Õnnelik siin ja praegu!

Käes ongi meie teekonna viimane etapp. Tegelikult pole see viimane, sest alles nüüd algab su tõeline elu! Ma palun, et sa endale pai teeksid ja end kiidaksid. Ma teen koos sinuga selle pai. Läbi on käidud palju tundeid ning nüüd on võimalik olla õnnelik – siin ja praegu.

Ma soovin, et sina, mina ja kõik kallid inimesed meie maailmaruumis mõistaks, kui oluline on olla õnnelik just siin ja praegu. Ma tahan jaotada tänase, viimase etapi kaheks. Ühes pooles selgitan, kui oluline on olla õnnelik just siin ja praegu, mitte eile ega homme. Teises pooles esitan teile küsimuse – kas õnn on valik meie peas? Asume siis teele, me kõik ju tahame ronida mäetippu!

Õnn olevikus

Kujutle ette ajatelge, mis on jaotatud kolmeks. Sinu möödunud elu, praegune hetk ning tulevik. Millises osas sooviksid kogeda meelerahu ja õnne? Me kõik sooviksime muuta midagi oma minevikust, kuid aega tagasi pole võimalik keerata. Tuleviku õnnega on samuti veidi hapud lood. Muidugi võid sa otsustada, et sa oled tulevikus õnnelik ning see on igati positiivne otsus. Kuid tuletan meelde, et meie elus pole miski jääv, iga hetk muutub. Seega ei saa planeerida õnne tulevikuks, sest sa ei saa kindel olla, milline sinu tulevik tegelikult on. Mis alles jääb? Olevik – see imeline olevik, mis tundub nii kättesaamatu.

Kui mõtled oma elule tagasi, siis kui palju on olnud neid hetki, kus oled viibinud täielikult olevikus? Oled ärganud hommikul mõtlemata, mis sind tööl ees ootab? Kui tihti oled olnud tööl ning mitte muretsenud, mida õhtusöögiks valmistada või kuidas leida aega iseendale? Millal viimati uinusid ilma, et oleks pead murdnud, kuidas rohkem teenida või parem töökoht saada? Me elame koguaeg tulevikus, sest me soovime midagi paremat. Me usume, et alati peitub järgmise nurga taga säravam ja rikkalikum kuld. Meid valdab pidev rahulolematus, sest me ei suuda olla praeguses hetkes. Kui me õpiksime olema siin ja praegu ei oleks meil muresid.

Küsi endalt, mis on sinu probleem praegu.

Sa mõistad, et praegu sul probleeme ei ole.

Kõik sinu probleemid on seotud mineviku või tulevikuga.

Minevikus on asju, mis jäid tegemata või olukordi, mis tegid haiget.

Tulevikus on mure.

Kui sul praegu probleemi pole siis kas probleem on üldse olemas?

Mõista, et olevik on imeline koht, kus viibida ja õnnelik olla. Olevikus ei muretse sa tehtu pärast minevikus ning ei planeeri tulevikku. Kas tunned, milline rahu tekib sinu sisse, kui sa jõuad ainult olevikku? Miks ainult olevikus saab olla õnnelik? Sest olevik on vaba muredest, planeerimisest, kahetsusest, süütundest ja hirmust. Sa lased kõigel lihtsalt olla ja minna, elada oma rada, olevikus – olles õnnelik.

Kas õnn on valik meie peas?

Mis on õnn – tunne, emotsioon, valik, otsus või lihtsalt elustiil? Sellele on raske ühest vastust leida. Kõigi inimeste jaoks tähendab õnn eri asja, tunnet või valikut. Kuid meil kõigil on võimalus teha valik ning olla õnnelik. Tihti inimesed muudavad end ise õnnetuks, mõeldes pidevalt sellele, kui õnnetud nad on. Ma olen kohanud inimesi, kellega istud kohvitassi taha maha ning kuulad tundide viisi seda, kui halb on elu, kuidas miski ei õnnestu ja mehed on ka rumalad. Kuidas saab miski muutuda, kui me ise pidevalt kordame oma peas seda, kui halb meie elu on. Muidugi on halb, sest me ise muudame selle halvaks.

Seega on õnn valik, meil on igal hommikul valik. Sa ärkad ülesse ja valid, kas ma tunnen end täna hästi või halvasti. See on oluline valik, sest see loob päeva. Õnn on teatud meeleseisund, mida me saame ise kontrollida, juhtida ja muuta. Seda meeleseisundit mõjutavad tihti välised tegurid nagu sündmused, muutused ja teised inimesed, kuid meile jääb see viimane otsus. Viimane otsus selleks, kas me tunneme end hästi või halvasti.

Ära otsi õnne valest kohast

Kui õnn on meeleseisund, siis me ei saa seda otsida kuskilt väljastpoolt, vaid ainult enda seest. Meel on sinu sees ning selle valitsejaks oled samuti sina ise. Seega otsida õnne teisest inimesest, rahast või millestki muust, mis asub väljaspool, oleks vale. Me kaotame oma sees oleva jõu just väliste otsingutega. Kui sa sõltud välistest asjaoludest, mitte sisemisest “minast”, ammendub järk-järgult sinu jõuvaru.

Inimesed kurdavad tihti, et nad on väsinud. Me otsime pidevalt põhjusi oma väsimusele, küll ajame selle kevadväsimuse kaela või siis on süüdi halvad vitamiinid purgis. Meid väsitab keskendumine välisele ja sellele, mis meid ümbritseb. Meie ümber olev on oluline, kuid number üks meie jaoks on vaadata enda sisse ning küsida endalt, kuidas ma end tunnen?

Mitte keegi teine ega miski muu ei saa sind võluväel õnnelikuks muuta – õnn on sinu sees ja sinu peas. Inimesed loovad tihti endale mingisugused eeldused õnneks – kui ma saan endale uue auto siis olen õnnelik, remont kodus muudab mu õnnelikuks, langetades kaalu olen ma õnnelik jne. Kui sa vajad midagi, et olla õnnelik, siis sa ei saagi õnnelikuks. Õnn on leida ülesse see õnn just siin ja nende vahenditega, mis sul on. Paljud inimesed saavad need soovitud asjad, mis nende arust neile õnne toovad ning on ikka õnnetud. Kui saad uue auto, siis varsti tuleb juba välja uus mudel ning sul on seda vaja. Remont kodust tehtud, tüdined uuest tapeedist ning varsti juba vajad uut. Saades peenikeseks tabab sind uus mure – kuidas seda kaalu hoida. Seega ei ole võimalik otsida õnne mujalt, kui enda seest, kus valitseb meelerahu.

Tee midagi oma õnne jaoks

Ma olen tihti kuulnud inimesi nurisemas, et nad on õnnetud ning ei oska olla õnnelikud. Ma olen neilt siis küsinud, et mida nad teevad oma õnne jaoks ja tegelikult ei teegi midagi. Õnn ei ole miski, mis kõnnib lihtsalt sul kannul ning longib järgi. Õnn vajab tööd ja vaeva nagu enamik asju meie elus. Sa pead õnne enda jaoks looma ning seda hoidma.

Kui sulle meeldib sõita autoga, võta nädalavahetusel selleks aeg. Kui sulle meeldib mängida arvutiga, võta selleks endale aeg. Kui sulle meeldib lugeda, jõusaalis käia, korvpalli mängida, loomadega tegeleda, teisi aidata või ükstapuha, mis muu huvitegevus – võta selleks endale aeg. Sa ei saa õnnelikuks, kui mõtled 16 tundi päevas oma tööle või äri arendamisele, siis su keha hakkab protesteerima varem või hiljem. Leia endas tasakaal ning mõtle pikemalt ette, sest sa tahad olla heas vormis ja vaimse tervise juures ka kümnete aastate pärast. Tee asju, mida armastad.

“Happiness is when what you think, what you say, and what you do are in harmony.” Mahatma Gandhi (Õnn peitub selles, kui sinu mõtted, sõnad ja teod on harmoonias)

Ma tänan kogu südamest, et sa riskisid ning astusid uuele teele. Ma loodan, et sul jätkub piisavalt usku ja jõudu. Tea, et vahel sa libastud ja astud vanale rajale – ma teen seda tihti. Oluline on, et sa tuled alati tagasi, alati tagasi parema elu poole!

Saadan südamest sooja armastuse ja pai.

Autor: Tuuli Mäemat

Loe lisaks:

I osa “Keera uus lehekülg”

II osa “Mõista ja andesta”

III osa “Hirm ja valu”

IV osa “Vabanemine ja armastamine”

Seotud