Lihtsad nipid, kuidas suurendada rahu tunnet, vähendada ärevust, negatiivseid tundeid ja depressiooni vanemas eas

Vananedes toimuvad meie kehades muutused ning selleks, et nendega paremini kohaneda, tuleks jälgida mõningaid lihtsaid nippe. Need kergendavad ja parandavad enesetunnet ning aitavad kehal paremini toimida.

Söö iga päev kindlatel kellaaegadel ja ära jäta toidukordi vahele. Hommikusöök olgu vahemikus 8–9, lõuna 12–13 ja õhtu 17–18. Jälgi, et toit oleks toitev ja portsud mõõdukad.

Valmista endale igal hommikul lihtne paarist-kolmest komponendist (näiteks teravili pudruna, köögivili ja/või läätsed) värske toit hooajalisest kohalikust mahetoorainest ja ära toitumise osas üle mõtle. Hommikul esimese asjana anna tühjale kõhule kaks tassi sooja vett. Kui kaks tassi tundub palju, siis alusta ühe tassiga.

Õhtul söö kindlasti sooja toitu ja hea oleks soe toit ka lõunasöögiks, sest seda on lihtsam seedida. Hommikusöögiks on parim soe puder, õhtusöögiks ahjuköögiviljad, aga võid süüa ka kõigil päeva söögikordadel sama toitu. Oluline on enamasti süüa värsket, st samal päeval valmistatud toitu. Erandiks on supid, mida võid süüa paar päeva.

Jälgi, et su kõht käiks igapäevaselt läbi. Ideaalne on, kui väljutad eelmise päeva portsu enne hommikusööki ja väljutusprodukt on küpse banaani kuju ja konsistentsiga. Selleks võib natuke aega minna, et organismi selliselt töötama treenida.

Et vananemine on kuivamise ja elumahlade kuhtumise protsess, siis on nii seespidine kui välispidine võidmine omal kohal. Seespidiseks võidmiseks sobib hästi ka meil saada olev triphala pulber või aaloemahl, mida võetakse sisse hommikul tühja kõhu peale. Mõlemad reguleerivad soolestiku tööd ja mõjuvad hästi meelele.

Välispidiseks võidmiseks tee endale sooja õliga enesemassaaži. Enesemassaažiks vanemas eas sobib suurepäraselt seesamiõli, aga võid kasutada ka päevalille- või oliiviõli. Soojenda paras kogus õli, ca 30–40 ml, kas väikeses tassis või pitsis või suuremas tassis veevannis ja kanna see endale aeglaselt ja armastavalt üle terve keha peale. Seejärel võta sooja dušši või vanni. Liigeseid masseeri ringjalt ja luid „triigi“ edasi-tagasi. Kõhtu masseeri päripäeva. Sooja õli pealepanek on justkui universaalse armastuse energia ülekanne. See on pehme armastav puudutus, millega saad iseennast iga päev õnnistada. On täiuslik, kui vahetevahel saab endale lubada massaaži, kus puudutajaks on teine inimene.

Ütle iga päev kellelegi midagi ilusat, armastavat ja ülendavat – ka iseendale.

Mine magama hiljemalt kell 22 ja ärka hommikul vara. Ärgates võid tõusta voodisse istuma, toetada ennast patjadega ning jääda, silmad kinni, seda mõnusat hetke, uue päeva algust kogema. Naudi aeglaseid hommikuid.

Naudi hetki, kui saad lihtsalt olla ja ei pea midagi tegema.

Keskendu naudingule, olgu selleks koosolemine armsate inimestega, jalutuskäik looduses, enesemassaaž sooja õliga või miks mitte ka toit, mis paitab kõhtu ja rahustab meelt.

Autor: Mirjam Hakkaja

Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim ilmunud Mirjam Hakkaja, Kristina Paškeviciuse, Katrin Saali Sauli raamatust „Elu puudutus“.

Seotud