Organismi puhastamine hiina meditsiini võtetega

Puhastumise teooriaid on väga palju. Traditsiooniline hiina meditsiin soovitab pöörata tähelepanu sellele, kuidas toetada oma keha loomulikul viisil ilma radikaalsete meetoditeta, vahendab hiinameditsiin.ee

Mis organid on puhastumisel olulised?

Puhastumisel on olulisteks organiteks maks, magu, soolestik, kopsud ja neerud. Kopsude all mõeldakse nii hingamist kui ka nahka, kuna kopsud vastutavad naha funktsioneerimise ja puhastumise eest. Kui me hoiame antud organid normaalselt töös, ei ole vaja organismi puhastada. Tänapäeval on küsimus pigem selles, kas ja kuidas suudame praeguse elutempo, toitumise ja keskkonna mõjutuste juures oma organismi puhtana hoida.

Mida teha, et need organid funktsioneeriksid?

Oluline on järgida looduse- ja ööpäevarütme. Kevadele on iseloomulik qi liikumine väljapoole. Puudel liigub mahl pinnale ja paneb pungad paisuma. Kehas peaks qi samuti liikuma keha pinnale. Seda saame mõjutada maitsetega. Hiina meditsiini kohaselt on igal maitsel oma ülesanne. Magus toniseerib (liigselt tarbides hoopis seiskab), mõru viib energia allapoole, soolane pehmendab, hapu sulgeb (kootab) ning terav viib üles ja väljapoole.

Kevadel on vaja tuua energia väljapoole ja terav maitse on see, mis seda teeb. Ühtlasi aitab terav maksa energia liikuma saada ja maksa puhastada. Kevadel sobivad toiduks kõik laugulised ja rohelised taimed. Väga hea on karulauk, mis on olemuselt terav ja soojendav. Lisaks on ta üks parimaid keha puhastajaid, soodustab seedimist ning turgutab immuunsust . Näiteks võid teha karulaugu- ja võilillelehtede pestot. Need kaks taime koos mõjuvad hästi maksale ning vähendavad kehas põletikulisi protsesse.

Kevadesse sobib värske ingver, kuna ta mõjutab magu ja kopse. Kuivatatud ingver mõjutab rohkem neerusid, kõhunääret ning soojendab keha seestpoolt. Juhul, kui oled külmetunud, siis võta värsket ingverit (paneb energia liikuma keha väliskihis), aga kui sul on pidevalt külmatunne, siis sobib kuivatatud ingver.

Kuna meie seedesüsteem on talvel aeglasem, tuleb seda kevadel ergutada. Kui energia (sh toit) soolestikus seiskub, tekib kuumus (kuumus soolestikus = kõhukinnisus, halvalõhnaline väljaheide, halvalõhnalised gaasid). Käärsooles ja jämesooles seiskunud jääkained imenduvad tagasi organismi ning väljenduvad aknena suuümbruses.

Kui kuumus on maos või jämesooles, on sümptomiteks kõhukinnisus, väsimus, alakõhu pinge, kõrvetised, halb hingeõhk või halb maitse suus, veritsevad igemed.

Oluline on saada soolestik tühjaks, selleks sobivad erinevad tinktuurid, nt seedimist toetav tinktuur või koirohutinktuur. Mõrudamaitselised taimed aitavad pärast sööki viia toitu allapoole ja liigutada energiat.

Rabarberijuur paneb soolestikus energia liikuma (varred on diureetikum) ning aitab viia kuumuse soolestiku kaudu välja. Taim sobib kuuma tüüpi kõhukinnisuse korral (hiina meditsiini mõistes “tuld on palju sees”) – see on tugev eesti mees, kes räägib kõva häälega, kellel on pinges punnis kõht, sööb ainult liha, kellel on kõrge vererõhk ja kolesterool. Igapäevaselt rabarberijuurt tarbides paneb see neil energia liikuma. Inimestele, kellel on külm, see ei sobi.

Tsitruseliste koor on pehmema toimega ning paneb samuti seedekulglas energia (sh toidu) liikuma. Hiina meditsiinis kasutatakse põhiliselt mandariinikoort. See on mõru ja veidi terava toimega ning aitab ka kehast niiskust välja viia. Niiskus kehas tähendab limaseid eritisi (krooniline nohu, valgevoolus, rögaeritus), kehakaalu tõus, pidev väsimus. Niiskus tuleb piimatoodetest, nisujahust, suhkrust ja temperatuurilt külmadest toitudest-jookidest. Kõhunäärme ehk põrna energia töötleb niiskust ja talle ei meeldi külm. Seega on soovitame juua sooja vett.

Kui niiskust on palju, langeb immuunsus, (pea on paks ja uimane), inimene ei suuda keskenduda ja uut infot vastu võtta. Eriti tähtis on laste puhul, et niiskus ei koguneks.

Niiskust aitavad kehast välja viia veel hirss (pudruna) ja pisarhein. Viimane tugevdab ka seedimist.

Seller ja petersell soodustavad urineerimist ja viivad jääkained välja. Kasemahl on väga hea neerude puhastaja.

Taimede ja teede kuuri pikkus sõltub inimesest ja aastaajast, aga üldjuhul ei pea enam kasutama, kui sümptomid kaovad.

Puhastumise juures on oluline ka soolestiku mikrofloora. Kõige parem on keha toetada hapendatud ja fermenteeritud köögiviljade (kapsas, porgand, kurk), kombucha, teeseene ja vesikeefiriga. Meil soovitatakse sageli piimatooteid (keefir), aga parem oleks, kui see ei ole piimatoode. Hiinlastel on ütlus, et kui kõht läbi ei käi, siis aju ei tööta. Jämesoole aeg on kella 5-7 vahel, mil kõht peaks läbi käima. Kui seda ei juhtu, siis ära sel päeval asjalikke otsuseid vastu võta, sa ei suuda piisavalt selgelt mõelda 🙂

Kevadel on oluline keha taas higistama ajada.

Talvel tuleb energia hoida keha sees, et seda kevadeks ja suveks koguda. Kevadel on oluline keha taas higistama ajada. Läbi selle puhastame oma organismi ka jääkainetest. Käes on aeg aktiivseks liikumiseks ja sportimiseks, mis peaks vabastama maksa energia, mitte pinget juurde tekitama. Leia endale sobiv viis, näiteks kepikõnd, mis on väga hea kopsude ja maksa seisukohast.

Kuna me elame külmas ja niiskes kliimas, vajame me rohkem soojust ning selleks on hea saunas käimine. Lisaks aitab saun meie kehas energia ringlemas hoida, eriti liigestes. Korra nädalas on täiesti piisav saunatada, tihedam käimine kurnab südant.

Neerud on hiina meditsiini mõttes vundament. Kui meie baas on nõrk, on organism haige.

Neerudes asub meie pärilik energia. Öeldakse, et kui me sünnime, saame kaasa kruusi- või kannutäie pärilikku energiat. Kogus sõltub meie geenidest, aga ka sellest, milline oli vanemate tervis eostamise hetkel, milline oli ema tervis raseduse ajal ning kuidas rasedus kulges. Pärilikku energiat me muuta ei saa, aga lisaks on meil ka igapäevane energia, mida me saame mõjutada. Seda saab organism toidust, joogist ja läbi hingamise. Mida kvaliteetsem on meie igapäevane energia, seda vähem kulub pärilikku energiat. Selleks, et toota energiat, mis viiakse neerudesse ja salvestatakse seal, on väga oluline, et meie magu ja soolestik pidevalt täituks ja tühjeneks. Selleks, et neerud saaksid jääkaineid väljutada, on vaja tugevat neeruenergiat.

Kuidas saame hinnata, kas neerud on tulvil energiat või mitte? Lihtsad sümptomid, mida sa saad jälgida:

  • üldine energiatase. Kui oled pidevalt kurnatud ja väsinud, siis see tähendab, et su neerudes on energiat vähe,
  • väsinud või külmetav alaselg. See on piirkond, mida neerud mõjutavad. Kui sa vajud lösakile või kössi, näitab see, et su neeruenergia on nõrgenenud,
  • kuulmislangus. Neeruenergia nõrgenemisega võib tekkida kõrvades tinnitus või kohin, mis halvenevad väsimusega,
  • alanenud libiido või viljatus. Kuna neerudes asub meie pärilik energia ja neerud vastutavad selle energia edasiviimise eest, on ka seksuaalenergia seotud neerudega,
  • lagunevad hambad, juuste hallinemine

Ka vanematel inimestel on neeruenergia nõrgem, elamine kulutab seda.

Neerusid kurnab kõige enam pinge ehk stressi all elamine. See tähendab, et oleme kogu aeg valmis millekski. Energiat kulub, aga midagi ei juhtu.

Lisaks kurnab neerusid ületöötamine ja rööprähklemine. Töö ja puhkuse tasakaal on paigast ära. Kui kasutame päeval rohkem energiat, kui toidu ja unega taastame, tuleb see neeruenergia arvelt. Kui see toimub pidevalt, oleme lõpuks tühjad ja kurnatud.

Kaks kõige paremat asja, kuidas neerusid tugevdada ja panna need uuesti tööle?

Puhkamine (just füüsiline puhkus – uni, lihtsalt olemine) ning qi gongi harjutused (hingamisharjutused) on parimad neeruenergia taastajad. Qi gongiga tegelemine on nagu vundamendi ladumine kehas. Need ei pea olema väga füüsilised ja on mõeldud organite energia töö parandamiseks. Qi gongi tähtsaim reegel on, et harjutused töötavad kõige paremini siis, kui neid teha, muidu need ei tööta. Soovitatav on teha igapäevaselt ning pidevalt. Parem 10-15 min iga päev kui 1 tund korra nädalas.

Sageli kasutatakse väsimuse korral energiajooke, mis väidetavalt annavad tiivad. Need on väga head kehast energia kättesaamiseks ja ära kasutamiseks, aga energiat nendest juurde ei saa, pigem kurnavad need organismi ära. Seega on need joogid väga lühiajaline lahendus, mida ei soovita kasutada.

Taimed, mis sobivad vundamendi ladumiseks?

Ginseng annab energiat ja taastab keha vedelikud, näiteks kui oled palju higistanud või on olnud kõhulahtisus, verekaotus). Valge ginseng on pehmema toimega ning toetab rohkem neerusid ja südant, sobib paremini naistele. Punane ginseng annab rohkem energiat ehk yangi/ tuld ja sobib pigem meestele. Punast ginsengi ei peaks naised tarbima, kuna see kulutab nad kiiremini läbi. Kui siis ainult kvalifitseeritud hiina meditsiini arsti järelvalve all. Samas peavad ka mehed olema ettevaatlikud. Hiinas võtavad seda vanad mehed.

Korditseps on taim, mis tugevdab neerude yang ja kopsude yin energiat. Stimuleerib neerusid ja tugevdab immuunsust. Korditseps sobib immuunpuudulikkuse ja krooniliste haiguste puhul. Lisaks aitab taim taastuda haigustest ja ülekoormusest.

Ganoderma sobib, kui inimesel on energiat vähe, immuunsus nõrk või palju vaimset tööd/pinget. Kui inimene on kulutanud rohkem energiat, kui on seda taastanud (organism on kurnatud). Sel juhul on tähtis toetada keha leebelt ja pikaajaliselt. Ganodermat ehk punast läikvaabikut kasutatakse onkoloogiliste haiguste korral.

Kuldjuur – stimuleerib, annab energiat ja toniseerib.

Need taimed ja seened on nö vundamendi ladumise jaoks ehk pikaajalised.

Refereeritud Rene Bürklandi loengust “Kas ja kuidas organismi puhastada?”

Allikas: Hiinameditsiin.ee

Seotud