Milliseid ravimtaimi korjata märtsis ja aprillis ning milleks need head on?

Varakevad on vaikselt ligi hiilinud ning nüüd tasub üle vaadata, milliseid väekaid ravimtaimi saab juba märtsis ja aprillis koguma hakata, et oma tervist turgutada ja enesetunnet parandada.

Ravimtaimed, mida korjata märtsis

Pohl

Kui veebruaris veel ei jõudnud korjata, siis võib pohlalehti korjata ka märtsis.

Pohlade lehtedel ja võrsetel on kuseteid desinfitseeriv ja uriinieritust soodustav toime, samuti on pohlalehed head liigesepõletike ja reuma korral. Pohlalehti võib korjata nii varakevadel kui ka hilissügisel. Nende toimete poolest on pohl otsekui leesika noorem õde, kelle lehtedest tehtud teed tuleb võtta pohla omast 3-4 korda vähem. Samuti saab teest abi külmetuse, köha- ja hingamisteede haiguste korral.

Parim aeg lehtede korjamiseks on pärast lume sulamist, siis on neis kasulikke toimeaineid kõige rohkem. Ravimina kasutada ainult rohelisi lehti!

Pohlaleheteed tuleks valmistada nõnda: võta 1 spl pohlalehti 1 kl keeva vee kohta, lase 10-15 minutit tõmmata, jahuta ja joo 1/3 kl 3 korda päevas söögi alla.

Islandi samblik

Kui lumi on läinud, võib märtsis korjata islandi samblikku ehk islandi käokõrva. Rahvapärimuses on nimetatud ka põdrasamblaks ja kopsusamblaks. Samblik tuleb puhastada prahist ning kuivanud osadest ja kuivatada.

Keedus aitab hingamisteede haiguste, köha ja bronhiidi puhul. Abi on saadud isegi läkaköha ja tuberkuloosi korral. Oma mõru maitse tõttu suurendab seedetegevust, sapieritust ja söögiisu. On põletikuvastase ja antibiootilise toimega.

Islandi samblikust tehtud salv sobib haavade ja lõhede raviks.

Tee keetmiseks võta 1 liitri vee kohta peotäis samblikku ja keeda 30 minutit, jäta veel natukeseks tõmbama. Kuna tee on üsna mõru, võib lisada mett. Soovi korral ka jõhvikaid või kibuvitsa marju. Seedetegevuse soodustamiseks tarvitada 15-20 minutit enne sööki. Hingamisteede haiguste korral 15-20 minutit peale sööki.

Vahtramahl

Vahtramahla saab koguda siis kui päevane päike teeb plusskraadid ja öösel veidi külmetab, kuid lumi on veel sulamata. Olenevalt kevadest võib vaher jooksma hakata ka juba veebruaris või alles aprillis.

Vahtramahl on toitainerikas ning suure suhkru sisaldusega ja sobib hästi kevadise paastu ajal, hoides ära näljatunde. Lisaks suhkrule sisaldab vahtramahl mineraale, vitamiine, valke, taimseid hormoone, ensüüme ja aminohappeid. Vahtramahl aitab kevadel organismil puhastuda, võidelda väsimuse, energiapuuduse ning isegi kehva meeleolu ja haigestumistega.

Vahtramahl sisaldab soolestikule vajalikke baktereid, mis on vajalikud seedimisele ja immuunsüsteemile. Vahtramahlas on palju mangaani, mis aitab meie organismil energiat toota ja annab antioksüdante kaitse. Vahtramahlas on ka tsinki, mis takistab ateroskleroosi süvenemist, aitab turgutada immuunsüsteemi ja toetab prostata tervist.

Tammekoor

Sulailmaga saab aga hakata koguma tammekoort. Parim toimeaine on noortel, pöidlajämedustel okstel. Koor tõmmatakse ära ja kuivatatakse. Tammekoor on parimaid vahendeid mikroobide ja bakterite põhjustatud põletike ravis. Suurendab söögiisu ja on organismi puhastava toimega.

Tammekooretõmmist tarvitatakse kõhulahtisuse, mao- või soolte verejooksu, kroonilise kurgupõletiku, igemepõletiku puhul. Keedisega loputatakse suud või kuristatakse kurku. Leemetavate nahahaavade (roos) ja ekseemide korral tehakse jahedaid mähiseid. Aitab ka suguelundite ja pärakupõletiku korral.

Hea toime on tammekoorel valmistatud salvil (halvasti paranevad, mädanevad haavad, ekseemid).

Tee jaoks võtta 1 sl tammekoort ja klaas vett, keeta vaiksel tulel 15 minutit. Lasta natuke veel tõmmata, kurnata enne tarvitamist.

Ravimtaimed, mida korjata aprillis

Aprillis tärkavad noored taimed, lehed ja pungad sobivad hästi organismi puhastamiseks, ergutamiseks ja vitamiinivarude täiendamiseks.

Kasepungad ja -lehed

Vanarahvas teadis, et kask, rahvasuus ka kõiv ja mahlapuu aitab nõrkasid ja haigusest taastujaid.

Kasepungad ja -lehed on oma ravitoimelt sarnaselt. Neil on tugev mikroobide- ja põletikuvastane toime, valuvaigistav ja verdpuhastav. Kask aitab toime tulla depressiooni ja närvisüsteemi häiretega. Soodustab higi-, uriini- ja sapieritust. Kasutatakse organismi puhastamiseks.

Vanarahvas on kasest abi leidnud ka köha, peavalu, neeruhaiguste, seedehäirete ja köha korral. Kasutatakse ka insuldi ja infarkti profülaktikas. Vannid aitasid liigesepõletike, reuma, jooksva ja paistetustega. Kasepunga pulber mõjub kõhulahtistina.

Kasepunga tee jaoks tuleb 5 minutit keeta klaas vett ja 1 spl kasepungi. Jahuta ja kurna, juua 3-4 korda päevas.

Nurmenukk

Nurmenukk on rahvasuus tuntud ka kui taevavõti – ju siis on tegemist taevaliku taimega. Nurmenuku lehtedest ja õitest saab abi kevadisel ajal, kui väsitav talv on ka kõige tugevamatele jälje jätnud. Varakevadel võib esimesena korjata just vitamiinirikkaid nurmenuku lehenutte.

Nurmenukku korjatakse aprillis, mais ja juunis ning õisi võib koguda kas koos tupplehtedega või ka ilma. Lisaks rohkele C-vitamiinile on tal köhavastane toime ja kergelt higi- ning uriinieritust soodustav toime. See omakorda teeb nurmenuku sobivaks külmetushaiguste korral ja lubab teda kasutada üldturgutava ja puhastava taimena, puhastades ka lümfisüsteemi.

Võid toimida järgnevalt: võta 1 spl õisi või lehti, vala need üle 1 kl keeva veega ja jäta 10-15 minutiks seisma, seejärel kurna ja joo 1-3 kl päevas.

Karulauk

Parim aeg korjamiseks on aeg kui taim veel ei õitse. Karulauk on söödavatest taimedest üks esimesi kevadekuulutajaid. Aga tasub olla ettevaatlik ja mitte segamini ajada mürgiste maikellukese lehtedega. Karulaugu kõige suurem väärtus on tema lehtedes sisalduv C-vitamiin, seda on 10-15 korda rohkem kui sidrunis. Kõige parem on kasutada lehti toorelt.

Karulauku on kasutatud skorbuudi raviks. C-vitamiini sisalduse tõttu on hea immuunsüüsteemi turgutaja, leevendab külmetushaigusi ja palavikku. Hea ka kõrge vererõhu ja ateroskleroosi puhul. Aitab puhastada organismi ning verd ja vabaneda ka pärmseenest.

Kõrvenõges

Kevadised esimesed nõgesevõrsed on hea toidulisand ja vitamiiniallikas. Annab jõudu ja võtab väsimuse. Nõges sisaldab palju C-vitamiini, rauda, kaaliumi, ränihapet, kaltsiumi ja aminohappeid. Värsked lehed ka histamiini. Kevadel võib kasutada ka nõgesemahla, selleks taimed kupatatakse keeva veega ja aetakse läbi hakklihamasina. Valmis mahlale lisatakse vahekorras 1:3 keeva vett ja keedetakse 3-5 minutit. Tarvitada 1 sl 3 korda päevas koos söögiga ja 2-4 nädalat.

Nõges peatab verejooksu, aitab hästi krooniliste haiguste korral ja leevendab aneemiat. On suur verepuhastaja, suurendab hemoglobiini erütrotsüütide kogust veres.

Abi saab ka naha sügeluse, soori, kõõma ja juuste väljalangemise korral.

Loo autor: Merle Liisa Ilves

Loe lisaks: 10 võimsat looduslikku antibiootikumi tervise turgutamiseks ja immuunsüsteemi tugevdamiseks

Parimad looduslikud vahendid maksa puhastamiseks, detoxiks ja keha turgutamiseks

Sibul ja küüslauk: parimad talvised terviseturgutajad ja enesetunde parandajad

Pane tähele: neid puu- ja köögivilju ära külmkappi pane!

Doktor Levini tervisenõuanded: mis toiduained tuleks oma menüüst kindlasti välja jätta?

Seotud