Need on sammud, mida pead astuma, kui soovid teha muutust oma karjääris

Ilmunud on Liisi Toomi raamat ""Valikute ristteel. 22 nõuannet tähendusliku karjääri loomiseks”. See on kõigile neile, kes lõpetavad kooli ja ei tea, mida oma karjäärielus edasi teha või ka neile, kes on oma olemasolevast tööst väsinud ja tahavad oma tööelus kannapööret teha. Raamat annab selgeid ja konkreetsed nõuandeid, kuidas oma karjääris muutusi teha selleks, et saavutada täisväärtuslik eneseteostus ja rahuolu tunne oma tööst.

“Isegi kõige rohkem saavutanud ekspert on alustanud mittetõsise algajana. Alustaja jaoks on uudsus kõik, mida pole varem kohatud. Eksperdi jaoks on uudsus nüanss.” ― Angela Duckworth “Südikus“

Oled raamatupidaja, aga soovid hakata ehtekunstnikuks? Oled siiani olnud ehtekunstnik, kes nüüd tahab õppida med-õeks? Või oled töötanud teadurina, kuid soovid minna IT-valdkonda? Ehk oled sa personalijuht, kes soovib lahkuda palgatöölt ja asuda ettevõtjaks, või pankur, kes otsustab hakata väikese külakooli õpetajaks? See kõik on võimalik ja meie ümber ka juba juhtunud. Võin garanteerida, et sinu varasem karjäär on andnud sulle teatud oskused, mida vajad, et uues ametis toime tulla. Kõige tähtsam on omada uuest tööst ettekujutust ja analüüsida, mis sul selleks juba olemas on ja mida juurde vajad.

Motivatsiooni sul ilmselt on. Järgmise sammuna võta ühendust sind huvitava valdkonna tegijatega ja küsi neilt, mida peaksid uues töös oskama. Kindlasti on võimalik leida kool või kursused, kus saad oma oskusi täiendada. Kui see tehtud, alusta õpipoisina seal, kus sa saad, ja ehita oma karjäär ja isiklik bränd samm-sammult üles.

Nullist tippu idee nõuab julgust olla algaja. Maailmas, kus otsitakse eeskätt tippeksperte, geeniusi ja staare, võib tunduda, et algaja on häbiväärne olla. Paljudes valdkondades on töö, mida kunagi tegid algajad, tänaseks automatiseeritud või peetakse seda väheväärtuslikuks. Nii jääbki mulje, et sa peaksid kohe oskama ega tohiks kunagi eksida. Mina seda juttu ei usu. Isegi sünnipäraste eeldustega mingil alal edumaa saanud inimesed ei saa puhtalt talendi pealt tipptasemeni jõuda. Me õpime ja areneme läbi katsetamise ja asjade valesti tegemise.

Üks „aga“ siin siiski on. Kui tahad valdkonda vahetada või oled alles oma karjääritee alguses, ei piisa vaid kirglikust soovist nullist tippu jõuda. Samal ajal pead sa ka finantsiliselt ellu jääma, laenud tahavad maksmist ja süüa tahaks ju ka. Siin tuleb kasuks hea planeerimisoskus ja juba toimiva töö kõrvalt enda arendamine. Kui oled täna personalijuht, aga tahad saada veterinaariks, ei pea sa personalitööd kohe kõrvale panema, vaid saad alustada õpingute, vabatahtliku töö ja praktikaga. Katseta kõigepealt põhitöö kõrvalt uut valdkonda. Kui sul on mingil alal positsioon juba olemas, saad selle kõrvalt õpipoisiks olemist harjutada. Nii on turvalisem ja julgem ka katsetada ja eksida.

Suurim võimalus:

Sinu kasuks räägib eelmainitud motivatsioon ja, kui otsus on tehtud, siis fokusseeritud keskendumine just sellele ühele valdkonnale. Teadmatus eesootavatest raskustest aitab olla piisavalt naiivne ja mitte muretseda asjade pärast, mis pole veel juhtunud. Optimism on vahel kõige parem ellusuhtumine, mis aitab ebakindluse ja raskustega toime tulla.

Suurim väljakutse:

Justkui nullist alustajale on suurimaks hirmuks see, kas tema oskusi on ikka vaja ja kas tal on piisavalt kompetentse, et uues valdkonnas üldse midagi pakkuda. Hirmu aitab leevendada esimeste väikeste sammude astumine, oskuste arendamine ja praktiseerimine. Ka selgete mõõdikute seadmine ja tark sihtgrupi valik aitavad võõras valdkonnas navigeerida ja samm-sammult nullist üheni, siis kaheni ja siis juba järgmiste kompetentsitasemeteni jõuda.

Stardisammud:

Naudi õpipoisiks olemist! Kui oled varem tipptasemel töötanud, võib taipamine, et sa ei tea uuest valdkonnast midagi, olla demotiveeriv. Ole selleks valmis ja loo endale toimiv sisekõne: „See on alles algus. Nüüd ma tean, mida pean veel õppima. Ma olen korra juba tipptasemele jõudnud, saan seda nüüdki teha.”

Loo võimalikult laialdane kompetentside hulk. Ole uudishimulik ja tunne huvi, sest see aitab algtaset omandada ja nii on ka edasiliikumine kiirem. (Sellest räägime rohkem järgmise võimaluse juures.)

Ära unusta, et pead ka rahaliselt ellu jääma! Kirg oma töö vastu on hea ja oluline, kuid sa pead hindama ka oma finantsvajadusi ja -võimalusi. Hea oleks enne karjäärimuutust tagada 6–12 kuu rahatagavara ning vähendada jooksvaid kulusid. Et tagada kindlam sissetulek, võid samal ajal, kui alustad uue tööga, jätkata mõnda aega veel vanal töökohal.

Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim ilmunud Liisi Toomi raamatust “Valikute ristteel”.

Seotud