Märgid, mis näitavad, et sa oled vaimselt ja emotsionaalselt täiesti kurnatud

Elu võib olla kiire ja muutlik nagu sõit ameerika mägedel. Kord saad tunda rõõmu, siis pead jälle vastu võtma mitte just meeldivaid uudiseid. Selleks, et taolises virrvarris igapäevaselt edukalt toime tulla, vajad sa kas raudseid närve või suurepärast oskust lõõgastuda ja end aegajalt välja lülitada. Kui sa oled lihast ja luust inimene, siis võid mõnikord tunda, et oled täiesti läbi ja väsinud kõigest sellest, mis sind igapäevaselt ümbritseb. Loe, millised on märgid, et oled vaimselt ja emotsionaalselt täiesti kurnatud ning peaksid midagi ette võtma, et end tasakaalustada ja turgutada.

1. Sa oled kergesti ärrituv ja pinges. Sa tunned, kuidas sind ajavad närvi ka pealtnäha täiesti ebaolulised asjad – keegi võttis bussis koha, millele tahtsid istuda, keegi vastas sulle mokaotsast nähvates, ülemus andis sulle mõne lisakohustuse, laps sai koolis märkuse. Kui tasakaalus ja rahulik inimene suudab neile asjadele vaadata kui ikka ette tulevatele sündmustele, siis sina tunned, kuidas kõik need asjad kipuvad kuhjuma ja sind enda alla matma.

2. Sul on raske leida motivatsiooni. Sul on igapäevased kohustused, kool, töö, trenn jne, kuid sa ei leia milleski erilist mõtet. Sa ei naudi enam ammu midagi neist ja lihtsalt üritad end kuidagiviisi järgmisest päevast läbi vedada. Tihti tabad end mõtlemast, et “milleks see kõik!?”.

3. Tunned tihti ärevust. Sa oled pidavalt seisundis, mis ei lase sul rahuneda. Alatasa vasardavad kuklas tegemata tööd, endale võetud kohustused, kellelegi antud lubadused. Isegi siis, kui pole pealtnäha mingit põhjust muretseda, tunned sa, kuidas ärevad mõtted keerlevad peas.

4. Sul on unehäired. Sa ärkad hommikul unisena ja samas õhtul, kui on magamamineku aeg, ei suuda sa uinuda. Võid ärgata ka öösiti korduvalt või näha ebameeldivaid ja ängi tekitavaid unenägusid.

5. Vihastad kergesti ka tühiste asjade peale. Sa süttid põlema tihtipeale ka tühisest repliigist või mõtlematult öeldud sõnast. Sa ei suuda end kontrollida ja tunned, kuidas viha sinu üle võimust võtab ja enesekontroll kipub kergelt käest kaduma.

6. Koged pearinglust. Stress ei piirdu ainult vaimsete tunnustega, vaid tihti toob kaasa ka füüsilised kaebused. Üheks neist on pearinglus.

7. Tunned, et tahad tihti nutta. Sa tunned juba hommikul ärgates, kuidas oled pinges ja kurb ning astud päevale vastu täielikus motivatsioonipuuduses ja vastumeelsusega täita ka kõige lihtsamaid kohustusi. Tunned tihti, et oled omadega justkui piiri peal ja ainus, mida suudad teha, on nutta.

8. Eemaldud probleemidest ja muutud tundetuks. Kuigi see võib kõrvaltvaatajaile tunduda paranemise märgina, sest sa pole ju enam kurb ega vihane, on apaatia tegelikult kõige hullem. See tähendab, et oled jõudnud juba olukorda, kus sul on kõigest ükskõik, pahatihti kahjuks ka iseendast.

Toimetas: Katrin Oidra

Loe lisaks: 6 tõhusat nippi, kuidas leevendada stressi

Depressioon – allergia moodsa elulaadi vastu

Mis vahet on stressil ja ärevusel?

Seotud