Ole õndsalt ja avatult teadlik

Hirmud ja mured kitsendavad meie elu, seades piire meie mõtetele ja emotsioonidele. Kui meid haarab hirm halbade asjade juhtumise üle, siis läheb aju ellujäämisrežiimile. Põgene-või-võitle mehhanism hakkab tööle ning saadab signaale ja hormoone muudesse aju- ja kehaosadesse. Need signaalid kontrollivad seda, millele me tähelepanu pöörame, pannes meid probleemidele keskenduma. Mida rohkem tähelepanu ja energiat pühendame oma hirmule ja ärevusele, seda vähem jääb seda elu muudele külgedele.

Avatud teadveloleku harjutus on väga kasulik, kui hirm või mure valitseb su päevade üle. Avatud teadvelolek on vabastav harjutus, mis nõrgendab hirmu ja mure haaret. See loob sinu ja ärevuse vahele distantsi.

Kui harjutad avatud teadvelolekut, siis keskendud teadlikult meelte kaudu sissetulevale infole – kogu infole, mitte vaid ühele asjale. Sa paned lihtsalt tähele ning kui tabad hirmu või ärevust vahele tungimast, siis lased sel eemale triivida, naastes ise praeguse hetke kogemuse märkamise juurde. Sa võid paika panna mingi konkreetse aja regulaarse avatud teadveloleku harjutuse jaoks, või teha seda lühiharjutusena ükskõik kus ja ükskõik millal, kui vajadus tekib – või mõlemat.

Järgnevalt mõned üldpõhimõtted avatud teadveloleku harjutamiseks.

• Mine õue. Seisa, leba maas või istu kusagil. Pane tähele vaatepilte, helisid, lõhnu ja muid füüsilisi aistinguid, kuid ära jää ühegi juurde pikemalt peatuma. Las nad sisenevad su teadlikkusse, kuid lase neil siis sealt lahkuda. Tee sama ka ärevate mõtete puhul.

• Kui oled siseruumides, siis sealgi saab seda harjutust teha ükskõik kus. Pööra tähelepanu sellele, mis on su ümber. Mida sa märkad? Mida sa järgmiseks märkad? Lase kõigel tulla ja minna.

Avatud teadvelolek on väga kasulik oskus kõigis su eluvaldkondades. Millal ja kus ärevus sulle ka kallale ei tuleks, suuna oma mõtted ümbritsevale, keskendumata samas millelegi konkreetsele. Sa näed, et sa muutud rahulikumaks ja su ärevad mõtted nõrgenevad ega tundu enam nii tähtsad.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Tanya J. Petersoni raamatust „101 viisi, kuidas vähendada ärevust“.

Seotud