Meditatsioon – rohkem kui vaid meelerahu- ja tähelepanuharjutus – keset Eestit ehitatakse ainulaadset meditatsioonikeskust

Jõgevamaal Põltsamaa vallas asuv Umbusi küla on vaata et kõige pikema budistliku traditsiooniga paik Eestimaal. Just siit on pärit ainuke Eesti soost budistist pühak Vend Vahindra (1883-1962). Nüüd tegutseb Umbusi külas budistlik mittetulundusühing Yeshe Khorlo. Ühingu vaimse juhi, Bhutani budismiõpetaja Gangteng rinpotše eestvedamisel on siin praegu teoksil isegi Euroopa mastaapides midagi harukordset. Nimelt on Umbusi küla piiril käimas traditsioonilise budistliku eralduskeskuse ehitustööd. Keskus on mõeldud neile, kes soovivad põhjalikumalt tegeleda budistlike vaimsete praktikatega pikema perioodi vältel.

Eralduses harjutamise eesmärgiks pole vaid meele rahustamine ja keskendumisvõime tõstmine, mida lubavad erinevad teadveloleku (mindfulness) praktikad. Siin on eesmärgiks iseenda ja kõige maailmas avalduva tõelise olemuse mõistmine. Öeldakse, et vaid omaette olles, kui oleme kõik kiindumused – interneti, sõbrad, lähedased – seljataha jätnud, on võimalik täielik sissepoole vaatamine, mis on tõelise sisemise muutuse aluseks.

Harjutamise osaks on ka hilisem tavaelu juurde tagasipöördumine. Nüüd aga juhib igapäevaelu mõistmine, kuidas kõik avalduv on sõltuvuslikult omavahel seotud. Mõistmine, et meie mõtted ja emotsioonid on miski, mis vaid tulevad ja lähevad, ilma meie tegelikku olemust defineerimata. Selline mõistmine võib viia püsiva sisemise rahuni. Rahunenud meel tähendab seda, et suudame nii iseend kui ka ümbritsevat rohkem märgata ning kõigist ja kõigest rohkem hoolida. Tiibeti budismis öeldakse, et tõeline tarkus ja hoolimine on lahutamatud – üks avaldub teise kaudu ja vastupidi. Vahel öeldaksegi, et eralduses tegeletakse raamatutarkusele vastanduva, kogemusel põhineva tarkuse, hoolivuse ja lahkuse tagavarade täiendamisega. Võime küll mõelda, et me juba olemegi hoolivad ja armastavad (ainult mitte kõigi vastu ja vahel võib ikka närvi minna ka), kuid vahe on selles, et põhjalikumalt meelt treenides muutub see seisund püsivaks ja kõikehõlmavaks. Vaid sellise meeleseisundiga inimene on see, kes suudab ka ühiskonnas läbi viia püsivaid muutusi.

Tiibeti traditsioonis öeldakse, et teadvuse struktuurides püsiva muutuse tekitamiseks peab eralduses harjutama vähemalt kolm aastat ja kolm kuud, sellest ka traditsioonilise eralduses oleku aja pikkus. Tänapäeva oludes soovitatakse, et tõeline meeleharjutaja eralduks tavaelust aeg-ajalt kasvõi lühiajaliselt, näiteks nädalavahetuseks.

Khenpo Karma Wangyel paneb paika satšu terbumi – 2018. aasta kevad. Foto: erakogu

Umbusi projekti järgmiseks etapiks on ka tingimuste loomine lühiajalises eralduses viibimiseks. Jällegi, tegemist pole vaid lõõgastava nädalavahetuse veetmisega maal, vaid täieliku enesesse süüvimisega, kus kõik tavaelusse puutuv jäetakse hetkeks maha.

Umbusi eralduskeskuse projekt on praegu algfaasis, eraldusmaal on lõpetatud elektriga liitumise tööd. Aktiivselt tegeletakse võimalike rahastajate leidmisega nii Eestis kui ka Euroopas. Projektile loodetakse toetust nii Gangteng rinpotše Euroopa õpilaste hulgast kui ka kõigilt neilt, kes mõistavad sellise harukordse projekti sügavamat sisu ja tähendust. Rohkem infot projekti kohta on leitav Yeshe Khorlo kodulehelt: eesti.yeshekhorlo.ee.

Artikli koostaja: Kadri Raudsepp

Seotud