Viimasel ajal on palju poleemikat tekitanud Eesti Päevalehes avaldatud artikkel “veganlusest põhjustatud tervisekahjustuste” kohta, mis ajakirjaniku sõnul on jõudnud Eesti lasteni. Nii artiklis kui ka sellele järgnenud juhtkirjas maalivad ajakirjanikud pildi veganitest kui hullumeelsest põrandaalusest sektist, kel puudub side reaalsusega ja kes seavad ohtu laste tervise. Seejuures seatakseveganlus ühele pulgale radikaalsete usuliikumistega ning putukamürkide ja kloordioksiidi tarvitamisega.
Artiklile vegan laste väidetavatest tervisekahjustustest on avaldatud tuge oma aina süvenevatele veendumustele”, esitades vaid oma arusaamadega ühtivat infot, laskmata end häirida sellest, et puudub faktiline alus. Tundub, et EPL on käesoleval juhul seadnud eesmärgi juba ennetavalt paljastada veganlus kui šokeeriv ja ohtlik dieet. Et eeldus iseenesest on vale, ei vasta tõele ka kogu selle ümber ehitatud lugu. Loodetavasti paneb antud näide meid edaspidi kriitilisemalt mõtlema selle üle, millised on konkreetsete lugude puhul kirjutajate eesmärgid ja kuidas neid saavutatakse.
Ärihuvide varjatud mõju
Oma vastulauses Eesti Päevalehe artiklile toob Eesti Vegan Seltsi liige Florian Biesinger välja, et sellel sügisel ajakirjanduses ilmunud veganluse suhtes hirmu külvavate ning loomseid saadusi promovate artiklite taga on sageli liha- ja piimatootjaid esindav Toiduliit ning piimateadlased, ehk „Loomade Nimel, ega ole seotud toiduainetööstusega.”
Autorid: Kadri Aavik, Eesti Vegan Selts ja Martin Garbuz, Loomade Nimel
Allikas: Bioneer.ee