Paavsti 10 nõuannet õnnelikumaks eluks

Paavst Franciscus avaldas äsja nimekirja kümnest nõuandest, kuidas muutuda õnnelikumaks inimeseks – ja need tabavad otse märki!

Paavst Franciscus kirjeldas Argentiina väljaandele Viva antud hiljutises intervjuus oma elukogemusest lähtuvalt kümmet nõuannet, mille abil muutuda õnnelikumaks inimeseks.

Ta julgustas inimesi olema positiivsemad ja lahkemad, teleka kinni panema ja leidma tervislikumaid viise vaba aja veetmiseks ning isegi lõpetama teiste inimeste pööramise endaga ühte usku.

Kuid tema kõige tähtsam nõuanne väljendus ühe mõneti kulunud Itaalia ütluse näol, mis tähendab: “Mine eluga edasi ja lase ka teistel sama teha”. Sisuliselt on tegemist Itaalia variandiga ütlusest: “Ela ise ja lase teistel elada”. 

Paavsti 10 nõuannet õnnelikumaks eluks

1. “Ela ise ja lase teistel elada.” Paavst ütles, et kõik inimesed peaksid järgima just seda põhimõtet, millel on Roomas sarnane väljend, mis kõlab nii: “Mine eluga edasi ja lase ka teistel sama teha.”

2. “Ole vastutulelik teiste suhtes.” Inimesed peaksid teistesse suhtuma avatult ja lahkelt, sõnas ta, sest “kui sa endasse tõmbud, tekib oht muutuda enesekeskseks, nagu ka seisev vesi ühel hetkel roiskub.”

3. “Tee kõiki toiminguid rahulikult.” Paavst, kes õpetas vanasti keskkooli tasemel kirjandust, kasutas üht näidet Ricardo Güiraldesi kirjutatud Argentiina romaanist, milles peategelane – gautšo Don Segundo Sombra – meenutab seda, kuidas ta oma elu on elanud.

4. Tervislik arusaam puhkamisest. Paavst ütles, et “liigne tarbimine on põhjustanud inimestes suuremat ärevust” ning palus vanematel leida aega oma lastega mängimiseks ja laua taga söömise ajal telekas kinni panna.

5. Pühapäevad on ette nähtud puhkuseks. Töötajad peaksid pühapäevad vabaks saama, sest “pühapäev on mõeldud pere jaoks,” ütles paavst.

6. Leia loomingulisi viise noortele väärikate tööde loomiseks. “Me peame noortesse inimestesse loominguliselt suhtuma. Kui neil ei ole võimalusi eneseteostuseks, pöörduvad nad uimastite poole ja neil on suurem oht end tappa,” ütles ta.

7. Austa loodust ja hoolitse looduse eest. Keskkonna olukorra halvenemine !on üks suurimaid väljakutseid, millega meil tuleb silmitsi seista,” sõnas ta. “Minu arvates ei ole me endalt päriselt küsinud, kas inimkond sooritab looduse valimatu ja vägivaldse ärakasutamisega sisuliselt enesetapu.”

8. Lõpeta negatiivne suhtumine. “Vajadus teistest halvasti rääkida viitab madalale enesehinnangule.” See tähendab: “Ma tunnen end nii mannetult, et enda tuju tõstmise asemel pean ma teisi maha tegema,” lausus paavst. “Negatiivsetest asjadest kiiresti lahti laskmine mõjub hästi inimese tervisele.”

9. Ära kasuta proselütismi; austa inimeste uskumusi. “Teisi inimesi on võimalik innustada usu tunnistamise abil, et nõnda suhtlemise teel ühist keelt leida. Kuid kõige hullem asi on religioosne proselütism, mis halvab suhtluse. See tähendab: “Ma räägin sinuga selleks, et sind veenda.” Ei. “Iga inimene peab pidama dialoogi iseendaga, lähtuvalt oma isiksusest. Kirik peaks kasvama inimeste ligitõmbamise teel, mitte proselütismi abil,” ütles paavst.

10. Tee tööd rahu nimel. “Me elame ajastul, kus on käimas palju sõdu,” ütles ta. “Meil on vaja esitada üleskutse rahu saavutamiseks. Rahu mõiste jätab mõnikord vagura mulje, aga rahu pole kunagi vagur – rahu on alati proaktiivne ja dünaamiline.”

Avaldatud Catholic News Service’i loal.

Allikas: http://thehigherlearning.com

Tõlkinud: Joonas Orav

Seotud