Üks parim viis ennast paremini tunda on teistele head teha. Uuringutulemused näitavad, mida kõike selline tegevus kaasa toob:
- Vabatahtlik töö, aidates teisi inimesi, aitab iseennast enda probleemide suhtes vähem stressi tunda
- Teiste aitamine paneb meid füüsliselt, mentaalselt ja emotsionaalselt paremini tundma
- Inimesed, kes teiste suunas heategusid teevad, tunduvad olevat rohkem enda eluga ühenduses ja rahul.
Muud uuringud näitavad, et kui sa aitad teist inimest, saad sa nö “aitaja naudingu”, mis on ajukemikaalide tulv, mis võrduvad reaktsiooniga saada suurt preemiat ja mis panevad seda tegu uuesti tegema. See on kummaline, aga andes kellelegi väikese kingituse, isegi kui see on lihstsalt üks lahkusest tulnud kingitus, suudab ülendada meie enesehinnangut ja aitab luua tähendusliku inimkontakti.
Altruism on samuti seotud väga sügava aju osaga. See tähendab, et see osa ajust on kaasa sündinud selleks, et jääda ellu. Me oleme kõige tuumana sotsiaalsed olendid ja me peame teistega ühenduses olema selleks, et tunda, et maailmas on kõik korras. Ei ole mnigi ime, et teistele andmine aitab meil säilitada seda väga olulist ühendust.
Teistele andmine aitab meil tõsta ka serotoniini taset, mis aitab meil magada paremini, seedida toitu paremini ja aitab tuju tõsta.
Teine neurokemikaal, mis saab tõstetud, on oksütotsiin, “armastuse hormoon”. Isegi kui oktsütotsiin on seostatud seksuaalsususe tõusuga, on see kemikaal inimesi ühendav, aidates meid tunda rohkem empaatilistena teiste suunas ja teiste vajaduste suunas, mitte jääda enda suhtes liiga fokusseerituks.
Lõppeks, tänu peegelneuronitele, mis on erilised neuronid meie ajus, peegeldavad teiste tegusid ja mis alateadlikult kordavad end meile, lihtsalt kellelegi naeratades saad tagasisideks korduse, mis kindlasti toob rohkem naeratusi – igaühe seas! Üksainus naeratus sütitab peegelneurinid ja rõõm on taas ärganud.
Parim osa sellest kõigest on, et vabatahtlikkus, altruism või teistele heateo tegemine ei pea olema midagi monumentaalselt suurt. Väike tegu, tehtuna järjekindlalt on jätkusuutlik, aitab kaasa sinu tervisele, rõõmule, hingerahule. Pealegi, tehes andmise harjumuseks on parem kui mitte midagi!
Kaalu järgnevaid väikseid heategevuslikke tegusid, mis aitavad nii teisi ja seeläbi ka sind:
- Ava kellelegi ust, kes kannab rasket kandamit
- Tee kellelegi ilma põhjuseta kompliment
- Jaga positiivset infot inimesega, kelle kohta seda kuulsid
- Külasta kohalikku vanadekodu, haiglat või lastekodu ja/või vii seal läbi vabatahtlik etendus või esinemine
- ja palju muid võimalusi, kuidas teha head
Mis on sinu võimalused?
Tõlkis: Triin Katriin
Allikas: 8 viisi, kuidas pakkuda endale rohkem rõõmu ja rahulolu
Kuus tänulikkuse harjutust, mis toovad su ellu rohkem rõõmu
Elu on liiga lühike selleks, et kannatada!
15 suurepärast mõtet, mida tasub iga päev meeles pidada
Tänulikkus toidab, tänamatus hävitab