Kaela- ja seljaprobleemide tekkeks piisab sellest, kui arvutitööks peame vaatama allpoole (st ekraan ei ole silmade kõrgusel) või kui klaviatuuril klõbistamiseks peame õlgu tõstma (st klaviatuur on liiga kõrgel), oleme pidevalt ebatervislikus sundasendis. Sülearvutiga töös, ilma lisaklaviatuuri ja -ekraanita on vale asend juba eos sisse kirjutatud. Lisame siia juurde mitu tundi istuvat aega päevas ja probleemid ongi käes. Isegi kui probleem ei avaldu kohe valuna, on see aimatav läbi väsimuse ja pingetunde.
Istudes pikalt ebaloomulikus asendis, pole ime, et turi jääb kangeks, kael ragiseb ja või selg väsib ning hakkab valutama. Eriti võivad sellised hädad tunda anda hilissügisel, külmal ajal, kui niiskus ja jahedus väljas mõjutab paratamatult ka meie organismi – lihtsam on külmetuda, liigesed ja luud võivad anda endast märku – lülisammas nende seas.
Mis siis ette võtta? Alati pole ka kõige parema teadmise juures võimalus ideaalses asendis tööd teha, kuid me saame oma selja- ja turjapingeid siiski leevendada. Kindlasti on üks hea meetod massaaž ja võimlemine, mis pinges lihased jälle pehmeks muudab, kuid on midagi veel tõhusamat, mis aitab ka sooja jälle kehasse tagasi tuua. Selleks on turbamassaaž ning turbamähised.
Öeldakse, et Maa meie jalge all omab vastust igale meie hädale. Tuleb välja, et tal on isegi abivahend liigse arvutis istumise tulemusena tekkinud sümptomite leevendamiseks!
Raviturvast on kasutatud juba sajandeid kui antiseptilist, põletikku ja mitmeid vaevusi leevendavat vahendit. Tänu oma spetsiifilistele toimeainetele on turvas sügavuti soojendav, tegelikult on ta lausa üks parimaid soojendavaid vahendeid, mida loodus on välja mõtelnud. On üks vana teadmine, et sarnane ravib sarnast. Nii on niiskuse ja külmaga seotud haiguste jaoks tõhusaim leida lahendus veest, rabast – ja seega ka turbast.
Kes arvab, et tegemist on nagu ravimudaga, võib lohutada – turvas on palju vähem määrivam, ilma spetsiifilise lõhnata. Lisaks sellele, et peale turbateraapiat on turi pehmem, seljavalu kadunud või liigeste raginad taandunud, toimib turvas ka ainevahetust kiirendava ja puhastavana. Nii võib tervise turgutamisele lisaks saada kaasa ka rõõsama jume ja tselluliidivabama naha. Loodus on imeline!
Turbateraapia käigus kaetakse probleemne kehaosa turbaga ja mähitakse sisse. Protsess, mis toimuma hakkab, sarnaneb natuke saunale – teraapiat saav koht läheb soojaks, inimene võib isegi higistama hakata, tekib sügav lõõgastus- ja rahulolutunne. Peale teraapiat on nahk pehme, soe, puhas ja lihaspingetest vaba. Lihtne vahend, mitmekordne kasu ja mis kõige tähtsam – turbateraapiat on lihtne õppida ja lihtne ka teistele pakkuda.
Eestis on võimalik ka turbamassaaži ja -teraapiaid õppida. Uuri lähemalt 12. märtsil Põlistarkuste ja Rahvaravi Koolis toimuva raviturba kursuse kohta SIIT.
Autor: Kaia-Kaire Hunt