Mida sümboliseerivad erinevad värvid?

Kas punane värv sümboliseerib armastust, roheline rahu ja must kõike sünget? Või on värvidel hoopis teised tähendused ja energia? Loe, mida on Krista Launonen kirjutanud erinevate värvide tähendusest oma raamatus “Teejuht maagiliste piltide maailma”.

Teised inimesed ei saa öelda, mida üks või teine värv sinule tähendab. Kasuta järgnevat värvisümbolite nimekirja abivahendina, aga arvesta, et see nimekiri koosneb üldistustest. Ükski neist pole kategooriline ega ainus tõde, värvide kohta ei saa selliseid tõdesid andagi. Ära neela ühtegi tõlgendust niisama alla. See, mis toimib ja vastab tõele kellegi teise puhul, ei pruugi sinule üldse sobida.

Nimekiri sisaldab ka tšakrate ehk inimese energiakeskmete värvide tõlgendusi. Tšakrate õpetus pärineb Indiast. Tšakrate eest hoolitsetakse muu hulgas värvidega ja seitsmest põhitšakrast igaühte sümboliseerib mingi värv. Suhtu tšakravärvidesse avatult ja kuula iseennast. Mõtle, mis sinule sobib ja mida sa tõeks pead.

Kuigi värvide tähendus varieerub ühest kultuurist teise ning ühest ajastust teise, seostavad teatud värvidega ühtesid ja samu omadusi nii indialased kui ka indiaanlased. Näiteks lilla on peaaegu kõigis kultuurides vaimsuse värv, roheline looduse, metsa, ravimise ja kasvamise värv, punane sümboliseerib verd ning sinine vett ja taevast.

Punane on kirglik, innustav ja innukas. See värv annab energiat. Punane iseloomustab pinget, hädaohtu, võimu, tegutsemist, vägivalda, agressiivsust ja seksuaalsust. Punasega seostuvad veri, viha ja tuli.

Punane soojendab, lööb särama, muudab meeleolu koduseks, aga suurtes kogustes mõjub see kuuma ja närvilisena. On leitud, et punane värv tõstab vererõhku ning punases toas viibimine on pannud katsealused kiiresti ja jõuliselt reageerima. Kehalise tegevuse ja liikumisega seotud katsete eel on punasest väidetavalt kasu olnud, aga intellektuaalsete ülesannete lahendamisele on see värv halvasti mõjunud.

Öeldakse, et punane tõstab söögiisu, ning seetõttu soovitatakse punast söögitoa värviks neile, kelle isu vajab toetamist. Paljude arvates on punane see värv, mida kõige paremini märgatakse. Sellepärast kasutavad punast nii mõnedki poliitilised ja ideelised rühmitused. Samal põhjusel on punast värvi hädapidurid, tulekustutid, tuletõrjeautod ja signaalraketid. Rääkimata punasest vaibast, mis tähtsate külaliste ette maha rullitakse.

Punane seostub pattudega, sellepärast räägime punaste laternate rajoonist. Samuti seostub see hädaohtude ja keeldudega. Teame, et just punane hoiatab ja sunnib liiklusmärgina peatuma.

Punane on esimese tšakra ehk juurtšakra värv. See tšakra asub sabakondi juurel ning esindab füüsilist heaolu ja põhivajadusi: turvatunnet ja ellujäämist. Kui igatsed punast värvi, mõtle, ka stunned, et sa oled kergesti haavatav ning vajad hoolitsemist. Kas tunned ennast juurtetu ja ringi triivivana?

Roosa, punase lahjem variant, on õrn, tütarlapselik ja naiselik värv. Sellega seostub sõprus ja iseendaga leppimine. Väikestes kogustes lisab see rõõmu, soojust ja mängulisust, nii et seda soo-vitatakse lastetuppa, aga kui roosat on korraga liiga palju, hakkab see mõjuma väga magusana.

Oranž on kollase ja punase segu. Soe, hõõguv, kuum ja tugev värv. Oranž sümboliseerib elujõudu, otsustavust, rõõmu, kergemeelsust ja rahutut meelt. Oranž on ergutav, energiline, tuju tõstev ja innustav. See on ka särav ja rõõmus värv, aga kui seda on ümberringi palju, võib see tunduda rõhuva ja agressiivsena.

Oranž on nabast allpool asuva teise tšakra ehk sakraaltšakra värv. See on seksuaalsuse, viljakuse ja tundeelu keskus. Kui sa tunned, et vajad oranži, või tundub see sulle hoopis vastumeelsena, mõtle selle üle, kuidas sa pöörad tähelepanu enda ja oma lähedaste vajadustele. Kas oled enda vastu karm? Kas lubad endale naudinguid? Kuidas sa tundeid väljendad?

Kollast seostatakse päikese, soojuse, jõu, intelligentsuse, õnne, lootuse ja rõõmuga. See värv sümboliseerib optimismi, reipust, toimekust, julgust, uudishimu, iseteadlikkust ja valgustumist.

Kollasega seostuvad ka kadedus, häbi, petmine, kavaldamine, argpükslikkus, hoiatused ja hädaohud. Samuti on kollast peetud ebausaldusväärseks, sest see värv proovib olla kuld, kuigi tegelikult ta seda ei ole. Kollast on nimetatud paigalpüsimise sümboliks – märgiks, mis ütleb: “Ära tee midagi!”. Seetõttu on see kavalgusfooris paigal seismise värv, erinevalt punasest või rohelisest, mis annavad selged juhtnöörid, kuidas tegutseda.

Kollane on ere ja särav ning seda märgatakse alati. Seetõttu on kollane valitud infopunktide ja telefonikataloogide värviks. Eriti koos tumedate värvidega paistab kollane hästi silma ning tänu sellele on see hoiatusvärv, mis toimib nii herilaste kui ka teeremondi puhul.

Kollase ja tumeda värvi kombinatsioon võib olla ka ärritav. Kollane leevendab, tõstab tuju, karastab. Väikeste annustena teeb see meele rõõmsaks ning võib isegi masendust peletada. Kodus soovitatakse kollast köögi värviks.

Kollane on kolmanda tšakra, päikesepõimiku värv. Päikesepõimik asub nabapiirkonnas ning on rõõmu, eneseväärikuse ja ego, isikliku väe keskus. Sellega seostatakse iseseisvust, oma soovide, mõtete ja arvamuste arengut ja tunnistamist.

Kuidas sina kollasesse suhtud? Kas väldid kollast või tunned, et vajad seda värvi? Kas oled valmis uusi asju õppima ja kavandama? Kas elu valmistab sulle rõõmu? Kas triivid ringi ilma eesmärgita? Kas oled teadlik omaenda piiridest?

Roheline on kollase ja sinise segu. Roheline esindab tasakaalu, rahu, harmooniat, kasvamist, kevadet, värskust, noorust, tervist, elu, viljakust ja loodust. See on lootuse, rahuliku meele ja kannatlikkuse värv, aga samal ajal kiputakse seda nägema ka haiguse, viha, kadeduse ja häbi värvina. Ütleme ju vahel, et lähme kadedusest roheliseks.

Avariiväljapääsude ja evakuatsiooniteede märgid on rohelised, sest rohelist on tunnetatud värvina, mis annab võimaluse ja seostub hea õnnega. Paljudele inimestele mõjub roheline rahustavalt ja tasakaalustavalt. Mõned tunnevad, et see lisab keskendumisvõimet ja loovust. Roheline võib ka paranemist kiirendada.

Rohelist soovitatakse magamistoa värviks. Looduslikku rohelist peetakse meeldivaks taustavärviks, mis paneb teised värvid särama. Tumerohelist tunnetatakse turvalise ja kindla värvina, helerohelist rahuliku ja südamlikuna, kuid kollakasrohelist peetakse mürgiseks ja iiveldust tekitavaks.

Roheline on neljanda ehk südametšakra värv. See seostub inimsuhete, armastamise, aktsepteerimise ja hoolitsemisega. Kui igatsed rohelist, oled võib-olla avanemas ja laiendamas enda armastamis- ja hoolitsemisvõimet. Kui vihkad rohelist, võid mõelda selle üle, kas sa oled kaastundlik, lahke ja empaatiline. Kas sa oled võimeline andestama? Kas viha muudab sind mõnikord jõuetuks?

Sinine on vee, taeva, maakera, ebamaisuse, unistamise, igaviku ja õhulisuse jahe värv. Sinine esindab ka autoriteetsust, edu, selgust, tarkust, enesekindlust ja püsivust. Mõnes kultuuris on sinine leinavärv, inglise keeles tähendab blue mitte ainult sinist, vaid ka melanhoolset, kurvameelset.

Sinine rahustab ning jahutab. Seda peetakse rahulikuks värviks, mis alandab vererõhku. Uuringutel on katseisikud kogenud, et sinises toas kulgeb aeg aeglasemalt. Sinine on hea mõtisklemisvärv, aga paljude meelest lisab see produktiivsust, mistõttu seda soovitatakse kabineti või kontori värviks.

Endisaegade kiriklikus kunstis kujutatakse sageli rahulikku ja armastavat pühakut neitsi Maarjat, kellel on ümber sinine sall või rüü. Keegi ei teadnud, milline Maarja välja nägi, aga teda oli vaja kujutada nii, et kõik ta ära tunneksid, seega sai sinisest tema tunnusvärv.

Sinist seostatakse viienda ehk kurgutšakraga. See asub kaelapiirkonnas ning on eneseväljenduse ja kommunikatsiooni keskus. Sinise vajadus võib anda märku sellest, et sul on aeg kõnelda valjusti, öelda välja oma arvamus, pakkuda maailmale oma andeid ning avada enda vaimseid külgi. Kas sa kuulad ennast? Aga teisi?

Sinine on ka kuues ehk kulmutšakra, mis esindab “kolmandat silma”, silmadest veidi kõrgemal ja nende vahel asuvat ala. Selle tšakra värv on indigosinine. Kulmutšakraga seostatakse tarkust, eriti sisemist tarkust, tasakaalu ja rahu. Indigosinine tšakra aitab vaadata pealispinnast sügavamale, esitada küsimusi ja otsida. See julgustab meid paremini tuttavaks saama intuitsiooniga ja süvendama teadmisi iseendast.

Violett ja purpur on külma sinise ja sooja punase segud: yin ja yang. Violetset seostatakse sageli sügavate tunnete, vaimsuse, võimu, loovuse ja intellektiga, aga ka haavatavuse, raskemeelsuse, kahetsuse ja kurbusega. Kunagi maksis violett kui värvaine väga palju, mistõttu oli see haruldane ja väärtuslik ning seda kasutasid ainult ülikud ja rikkad inimesed. Violett oli kuninglik ja hinnatud värv. Seda peetakse ka salapäraseks, müstiliseks ja maagiliseks värviks.

Violett on rahustav ja kunstipärane, purpur aga mõistatuslik. Lavendlitooni soovitatakse elutoa värviks.

Violetne või lavendlitoon on viimase, seitsmenda tšakra värv. Kroontšakra asub pealael. See ühendab kõik tšakrad ning selle kaudu võib võtta ühendust kõiksusega. Kroontšakra meenutab, et sa oled rohkem kui ainult su füüsiline keha. Tšakra abil võid olla rohkem kohal ning astuda tarkuse teele. Violett annab märku kogemusest ja pühaduse poole suundumisest. Kas sa hoiad violetist eemale? Kas sa ikka kasutad oma loovust või suunavad su elu hirmud?

Türkiisitoon on üks neid värve, mis tekitab kõige enam vaidlusi. Kui palud kellelgi öelda või näidata, mis värvi on türkiis, saad mitmesuguseid vastuseid. Türkiisitoonil on palju samu omadusi, mida seostatakse sinisega: see on rahustav, taeva ja mere värv. Türkiissinine on ka lahkuse, ravimise ja oma piiride tunnetamise värv. Vahemere maades värvitakse uksed türkiissiniseks, seda värvi silmaga amulette kasutatakse aga kurjade vaimude peletamiseks.

Pruun on põhivärvide, sinise, kollase ja punase segu. Pruun on maa, mulla ja viljakuse neutraalne, kuid turvaline värv. Samuti võib see meenutada süngust, viletsust, nürimeelsust ja argipäevasust. Taustavärvina toimib pruun hästi. Seda värvi kasutatakse tihti põrandatel, sest see on ju kindel, stabiilne ja turvaline alus. Kui pruuni on palju, tekitab see koopa moodi tunde, mis võib muutuda masendavaks ja rusuvaks.

Valge on süütuse, puhtuse, kerguse ja kergenduse, ebamaisuse, selguse ja korralikkuse värv. Samuti tuletab see meelde talve, lund, ingleid ja pruute. Valge esindab ka mõõdukust ja vähenõudlikkust. Mõnes kultuuris on valge surma ja kurbuse värv.

Valge on valgusküllane, ühelt poolt valguse, teisalt ka tühjuse värv. See muudab teised värvid kirkamaks ja ruumi näiliselt suuremaks. Kui valget on ümberringi palju, mõjub see tõrjuvalt, steriilselt ja külmalt.

Musta tunnetatakse öö, kurbuse, surma, mure ja kurjuse värvina, aga see on ka salapärane, pidulik, väärikas, ülev ja jõuline. Must on ilma värvideta pimedus. Must on üldine turva- ja kaitsevärv, kõige välise ja hirmutava eest kaitsev soomusrüü. Teistele, eriti eredatele värvidele toimib must tõhusa taustana. Mustades rõivastes kaome rahvamassi, kuid mustaga liialdamine teeb meid nukraks ja süngeks.

Hall on musta ja valge kombinatsioon, usalduse ja vananemise värv. Halliga seostatakse ka süngust, nukrust, ebakindlust ja ebamäärasust. Nagu must on ka hall sageli kaitse- ja turvavärv – valime halli, sest soovime sulanduda massi, ning see tundub meile kindel valik, millest ei tüdine. Taustana on hall neutraalne värv. See tugevdab ja kirgastab teisi värve ning sobib hästi kokku enamvähem ükskõik millise värvi ja tooniga.

Kuld on päikese, uuenemise ja uuendamise värv. Kuldset hinnatakse kõrgelt ning seda seostatakse võitmise ja auhindadega nii lahingutes kui ka võistlustel.

Hõbe on kuu, vaistu, mitteteadvuse ja isikliku arengu värv.

Allikas: Kuidas näha ja lugeda aurasid? Mida aura värvid inimese kohta näitavad?

Puude võlujõud: millised puud annavad ja millised võtavad energiat?

Maagiline randmepael: punane lõng pakub kaitset ja toob tervist

Seotud