Musta kohvi sõpradele – alternatiivid kohvi valmistamiseks, kui soovid oma jooki nautida kohvipuruta

Kohv on tänapäeval enamat kui ainult värskendav jook. Fookus on jätkuvalt mitte ainult joogi intensiivsusel või kofeiini koguses selles, vaid samuti selle maitsel, järelmaitsel ja erinevatel joogi valmistamise viisidel. Kohvikutes kasutatakse kõige sagedamini professionaalseid espressomasinaid, kuid kodus on tavapärane valada kohvi peale kuuma vett.

Kuid sissejuurdunud kohvikultuur julgustab meid proovima erinevaid kohvi valmistamise viise. Nende seas mitte ainult kompaktsed kohvimasinad kodu jaoks, vaid ka paberfiltrid või spetsiaalsed kohvivahendid.

Kohvimasin kodus pole enam luksusese

Selleks et nautida kvaliteetset kohvi kodus, pole vaja vaadata massiivset kohvimasinat, mida kasutatakse sageli kohvikutes. Kompaktne ja ruumisäästlik kohvimasin võib olla täiesti piisav. Sellegipoolest sõltub kohvi maitse enamast kui ainult joogi valmistamismeetodist ja kohviubadest, mis on valitud sõltuvalt valmistamismeetodist.

Tänapäeval on kohvimasinad populaarsed oma lihtsa kasutamise poolest. Lisaks võivad nad olla väga kompaktsed, mis on eriti oluline väikeste köökide puhul. Kohvimasina spetsialistide väitel leiavad kapsel- ja poolautomaatsed kohvimasinad alati koha väikeses köögis. Nad on väga populaarsed ka oma taskukohase hinna poolest. Kapselkohvimasinate jaoks läheb vaja spetsiaalselt kohandatud kohvikapsleid ja kohvi valmistamisel piisab ainult seadme veega täitmisest, kapsli asetamisest oma kohale ja nupule vajutamisest. Eeliseks on võimalus valida erinevate kohvijookide maitsete seast: alates espressost kuni karamelliga macchiato’ni.

Espressomasinad nõuavad natuke rohkem tähelepanu, kuid muudavad kohvi valmistamise teatud moodi rituaaliks: jahvatatud kohv valatakse spetsiaalsesse käepidemesse, seda pressitakse ja seejärel asetatakse käepide kohvimasinasse. Seejärel pead ainult nupule vajutama ja laskma kohvil tassi valguda. Tõsi on see, et selline masin pakub vähem kohvivalikuid, kuid poolautomaatsed kohvimasinad on väga nauditavad musta kohvi armastajatele. Ja mis kõige olulisem – ei mingit kohvipuru joogis.

Filtreeritud kohv on eksisteerinud üle 100 aasta

Filtreeritud kohv on üha tähtsam viis kohvi valmistamiseks. Ja kuigi see võib paljudele tunduda kui uudistoode, siis filtreeritud kohv on maailmas olnud juba üle 100 aasta. Esimene paberfilter arendati 1908. aastal, kui sakslane Melitta Bentz tuli ideele sõeluda kohv läbi imenduva paberi, et vältida jahvatatud kohvi puru oma joogis. Tänapäeval tuntud Melitta bränd enam paberfiltreid kohvi valmistamiseks ei tooda. Nende peamine toode on automaatsed kohvimasinad. Kuid sellegipoolest sillutas Melitta tegelikult tee paberist kohvifiltritele ja filtreeritud kohvile.

Chemex on rikkaliku ja aromaatse kohvi saladus

Chemexi kohvi tänapäevast valmistusviisi hinnatakse selle puhta, selge ja aromaatse musta kohvi pärast. Seda efekti ei paku mitte ainult spetsiaalselt paberist kohvifiltrid, vaid ka elegantne valmistamise protsess, mis nõuab sageli tähelepanu ja natuke teadmisi. Peamine erinevus filtreeritud kohvi ja kodus valmistatud kohvi vahel on see, et paberist filter eraldab joogi kohvipurust. Kapsliga ja poolautomaatsed kohvimasinad töötavad sarnaselt, kuid filtreerimine võtab natuke rohkem aega ja ka tähelepanu.

Chemexi kohv on jook, mis on filtreeritud läbi veidi paksemate paberfiltrite otse Chemexi kohvianumasse, mis meenutab plaskut või liivakella. Seda kohvi valmistades on oluline pöörata tähelepanu vee temperatuurile ja jahvatatud kohvi jämedusele ning selle kogusele. Kuid protsess ise pole väga keeruline. Esialgu on paberist filter üsnagi veega täitunud ja anum soojeneb üles. Sama vesi kurnatakse seejärel ja kohv voolab filtrisse. Ekspertide hinnangul nõuab Chemexi täiskogus (800 g) 56 g jämedama jahvatustasemega kohvi. Esialgu lisatakse ainult nii palju vett, et katta kohv. Seejärel oota, kuni vesi imendub, ja aseta nõu alusele. Seejärel valatakse jälle vett väikese joana ringikujuliste liigutustega. Kõik toimub aeglaselt ja tegevust tuleb korrata, kuni on saavutatud soovitud kaal. Sellisel viisil kohvi valmistamine nõuab rohkem aega kui automaatsete kohvimasinate puhul, kuid protsess, mis muutub teatud tüüpi rituaaliks, haarab kaasa ka need, kes on vähem kohvist huvitatud.

Hario V60 on elegantne nõu, mis valmistab äärmiselt puhast kohvi

Teine mitmekülgne ja lihtsasti kasutatav kohvivalmistaja koju on Hario V60. Selle puhul läheb vaja paberfiltreid just nagu Chemexi nõu puhul, kuid Hario V60 kohvifiltri seadmega võid teha kohvi otse oma lemmiktassi. Selle nimi tuleb nõu kujust, mis meenutab v-tähte, ja selle 60-kraadisest nurgast. Esimene selline filter tehti portselanist ja seda kasutati esimest korda Jaapanis 2004. aastal. Tänapäeval on müügil plastist, metallist ja isegi vasest Hario V60 kohvifiltrid. Kuid keraamiline variant on kõige sagedasem valik.

Hario V60 kohvi valmistamise meetod meenutab kohvi pruulimist. Kuigi filtreid peab läbi immutama ja tassi tuleb kuuma veega soojendada, siis pole vaja muretseda joogi hulga pärast. Kuid tuleks meelde jätta, et jahvatatud kohvi jämedus on samuti siinpuhul oluline. Kui kohv on liiga peene jahvatusega, siis läbib vesi filtri palju raskemalt, ning mida kauem kohv tilgub, seda kibedam on selle maitse. Seetõttu soovitavad eksperdid valida keskmise või jämedama jahvatusastmega kohv. Sarnaselt Chemexi nõus kohvi valmistamisega tuleks seda kõigepealt veidi veega läbi immutada ja seejärel teatud aja pärast uuesti valada. On oluline, et filtris poleks kuiva kohvi kamakaid ja vett ei tohiks kiirustades valada. See aitab tuua välja parimad filtrikohvi omadused.

Filtreeritud kohv on tervislikum

Kuna kohvi valmistamise meetoditele pööratakse üha enam tähelepanu, siis räägitakse ka järjest rohkem kohvi mõjust tervisele. Hiljuti avaldatud 20-aastane uuring Gothenburgi ülikoolis Rootsis väidab, et pruulitud kohvis on palju kolesteroolitaset tõstvaid koostisaineid. Nende ainete sekka kuuluvad kafestool ja kafeool, mida leidub õlistes kohvipiiskades ja kohvipurus. Tuleb välja, et neid koostisaineid võib eemaldada kohvi filtreerimisega. Sellisel viisil ei vabasta kohvi eraldatus kohvi rasva, kuid kohvipuru on joogist eraldatud ning kahjulikud kemikaalid on paigal hoitud. Pärast uuringu avaldamist räägitakse üha enam kohvi filtreerimisest kui ühest kõige tervislikumast kohvi valmistamise viisist.

Seotud