Neli teed teadliku unenägemise juurde

Kui sa täiustad refleksioonioskusi, õppides jätma vahet stiimuli ja reageeringu vahele, siis tahad ehk praktiseerida mitmeid meetodeid, et suurendada teadliku unenägemise võimalusi. Ma olen välja valinud mitu tehnikat. Need meetodid põhinevad akadeemilistel uurimustel, loomingulisel tarkusel ja samavõrra sellel, mis on minu ja teadlike unenägijate jaoks hästi toiminud, kirjutab psühholoog ja uneekspert Athena Laz oma raamatus „Sinu unenägude alkeemia“.

1. Reaalsuse kontrollimise meetod: kas ma olen unenäos?

Päeva jooksul võiksid oma ärkvelolekuelus teha „reaalsuskontrolli“. See tähendab, et küsid endalt, kas sa oled unenäos. Esita endale seda küsimust mitu korda päevas. Näiteks võid sa küsida seda iga kord, kui sööd, või igal täistunnil. Sa lihtsalt küsid: „Kas see on unenägu?“ Mõte on selles, et tegelikult unenäos olles kerkib see küsimus instinktiivselt esile. Sinu vastus oleks: „Jah, ma olen unenäos.“

Mul on palju kliente, kes peavad seda küsimust väga kasulikuks. Ent kui ma ise püüdsin arendada võimet teadlikult und näha, tegelesin ma sellega umbes kolm kuud, aga edutult. Ma ei ütle seda sinu heidutamiseks, vaid lihtsalt rõhutamaks, et teadlikuks unenägijaks saamine on tegelikult eksperimentaalne protsess. Sa võid proovida paljusid erinevaid meetodeid palju kordi, kuni üks neist sinu jaoks toimib. Niisiis palun ära anna alla, kui see võtab pisut kauem aega, kui lootsid! Lihtsalt harjuta ja naudi seda protsessi.

2. Reaalsuse kontrollimise meetod: kas sa tajud ennast esimeses või kolmandas isikus?

See meetod aitas mul kogeda paljusid teadlikke unenägusid. Kas sa oled näinud und, kus tundus, et vaatad filmi? Põhimõtteliselt tähendab see seda, et koged unenägu kolmandas isikus. Teiste sõnadega, sa jälgid end tegutsemas koos teiste inimestega kõrgelt (või kaugelt) ja seetõttu saad aru, et näed und. Me ei näe end ärkvelolekuelus, kui me just ei vaata videosalvestust endast või enda peegeldust. Niisiis, kui hakkad pidevalt tähelepanu pöörama sellele, kuidas sa maailma tajud, siis võid selle ärksuse oma unenäoteadvusesse kaasa viia ning see omakorda vallandab teadlikkuse. Küsi endalt päeva jooksul: „Kas ma kogen elu esimeses isikus?“

Palun pane tähele, et ehkki see meetod ja paljud teised meetodid on mõeldud inimestele, kes näevad, räägib see millestki suuremast kui vaid nägemisest – see räägib võimest kahelda selles, mida tajutakse, ja oskusest seostada seda tajutud informatsiooni, mida kogu päeva (ja öö jooksul) saadakse.

Me kogeme elu meelte kaudu ning nende kõigiga kooskõla saavutamine aitab suurendada eneseteadvust, mis omakorda aitab näha teadlikku unenägu. On teada, et ka pimedatel võivad vahel olla nägemisel põhinevad unenäod. See sõltub sellest, kas unenägija kaotas nägemise pärast seitsmendat eluaastat või enne seda või sündis pimedana. Nii palju kui mina tean, pole aga tehtud teaduslikke uuringuid selle kohta, kas pimedad kogevad teadlikke unenägusid. Ma arvan, et teadlik unenägemine on seotud sellega, kuidas me kogeme teadvust, ja mitte nägemisega, niisiis pole selle eelduseks tingimata nägemisvõime. Võib-olla tunned sa, armas lugeja, kedagi sellist?

3. Reaalsuse kontrollimise meetod: kas ma näen enda moodi välja?

See on veel üks reaalsuse kontrollimise meetod, mida sa võid kasutada ärkvelolekuelus. Iga kord, kui näed end peeglist, pööra tähelepanu sellele, milline sa tegelikult välja näed. Jälgi end keskendunult mõni hetk. Mu kliendid arvavad, et see harjutus on kõige efektiivsem siis, kui nad suudavad vaigistada või eirata mis tahes hinnanguid, mis esile kerkivad. Kui sa oled väga kriitiline oma välimuse suhtes, siis võid selle asemel proovida mõnda teist reaalsuse kontrollimise meetodit. Sageli näeme oma unenägudes ennast nii, et me ei näe tegelikult enda moodi välja. Või näed küll välja enda moodi, aga teatud muudatustega, nagu teist värvi juustega või oled näiteks pikem. Samas võid sa unenäos olla täiesti teistsuguse välimusega. Sa võid olla pikka kasvu ilus mees, kui sa tegelikkuses oled väikest kasvu naine. Kõigi nende reaalsuse kontrollimise meetodite eesmärk on vallandada sinu refleksioonivõime.

4. Reaalsuse kontrollimise meetod: vaata oma käsi

Vaata päeva jooksul vahetevahel oma käsi. Vaata neid teraselt ja pööra neile tähelepanu. Unenäos võivad su käed hoopis teistsugused välja näha. Kui tunned ära mingi erinevuse, võib see vallandada teadliku unenägemise. Samuti võid seda harjutust pisut edasi arendada, pannes sõrmed vastu peopesa, teist kätt või lauda. Unenäos võivad sõrmed liikuda läbi objekti, mille vastu sa neid surud.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Athena Lazi raamatust „Sinu unenägude alkeemia“.

Seotud