Millised on sinu ootused ja vajadused suhtes? Tee koos partneriga läbi suhtevajaduste määramise harjutus

Kui me kooselu alustame ja pere loome, siis teeme seda ikka enda arvates n-ö õige inimesega. Elu aga näitab, et see õige võib hoopis muutuda üheks numbriks lahkumineku statistikas. Kuidas nii saab minna? Willard F. Harley, kes on 30 aastat USA-s paare nõustanud, sõnutsi võiks selle asemel, et defineerida “õiget” kui sobivustesti 100%-list tulemust, mõelda temast kui inimesest, kelle pärast sa oled nõus pingutama, et ta oleks õnnelik. See aga tähendab seda, et hoiate üksteise suhtevajadused rahuldatuna.

Need on kümme kõige olulisemat suhtevajadust:

1. Hoolivuse väljendamine tegudes

2. Seksuaalne rahuldatus

3. Intiimne vestlus

4. Koos vaba aja veetmine

5. Täielik usaldus ehk ausus ja avatus

6. Atraktiivsus

7. Finantsiline tugi

8. Kodune tugi

9. Perele pühendumine

10. Uhkusetunne partneri üle

Kui paluda mehel reastada oma tähtsamad vajadused ja naisel omad, siis sageli on tulemus erinev. See tähendab, et need, mis mehel on tipmise kolme seas, ei pruugi naisel nii ees olla ja vastupidi. Mis juhtub, kui me rahuldame mingit vajadust, mis meie arvates partneril on, aga tegelikult pole see tema jaoks tähtis? Näiteks naine näitab igati oma hoolivust välja ja mees teeb naisele üle päeva seksuaalse alatooniga lähenemiskatseid, aga kummagi jaoks pole see vajadus number üks. Meie pingutused lähevad siis tühja ja võib-olla isegi pahandavad teist inimest, mis jällegi võib tekitada ühelt poolt frustratsiooni, et me oleme niisama rapsinud, teisalt aga ka ärritust teise tänamatuse pärast. Heast kavatsusest võib saada tüliõun.

Harley rõhutab, et kui partnerid ei täida pikemat aega üksteise viite kõige olulisemat suhtevajadust, siis jõuab nende suhe karile (võib alata kõrvalsuhe või suhe täitsa lõppeda). Kui aga teadlikult teineteise tähtsamaid suhtevajadusi rahuldada ning hoiduda suhte mürgitajatest, siis võib suhe ja armastus kujuneda nii tugevaks, nagu see polegi veel seni olnud. Esimese sammuna on vaja mõlemal tuvastada, mis on partneri tähtsaimad suhtevajadused.

Harjutus See harjutus on pärit W. Harleylt, aga olen seda omalt poolt täiendanud. Võta kümme paberilipikut ja kirjuta igaühele üks suhtevajadus. Kui tahad hea kaasa olla, siis tee talle ka üks komplekt, nii et kokku on kakskümmend lipikut. Pange kümme suhtevajadust enda jaoks olulisuse järjekorras pingeritta. Püüdke mõelda laiemalt kui tänane päev, üldistada.

Kui järjekord on paigas, siis vaadake üle esimesed viis ning püüdke igaühe juures vastata küsimusele, kas oleksite nõus olema pikaajalises suhtes inimesega, kes ei täida ühte või teist suhtevajadust. Kui sa oleksid ette teadnud, et sinu kaasa ei hakka kunagi mingit konkreetset suhtevajadust rahuldama, siis kas sa oleksid temaga kooselu loonud? Mida kindlamini vastad ei (ilma pikemalt kaalumata), seda tähtsam see vajadus sulle on. Nii saad ennast kontrollida, kas järjekord sai õige, ning vajadusel korrektiivid teha. Asetage oma pingerida kohakuti: number üks suhtevajadus on kõrvuti kaaslase kõige tähtsamaga jne. Nii tekib hea ülevaade, kui palju teie esiviisik kokku langeb.

Võib eeldada, et kui tähtsaimad vajadused on sarnased, siis jääb ära teise veenmine, miks ühte või teist oluliseks peetakse (samas viis, kuidas soovite, et teine konkreetset vajadust rahuldaks, võib teil erinev olla). Kui ühe jaoks on mingi vajadus väga tähtis, aga teise jaoks on see viimaste seas, siis on parem seda visuaalse pildi alusel kohe teadvustada. Küsige partnerilt, mida ta täpsemalt ühe või teise vajaduse all mõtleb ning miks ta just sellele kohale mõne vajaduse asetas. Võite ka ise oma mõttekäiku selgitada. Vestlus võiks jätkuda teemal, millised tähtsaimad vajadused on praegu suurel määral rahuldamata ning mida te sooviksite, et teine teeks nende täitmiseks.

Autor: Kärt Kase

Allikas: Jälgi mehe tegusid | 11 viisi, kuidas mehed oma armastust näitavad

Seitse imelist asja, mis juhtuvad su kehaga, kui sa armud

Seksuaalsuse astroloogia: mis on sinu tähemärgi jaoks meeleliselt erutav?

Feng shui ja armastus: idamaade tarkuse abil õnnelikuks!

5 nippi, kuidas muuta oma suhe kõrvalsuhtekindlaks