Neljapäeval alustatakse Tallinnas maailmarahule pühendatud liivamandala loomist

Tallinna Tiibeti Budismi Keskuse Drikung Kagyu Ratna Shri eestvõtmisel luuakse Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus maailmarahule pühendatud liivamandala rahu ja tasakaalu suurendamiseks inimestes, riikides, maailmas ja universumis.

16.–19. oktoobril loovad kaks Tiibeti laamat – Eestis resideeruv Drupon Laama Sangyas ja Ungaris resideeruv Drupon Laama Lhundup – liivamandala maailmarahu heaks.

Mandala valmistamine toimub kõigil neljal päeval kell 9–17 Tallinnas Telliskivi Loomelinnaku F-hoone kõrval asuva klaasist tahulise kera sees ning on tänu sellele vaadeldav ööpäevaringselt. Pühapäeval, 19. oktoobril kell 17 pühitakse mandalaliiv kokku ja puistatakse Tallinna lahele.

Sanskriti keeles “kosmogrammi” või “harmoonilist maailma” tähendav mandala on otsekui rahu mikroskeem, mille mõju on seda tugevam, mida rohkem inimesi mandalat oma mõtteenergia ja kohaloluga kaasloob. Liivamandala rahu ja tasakaalu suurendav mõju toimib nii mandala tegijaile, selle valmimist jälgivatele ja selle läheduses elavatele inimestele kui ka kogu maailmale. Praegusel rahutul ajal on rahumandala loomine meie kodukandis üllas ja tänuväärne tegu.

India usundeist pärit ning keskajal Tiibetisse jõudnud mandala on Tiibeti budismi kunstivorm. Selle ringi- või ruudukujulise maagilise tähendusega pildi loomisel niristatakse erivärviline liiv tohutut keskendumist nõudva harjutusena täpselt määratud asukohale. Levinuim mandalaliiv on tehtud värvitud kiviterakestest. Populaarsed on samuti jahvatatud lillede, taimede ja kivikeste tolm. Iidsetel aegadel kasutati ka ülipeeneks jahvatatud vääris- ja poolvääriskive. Sinise liiva saamiseks näiteks lasuriiti, punase jaoks rubiini.

Valmissaanud mandala pühitakse kokku ja liiv puistatakse läheduses asuvasse veekogusse, et see uhuks mandala tervendavad energiad üle maailma laiali. Mandala hävitamine ehk kokkupühkimine sümboliseerib surelikkust, muutumist ja universumi loomulike protsessidega leppimist.

Konchok Drupon Sangyas Rinpoche – Tallinna Tiibeti Budismi Keskuse Drikung Kagyu Ratna Shri õpetaja ehk laama on Eestis elanud 13 aastat ning juhendab ja viib läbi kõiki keskuse meditatsioonikursuseid, rituaale ja praktikaid. Praegu India, kunagi Ladakhi kuningriigi koosseisus olnud Ladakhis Tia külas sündinud laama sai Tiibeti budistliku alghariduse drikungi kloostris, kuhu pere ta 9-aastaselt saatis. Edasi õppis ta Drikung Kagjü Instituudis Indias, oli drikungi koolkonna pealaama Chetsang Rinpoche isiklik abiline ning teenis instituudi lõpetamise järel Ladakhis kohalikku kogukonda. Pärast drikungi koolkonna traditsioonilise kolme aasta pikkuse eralduslaagri läbimist mägises Almoras Põhja-Indias saadeti laama Sangyas Eesti ja Läti drikungi keskuste kutsel siia juhendajaks. Aastal 2004 anti talle drikungi koolkonna kogenud meeleharjutaja kõrgem aunimetus Drupon ja austav tiitel Rinpoche (tiibeti keeles kallihinnaline).

Uus kursus laama Sangyase juhendamisel, millel antakse õpetust karmat tugevalt puhastavate harjutuste omandamiseks, algab Tallinna Tiibeti Budismi Keskuses 23. oktoobril ja kestab 9. novembrini. Kursus on eelregistreerimisega, tasuline ja toimub inglise keeles, eesti keelse tõlkega. Uuri lähemalt Tallinna Tiibeti Budismi Keskuse kodulehelt www.drikung.ee.

Jaga maailmarahule pühendatud liivamandala loomise sündmust ka oma facebooki sõpradega.

Seotud