Mida teha, kui ma olen kaassõltuvas suhtes?

Paljud inimesed soovivad olla teiste inimeste jaoks vajalikud ja neid aidata. See pakub suurt rahuldust ja toob rõõmu. Kaassõltlane annab rohkem kui vastu saab. Ta on krooniliselt ülefunktsioneeriv ja keskendub liiga palju teiste inimeste probleemidele ning unustab oma vajadused. Kaassõltuvus võib esineda erinevates suhetes: näiteks ülemuse ja alluva vahel, vanemate ja täiskasvanud laste vahel, sõprade või elukaaslaste vahel, kirjutab Kert Grünberg lehel Holistika.ee.

Kuidas ma saan aru, et ma olen kaassõltlane?

Kaassõltuvus ( KS) ei ole must-valge nähtus. Sul võib olla kaassõltuvuse jooni, kuid see ei tee sinust kohe kaassõltlast. Kõige selgemini ilmneb KS siis, kui sa tunned tungivat vajadust teist inimest muuta ja tema probleeme lahendada hoolimata tema vastuseisust.

Kaassõltlased tõmbuvad sageli alafunktsioneerivate inimestega, kes ei leia „sobivat“ tööd, kes on „hetkel“ kodutud, kellel on finantsprobleemid, kes mängivad hasartmänge, kes liigtarvitavad alkoholi või meeleseisundit mõjutavaid aineid.

Abivalmis ja vastutustundliku inimesena leiab ta end kergesti suhtes enesekeskse nartsissisti või emotsionaalselt ebastabiilse inimesega. Ta näeb teist kui põnevat, huvitavat ja head inimest, keda tuleb hädast välja aidata. Probleemi sügavust saab hinnata sinu abivalmiduse tagajärgi analüüsides. Mida enam sundmõtteid ja stressi suhe sinu ellu toob, seda suurem on sinu probleem kaassõltuvusega.

Väljast iseseisev ja edukas, seest ebakindel

Kaassõltuvus ilmneb suhtes teiste inimestega, kuid peamiselt peegeldab KS seda, kuidas sa endasse suhtud. Madal enesehinnang, ebateadlikkus oma vajadustest, võimetus hoida oma piire, on põhjused, miks lahkuminek või ära kolimine sind ei päästa. Varsti leiad end järgmises suhtes, kus sina vastutad ja temal „pole aega“. Kaassõltuvuse dünaamika käib sinuga senikaua kaasas, kuni sa õpid ennast väärtustama ja oma vajadusi esikohale seadma.

Võibolla sa ei usalda, et teised oskavad ja saavad asjadega hakkama. Sa hoiad latti kõrgel ja püüad teha kõike veatult. Hirm olla mahajäetud, valmistada pettumust, olla kõrvale jäetud, sunnib sind unustama oma vajadused ja oma elu. Perfektsionism on sinu abimees, et olla haavamatu.

Võib olla sa tunned, et hoolimata välisest tublidusest on sinu sees midagi valesti. Sa kardad, et teised saavad aru, kui ebakindlalt sa end tegelikult tunned. Ebapiisavuse tunne paneb sind oma väärtust iga hinna eest tõestama, mis viib sind kergesti olukorda, kus sa lased end ära kasutada. Sa ei suuda ennast kehtestada, sest sa ei ole kindel, kes sa oled.

Kaassõltuva suhte tunnused

• Sa ei anna alla ja loodad ikka veel, et ta muutub.
• Sa loobud enda jaoks olulistest asjadest, näiteks oma vajadustest, et hoiduda konfliktidest.
• Sinu tunded sõltuvad tema meeleoludest.
• Suhe on nagu miiniväli, iial ei tea, millal võib tekkida tüli.
• Sa pühendad temaga seotud asjadele rohkem aega ja energiat kui oma asjadele.
• Sa tunned, et hoolimata oma pingutustest sa ei tee piisavalt ja ei ole piisav.
• Sul on endale raske tunnistada oma tundeid ja vajadusi. Kui sa seda teed, siis tekib sul hirm.
• Sa kardad, mida teised sinu kohta võivad mõelda, kui nad teaksid tõde.
• Teie suhtes on palju saladusi ja varjamist.
• Sa leiad kergesti partneri käitumisele vabandusi ja õigustusi.
• Sa kardad, et kui sina teda ei aita, siis juhtub midagi halba.
• Sa ei taha uskuda, et suhtes on asjad päriselt nii halvad kui sulle aegajalt tundub.

Kuidas terveneda kaassõltuvas suhtes?

Eemaldu
Eemaldumine ei tähenda ära minemist vaid emotsionaalse piiri seadmist enda ja teise vahele. Sa muutud pigem vaatlejaks, kui sa kuulad, peegeldad ja jääd enda sees kohale, et aru saada, mis toimub sinuga ja milline tema tegelikult on. Eemaldumine võimaldab kogeda reaalset olukorda nii nagu see on, ilma seda vähendamata. Nüüd on sul võimalus võtta vastutus ja muuta oma elu.

Eemaldumine tähendab kontrollivajadusest lahti laskmist ja elu usaldamist. Teise kontrollimine põhineb kujutlusel, et sina oled kõikvõimas ja tead mis on õige. Ainus, keda me saame kontrollida, oleme meie ise. Kõik muu on illusioon. Sa lased lahti vajadusest teda aidata ja korraldada tema elu, näiteks panna kinni arsti aegu või otsida talle tööd, tema käitumist kommenteerida ja öelda, et tänaseks aitab joomisest.

Eemaldumine tähendab kaasaaitaja ning võimaldaja rollist lahti laskmist. Tagajärgede eest vastutamine on tema töö, mitte sinu. Mida raskemad on tagajärjed, seda suurem sõltuvus tal on ja seda olulisem on anda talle võimalus kaotust kogeda. Ainult siis on võimalik, et ta võtab oma elu ohjad enda kätte.

Eemaldudes saad sa teadlikuks sundmõtetest. Sundmõtted on igasuguse sõltuvuse selge tunnus. Kui sa leiad end muretsemas, teda analüüsimas, kritiseerimas, siis viitab see sinu sõltuvusele temast. Samuti, kui sinu mõtted on must-valged ja sa näed ainult takistusi, mitte võimalusi. Kui sa kipud üldistama temaga seotud asju sõnadega alati, iga kord, mitte kunagi jne. Mõtete teadvustamine võimaldab neid peatada.

Eemaldumine tähendab oma piiride teadvustamist ja väljendamist. Piirid on alati subjektiivsed, need lähtuvad sinu vajadustest ja väärtustest. Kui sa elad teise elu ja sunnid teda muutuma, siis sa rikud tema piire.

Vägivaldse suhte puhul tähendab eemaldumine lahus elamist, et tagada enda ja laste emotsionaalne ja füüsiline turvalisus. Kaassõltlane unustab sageli oma lapsed, sest tema fookus on partneriga seotud probleemidel. Lapsed sõltuvad täielikult oma vanematest ja kaassõltlased väärkohtlevad lapsi, jättes nad emotsionaalselt üksinda.

Tee midagi enda jaoks.
Kui sa lõpetad tema probleemidele keskendumise, siis tekib aega ja energiat juurde. Kuidas sul endal läheb? Oled sa terve, oled sa puhanud? Mis toob sinu ellu tagasi värvid ja rõõmu? Eemaldudes on sul võimalus ennast uuesti tundma õppida ja luua endale uus elu. Kui sa oled aastaid keskendunud tema probleemidele ja vajadustele, siis oled sa pidanud kõrvale jätma oma eesmärgid, huvialad, sõbrad. Mis on sinu hobid? Kellega sa tahaksid veeta aega? Kui sa koostad järgmist to-do listi, siis pane ennast ka sinna. Tee kohe täna-homme enda jaoks midagi toredat. Kui sina oled heas vormis, siis läheb elu rohkem tasakaalu.

Küsi abi, otsi toetust professionaalidelt.
Kaassõltlased tahavad olla iseseisvad ja reeglina ei taha nad abi küsida. Võimalik, et paljud sinu kogemused tekitavad häbi ja sul on ebamugav küsida abi. Sa võid tunda end ebalojaalsena, kui sa räägid asjadest nii nagu need on. Ometi on nõustamisele või teraapiasse minek oluline samm tervenemise teel. Ainult raamatuid lugedes kaassõltuvusest ei tervene. Samuti on kasulik ühineda mõne kaassõltlastele mõeldud enesearengu grupiga. Kui sa kuulad inimesi, kes on olnud silmitsi sinuga sarnaste probleemidega, on sul lihtsam endale andestada ja leida üles eneseusaldus ning muuta sisseharjunud käitumismustreid. Keskendudes enda tervenemisele, sünnivad lootus, toetus ja võimalused, mida sa varem ei osanud märgata.

Autor: Kert Grünberg, holistilise regressiooni terapeut, sõltuvustest taastumise ja elustiili treener (Recovery and Life Coach). Kert on alates 2017. aastast andnud kaassõltuvuse ja sõltuvuse teemal loenguid, juhendanud enesearengu koolitusi ja töötubasid.

Allikas: Holistika.ee

Vaata lisaks ka kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Melody Beattie raamatut „Kaassõltuvusest vabaks“.

Seotud