Naudi täielikku päikesevarjutust

Teisipäeval, 13. novembril said Austraalia elanikud Põhjaterritooriumist kuni Queenslandini jälgida täielikku päikesevarjutust, mis kestis kokku kaks tundi.

Eesti aja järgi kell 21.38 kuni 2.46 pimenes taevas Austraalia kirdenurga, seejärel aga Vaikse ookeani kohal, kui Kuu liikus Päikese ja Maa vahele, mõneks minutiks kadus Päike üldse Kuu taha ära. Uus-Meremaal ja Indoneesia idaosas sai jälgida osalist päikesevarjutust.

Queenslandi osariiki oli võimude sõnul saabunud seda fenomeni vaatama üle 50 000 inimese, interneti vahendusel jälgisid sündmust miljonid inimesed. Päikesevarjutusega kaasnenud temperatuurilangus ja tekkinud pimedus ajas segadusse kohalikud linnud, loomad ja putukad, kes vaikisid täielikult, nagu säutsusid sellest kohalviibinud turistid sotsiaalmeedias. Teadlased kasutasid veealuseid kaameraid ja filmisid Suure Korallrahu juures mere-elanike reaktsioone taevasele sündmusele.

Järgmine täielik päikesevarjutus leiab aset 2015. aasta märtsis ja seda on näha Islandil, Fääri saartel ja Põhja-Norras. Eestis pole järgmist siin nähtavat päikesevarjutust oodata enne 2126. aastat. Eelmine täielik päikesevarjutus oli Austraalias nähtav 10 aastat tagasi ja järgmist on sealkandis näha aastal 2029.

Päikesevarjutusi on võimalik ennustada saarose abil. Saarose pikkus on 18 aastat. Saarost saab kasutada päikese- ja kuuvarjutuste ennustamiseks, sest ühe saarose möödudes on Päike, Maa ja Kuu üksteise suhtes samas asendis. Päikesevarjutuse puhul on Kuu Maa ja Päikese vahel, varjates päikesevalguse. Päikesevarjutused jagunevad osaliseks, täielikuks ja rõngakujuliseks.

Vaata Huffington Post’i päikesevarjutuse pildigaleriid
http://www.huffingtonpost.com/2012/11/13/solar-eclipse-photos-pictures-2012_n_2123738.html?utm_hp_ref=science

Vaata päikesevarjutusest otseülekannet teinud Panasonic’u Facebooki lehte https://www.facebook.com/PanasonicEclipseLiveBySolarPower

Seotud