Paratamatult kerkib küsimus: kuidas saame tunda õnnetunnet, kui elu toob kaasa kannatusi ja muresid, kui meie ümber on nii palju hävingut ja valu? “Me põhjustame suure osa oma kannatustest ise, nii et loogiline on, et me peaksime ise suutma tekitada ka rohkem rõõmu. See sõltub suhtumisest, vaatenurgast ja reaktsioonidest, mis me olukordadesse ja suhetesse teiste inimestega kaasa toome. Kui asi puudutab isiklikku õnne, saame üksikisikuna palju ära teha,” julgustab dalai-laama.
Neuroteadlane Richard Davidson on läinud veel kaugemale – uurides inimese aju, on ta jõudnud järeldusele, et tänu meie võimekale ajule on igaühes meis olemas potentsiaal tunda end kestvalt rõõmsa ja õnnelikuna. Davidson on võtnud aju kaardistamise uurimuse kokku ühtseks õnneliku aju teooriaks:
1. Meie ajul on võime säilitada positiivset meelelaadi. Ehkki meile tundub, et hea tuju tuleb ja siis lihtsalt haihtub õhku, on siiski hea teada, et saame selle säilitamiseks ise midagi ära teha. Üks lihtne viis selle võime arendamiseks on tänulikkus. Kirjuta näiteks iga päeva lõpuks üles 5-10 asja, mille eest möödunud päevale võiksid tänulik olla. Dalai-laama soovitab siin praktiseerida ka kaastundlikust suhtumisest kaasinimestesse.
Kui neid nelja võimet arendad, saab rõõmust sinu igapäevane kaaslane. Lisaks sinule endale saavad kasu sellest ka need, kes on su lähedal.
Autor: Kadi Kütt
Allikas: Joogateraapia.ee