Maagilised talismanid II: naerev Buddha, kõikenägev silm, ruunimärgid ja ankh

Jätkame maagiliste talismanide tutvustamise seeriat. Uuri lähemalt, kas sulle sobiks hea õnne toojana naerev Buddha, kõikenägev silm või hoopis ruunimärgid.

Naerev Buddha

Õnne ja tarkuse sümboli naerev Buddha on levinud Hiinas, Indias, Jaapanis ja Indoneesias. Tema suur ümar kõht sümboliseerib küllust ja lahkust, tema pikad kõrvalestad aga näitavad tarkust ning usutakse, et kui hõõruda tema kõhtu, siis tõmbab see ligi külluses õnne ja raha. Väikeseid naerva Buddha kujukesi leiab kõikjalt Kaug-Ida maadelt ja praegusel ajal on nad populaarsed ka Euroopas. Väga levinud on nefriidist Buddha, kuna nefriit on tuntud kui puhtuse ja rahu kivi. Nefriidile omistatakse ka võimet tuua rikkust ja pakkuda kaitset kurja eest. Seega peaks nefriidist naerva Buddha kuju suurendama tema võimeid talismanina.

Kõikenägev silm

Vahemeremaades ja Araabias olete kindlasti kohanud kõikjal kõikenägeva silma kujutist. See iidne talisman kaitseb oma omanikku kurja eest. Kõikenägevat silma kasutavad oma sümboolikas ka Vabamüürlased ning samuti võib silma kujutist leida Ameerika Ühendriikide rahatähtedel. Vahemeremaadel võib kõikenägeva silma sümbolit leida praktiliselt kõikjal, seda nii erinevate ehetena ja seinakaunistustena kui ka kõikvõimalike suveniiridena.

Ruunimärgid

Ruunimärgid on levinud ennekõike Põhja-Euroopas. Neid kasutati alates esimesest sajandist kuni keskajani välja. Ruunid olid kasutusel tähestikuna kuid neis kasutati ka ennustamise süsteemina. Ruunidest on tuntud kaks verisooni, esimest kutsutakse Vanem Futhark ja teist Noorem Futhark. Tänapäeval müüakse ruune esoteerikapoes ja kasutatakse ennustamisel. Eriti võimsad ruunid saab muidugi ise tehes. Väga levinud on ka ruunimärkide kasutamine ehetel, sest igal märgil on ainult talle omane tähendus. Ruunimärgid võivad pakkuda kaitset, tuua rikkust, tõsta viljakust ja veel palju muud.

Ankhi rist

Vanad egiptlased armastasid maagilisi talismane ja sümboleid ning üks nende poolt kasutatav hieroglüüf,  mis tähistas sõna  “elu”, oli kasutusel ka talismanina. Seda märki kutsuti Ankh ehk Elu Võti. Seda sümbolit võib tihti kohata vanade egiptlaste piltidel, kus kujutati jumalaid seda käes hoidmas, sest see sümbol tõi võimu, tarkust, küllust ning tähistas ka igavest elu.  Paljud usuvad, et Ankh’i vorm tähistas mehe ja naise liitu, mis on elu alus. Usuti ka, et ta tähistas päikese liikumist taevavõlvil, mis peaks olema samuti lõppematu. Tänapäeval leiate Egiptust külastades palju suveniire, millel on kujutatud Ankhi rist, väga populaarsed on papüürusele maalitud sümbolid ja ehted.

Ristikheina leht

See talisman on eriti levinud Iirimaal ja usutakse, et kes kannab ristikulehte, sellele naeratab õnn. Vanad druiidid pidasid ristikulehte pühaks ja uskusid, et see kaitseb kurja eest ning ristiku kolm lehte tähistasid nende jaoks maad, merd ja taevast. Eriliseks õnneks peetakse neljalehelise ristiku leidmist. Seda kindlasti ka sellepärast, et see on väga haruldane. Öeldakse, et ristiku neli lehte sümboliseerivad usku, lootust, armastust ja õnne. Ristikulehte võib tänapäeval kohata amulettidena, võtmehoidjatena, ehetena ja kindlasti ka mujal, et ta omanikule head õnne tooks.

Autor: Katrin Oidra

Loe ka: Maagilised talismanid I: hobuseraud, unenäopüüdja, viipav kass ja elevant


Seotud