Metsalindude arvukus on aastakümnete jooksul vähenenud ligi 50 000 paari võrra aastas

Eesti ornitoloogiaühingu andmetel on metsalindude arvukus viimastel kümnenditel vähenenud ligi 50 000 paari võrra aastas, vahendab Novaator.err.ee.

Eestis on kokku kümme miljonit paari metsalinde. Loomulikult on nende hulgas ka selliseid liike, kel läheb hästi. Need on suures osas kaitsealused liigid, kelle nimel pingutatakse. Üldine tendents on aga see, et metsalinde jääb Eestis aina vähemaks, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Ornitoloogid kogunesid Tartus, et olukorda arutada.

“Me oleme analüüsinud 35 aasta andmeid ehk hästi pikka aegrida ja seal on tegelikult selline tendents, et eelmisel sajandil oli olukord veel suhteliselt hea. Isegi koguarvukusena tõenäoliselt oli väike kasv teatud rühmades. Aga nüüd, sellel sajandil on ikkagi langus kiirenemas, mis on selge ohumärk,” rääkis ornitoloogiaühingu projektijuht Renno Nellis.

Kehvemas seisus on küll pigem paiksed ja okasmetsa liigid, kuid arvukus väheneb ka rändlindude seas.

“Täiesti drastilised vähenejad on näiteks vainurästas, kelle arvukus on langenud neli või viis korda viimase mõnekümne aasta jooksul, mis on hästi tugev ja väga tõsine langus. Aga väheneva arvukusega liike on 30-40 metsaliikide hulgas. Kasvajaid on kaks või kolm korda vähem. Tegelikult neid näiteid on palju. Kanakull, must-toonekurg, kassikakk sellistest suurtest lipuliikidest, kelle käekäik ei ole üldse hea,” rääkis Nellis.

Ornitoloogiaühingu sõnul oleks üks võimalik lahendusvariant näiteks raierahu kehtestamine ka erametsadele. Samas ei ole langustrendi tagasi pöörata sugugi lihtne.

“Jõuame sinna, et me kuuleme järjest vähem linnulaulu. Seda tegelikult need, kes on aastakümneid linde vaadanud, juba tunnetavad praegu hästi tugevalt. Lihtsalt linnud ei laula enam. Ja neid halbu piirkondlikke näiteid, kust linnud on ära kadunud, on mujalt maailmast ka ja see ei ole see kindlasti, mida me soovime,” tõdes Nellis.

Allikas: Läänemere surnud tsoonid on hoiatuseks kogu maailmale

Kuidas satub plastikprügi maailmamerre?

Miks on elurikkus nii tähtis? Ja keda see üldse huvitab?

Uuring: inimkond moodustab vaid 0,01% kõigist elusolenditest, aga on hävitanud 83% kõigist imetajatest

Karm! Kas selliselt käituv olend väärib looduse kuninga tiitlit?

Karm reaalsus: kogu tõde banaanidest

Palmiõlitööstus hävitab paradiisi

Seotud