiinide- ja mineraalainetevaene, sisaldab see ka kemikaale, mis võivad pärssida toitainete omastamist organismis. Hammaste lagunemine on rohkem levinud rasedatel ja imetavatel naistel, sest nende keha kasutab mineraale eeskätt areneva lapse vajaduste katmiseks.
Hammaste lagunemist, nagu on uurinud Weston Price ja teised hambaravi pioneerid, põhjustavad kolm tegurit:
- toidus pole piisavalt mineraalaineid;
- toidus pole piisavalt rasvlahustuvaid vitamiine (A, D, E ja K);
- toitained ei ole bioloogiliselt hästi kättesaadavad ja ei imendu soolestikus korralikult. Seda tegurit mõjutab suuresti toidust saadav fütiinhape.
Aja jooksul, kui toidus puuduvad vitamiinid ja mineraalained ja/või see sisaldab palju fütaate (pärit teradest, seemnetest, pähklitest ja kaunviljadest), kaotab vere keemiline koostis ning kaltsiumi ja fosfori suhe tasakaalu, mille tulemusena tõmmatakse mineraale luudest välja, põhjustades hamba ja luude hõrenemist. Niisiis, pikaajaline arvamus, et suhkur põhjustab hambakaariest, on õige, kuid toitainete kehast kahandamise tulemusena, mitte sellepärast, et bakterid tarbivad seda (suhkrut) ja toodavad hapet, mis hävitab hambaid.
Fluoriid tõmbab kaltsiumi ja fosfori keha piirkondadesse, kuhu need muidu ei satuks, nagu käbikeha ja arterid, seega ei saa keha neid mineraale luude tugevdamiseks kasutada. Ka hambad on luud. Fluoriid võib takistada hambaaukude paranemist, kuna see takistab kehal mineraalide otstarbekat kasutamist.
“See on kõige tähelepanuväärsem ja peaks olema üks kõige keerulisemaid fakte, mis puudutab meie nüüdisaegset tsivilisatsiooni, et sellisel primitiivsel rassil nagu Austraalia aborigeenid, kes on elanud ja saanud põlvkondade kaupa järglasi juba sajandeid – keegi ei tea, kui palju tuhandeid aastaid -, pole hambakaarte väärarenguid praktiliselt esinenud. Kuid järgmisel põlvkonnal pärast seda, kui need inimesed on hakanud toituma nagu valge inimene, on suurel osal lastel arenenud hambakaarte ebakorrapärasus koos silmatorkavate näo deformatsioonidega. Väärarengu mustrid on sarnased nendele, mis esinevad valgete inimeste tsivilisatsioonides.”
Weston Price, “Toitumine ja füüsiline mandumine”, 1939 (Nutrition and Physical Degenertion)
Hambaaukude ravimine
Kui toituda õigesti, võivad hambaaugud ise paraneda. Sellist paranemist tuntakse ka taasmineraliseerimise protsessina, kuna see annab hammaste paranemise tarbeks mineraale. Hammaste tervisele on kõige olulisemad mineraalid kaltsium ja fosfor. Et kasutada kaltsiumi korralikult, vajab inimkeha ka piisavas koguses D-vitamiini päikesevalgusest või kalast (piimas leiduv ei sobi) ja köögiviljades ning pähklites leiduvat magneesiumi. Erilise tähtsusega on rasvlahustuvad vitamiinid A, D, E ja K. Neid vitamiine sisaldavad või, munad, piimatooted ja liha. Tervislik toitumine, mis ravib hambaauke, on vastupidine madala rasvasisaldusega dieedile, mida meedia kaudu sageli propageeritakse.
Et taastada kaltsiumi ja fosfori suhet meie veres ning võimaldada mineraalide sidumist hammastesse, ei piisa sellest, et lihtsalt vältida liiga palju magusa või töödeldud toidu söömist. Peame sööma ka tervist ehitavat toitu, mis sisaldab suures koguses vitamiine ja mineraalaineid, millest organism ehitab klaasja kõva hambastruktuuri.
Need toidud on:
- kookosõli, karjamaal toitunud lehmade piimast toodetud mahedad piimatooted (eriti või), karjamaal kasvanud loomade liha, mereannid ja luupuljongid;
- mahedalt kasvanud keedetud köögiviljad (ideaalsed on luupuljongi supid), organite ja näärmete liha, näiteks maks.
Tuleb vähendada toite, mis on kõrge fütiinhappe-sisaldusega, nagu näiteks terad, oad, pähklid ja seemned, samuti piirata töödeldud toidu tarbimist, täielikult töödeldud jahu ja suhkrut, mis rikuvad veresuhkru tasakaalu.
Toidulisandid, mida võiks kaasata, on järgmised:
- kääritatud kalamaksaõli – sisaldab väga palju rasvlahustuvaid vitamiine A, D ja K;
- magneesium – vajalik kaltsiumi ja fosfori efektiivseks kasutamiseks.
- želatiin – kui sul ei ole aega, et teha luupuljongit, siis on see hea alternatiiv, suurepärane vahend igemetele ja seedimisele.
Kõrge fosforisisaldusega toidud:
- Liha
- Või (kollakasoranž või on parim)
- Juust (eriti parmesan)
- Kaer
- Kõrvitsaseemned
- Päevalilleseemned (sisaldavad E-vitamiini, magneesiumi jt rasvlahustuvaid vitamiine)
- pähklid (eriti Brasiilia pähklid, kašupähklid ja kreeka pähklid
- Linaseemne õli*
* Linaõli tuleb töödelda, pakendada ja nõuetekohaselt käidelda, et see oleks ohutu ja efektiivne.
Mida tuleb vältida:
- Kunstlikud toidud, keemilised lisandid ja farmaatsiatooted kahjustavad toitainete imendumist ja viivad vajalike toitainete suurenenud väljaheitmisele. Samuti on need mürgised seedekulgla kasulikele bakteritele.
- Sojauba tuleks alati vältida, sest see sisaldab palju fütohapet, mis vähendab magneesiumi, kaltsiumi, vase, raua ja tsingi omastatavust. Sojauba lõhub ka hormonaalse tasakaalu, mis seetõttu võimendab probleeme, mille põhjuseks on alatoitumine.
- Tee ja kohv sisaldavad looduslikult esinevat fluoriidi, nii et need, kellel on hambaaugud, peaksid piirama tee ja kohvi tarbimist, kuni augud on paranenud.
Ära harja ega püüa puhastada hambaid sidrunimahla või happega. Samamoodi ei tohi kasutada abrasiive nagu söögisoodat, üritades ravida hambaauku – neid asju võivad kasutada ainult aeg-ajalt inimesed, kellel on hea hammaste tervis. Suurepärane hambapasta sisaldab nii kaltsiumi kui ka fosforit, näiteks monokaltsiumfosfaati. Hambapasta ei tohiks sisaldada fluoriidi.
Antibiootikumid põhjustavad hambakaariest (hammaste lagunemist) mitmel moel. Need vähendavad toitainete omastatavust, vallandades kunstliku immuunvastuse neis sisalduvate hallitusel põhinevate biotoksiinide tõttu, nagu teeb ka enamik ravimeid. Lisaks tapavad antibiootikumid kasulikke bakterid. Suu on sarnane seedetraktile, milles on alati olemas mitut tüüpi mikroorganisme. Candida albicans(või lihtsalt Candida) on pärmseen, mis fermenteerib inimese kehas suhkrut. Selle tekitatud happelised jäägid on tuntud hammaste uuristajad. See tekitab ka halva hingeõhu ja palju terviseprobleeme, mis on loetletud artiklis allergiate kohta.
Kasulikke baktereid nii meie suus kui ka soolestikus nimetatakse soolestiku mikroflooraks. Mikrofloorat on palju lihtsam tappa, kui pärmseent – ja kui mikrofloora sureb, õitseb Candida endiselt. Mikrofloorat tapavad mitmesugused kemikaalid ja mürgid, kuid ilma tugeva ja terve soolestiku mikrofloorata halveneb toitainete imendumine kehas.
Hambaaukude ravimise ajal tuleks niipalju kui võimalik vältida suhkruid ja vähendada süsivesikuid. Fruktoos põhjustab just nimelt fosfori vähenemist, mis on üks põhjustest, miks suhkur põhjustab hambaaukude teket. Hambaaugud tekivad kindlasti siis, kui on fosfori defitsiit, sest vastupidiselt levinud arvamusele on hambad (nagu ka kõik muu inimorganismis) alati aeglase hävimise ja taastumise protsessis. Suhkur stimuleerib pärmseente kasvu.
Taimetoitlusega pole Weston A. Price’i seisukoha järgi võimalik parandada hambaauke, see oleks keeruline. Toitaineid, mis on vajalikud hammaste ja luude heaks terviseks, pole tema arvates taimsetes allikates piisavas koguses.
Kui hambaauk on paranenud, siis jääb see koht sageli mustaks. See on puhtalt kosmeetiline nähtus ega mõjuta tervist. Värvimuutus võib olla püsiv. Ära lase hambaarstil seda kohta puurida.
Hambavalu leevendamine
Järgnev on mõeldud selleks, et aidata inimestel saada ajutist leevendust hambavalu korral. Kui neid meetmeid on kasutatud alatasa, aga hambaauk pole üldse tervenenud, siis võib paranemine lõpuks muutuda võimatuks. See võib põhjustada tõsiseid tüsistusi, näiteks ajuinfektsiooni.
- Nelgiõli, mida kantakse otse tülikale hambale, on teadaolevalt väga tõhus. Kui nelgiõli ei ole saadaval, saab kasutada nelgi maapealse osa pulbrit ja oliiviõli segu. Saadud pastat saab kanda otse hambale.
- Vanilliekstrakti määrida vahetult hambale, kasutades vatti. Veenduge, et see on tõeline vanilliekstrakt, mitte kunstlik maitseaine vanilliin.
- Kui hambavalu on tingitud tarkusehammaste tulekust, võib olla piisav kasutada mentooli baasil valmistatud köhatilku, et vähendada turset ja leevendada valu.