Legendaarse kitarrimaagi Estas Tonne kümme elutarkust

Sel reedel, 13. oktoobril esineb Nordea Kontserdimajas taas maailmanimega kitarrivirtuoos Estas Tonne, kes annab kontserdi “Reviving The Water” koos Pepe Danza ja Netanel Goldbergiga. Loe Estas Tonne mõtteid elust, inspiratsioonist ja armastusest.

Estas Tonne on Venemaal üles kasvanud kitarrivirtuoos, kes on rännanud aastaid kitarriga ühest maailma otsast teise. Ta alustas kitarrimänguga kaheksa aastaselt. Tema leivanumbriks oli mängida igas võõras linnas üks õhtu. Oli periood, kus ta andis mitu aastat igal õhtul vabas vormis kontserdi – tõenäoliselt seisneb selles ka Estas Tonne edu ja võlu saladus. “Ma otsustasin, et ma ei pane kitarri ennem käest kuni ma suudan kitarrikeeltega liigutada inimeste kõige sügavamaid hingesoppe,” räägib ta.
Muusika pole tema jaoks eesmärk omaette, pigem vabastav tööriist, äratades inimestes piiritu potentsiaali enda ja välismaailma tunnetamiseks. Reisides mööda lugematuid maid ja kohti leiab Estas Tonne end erinevates kultuurides, samas identifitseerimata end ühe kindla rahvuse või maaga, pigem kogu maailma kultuuririkkusega.
Need on kitarrivirtuoos Estas Tonne mõtted elust, armastusest ja inspiratsioonist:

1. Kõige rohkem on mind muusika tegemisel inspireerunud elu. Elu ise on täiuslik, kõik muu, mis selle juurde kuulub, on vaid väiksed fragmendid suurest mosaiigist.
2. Mis on tõeline armastus? Sellest võiksin ma jäädagi rääkima. Aga kui see paari sõnaga kokku võtta, siis peitub see elu lihtsuses. See on kõik see, mida me kogeme, mida me tunneme, mida me suudame anda ja vastu võtta. See on midagi sellist, mis sisaldab endas kõike.
3. Ma usun üleloomulikke jõude, kuid ma usun ka elu imelisse lihtsusesse. Me võime lihtsuses näha ka üleloomulikkust. Kui me seda aga mõistma hakkame, siis me ei pea seda enam sugugi üleloomulikuks.
4. Mis saab siis, kui ma loobun kõigest, mida ma teadsin, unustan kõik, mida mulle on õpetatud, lahkun kodustest paikadest ja luban endal muutuda tõeliseks? Võimalik, et siis saavutan uued tipud, jõuan uuele tasemele, saan tõeliseks iseendaks ja leian oma tõelise kodu.
5. Muusika kinkis mulle uued teadmised, saades minu õpetajaks ja giidiks, sisenesin temasse teiselt poolelt kui väike laps ja leidsin temas oma tee ja arengu. Muusikast sai sõltumatult minu lugu, iga kord helisid tekitades ma arenesin ja toimus minu loominguline taassünd.
6. Ma kuulsin heli enda sees, kuid ma ei suutnud seda väljendada ning võtsin kitarri ja läksin tänavale. Ma mängisin päevast päeva, kuust kuusse… muutusin mina ja muutus maailm minu ümber. Ma leidsin tõelise vabaduse, vabaduse muusikas, vabaduse suhetes, vabaduse armastuses.
7. Mulle räägiti, kuidas ma pean elama, kuidas pean riietuma, kuidas pean raha teenima… Mulle räägiti kõike minu elust, välja arvatud seda, kuidas ma ise mõistaksin, mis on Elu?
8. Kas ma tõesti pean üle elama avarii või kaotama jala või käe, et oskaksin hinnata Elu väärtust? Kas ma tõesti pean kaotama oma lähedased, mõistmaks, kui palju ma neid tegelikult armastasin? Kas ma tõesti pean kõik kaotama selleks, et tunda naeratades sellest elust rõõmu?
9. Igal paigal on oma spirituaalsus, ka Eestil. Kuid kõige olulisem on siiski see, millised on inimesed ja nende vaimsus. Tähtis on see, kuhu ollakse teel ja mida soovitakse saavutada. See on see, mis on tõeliselt oluline. Aga mulle isiklikult tundub, et arengud ja transformatsioonid toimuvad väikestes riikides kiiremini. Seega on teil suur potentsiaal saada osa enamast kui see, mida igapäevaselt oma tavaelus näeme.
10. Ma armastan inimeste keskel esineda. Mulle meeldib olla rahvaga koos, näost näkku. Samas on minu esinemine alati monoloog, hoolimata sellest, kas ma olen inimeste keskel ja puudutan nende südameid, või mitte.
Vaata videosid:
Maailmamuusikud pakubad erilist elamust ja imelist helirännakut sel reedel, 13. oktoobril kell 19 Tallinnas Nordea kontserdimajas. Piletid on saadaval Piletilevis.
Külasta ka Estas Tonne kodulehte ja kuula teda jagamas oma ilmavaadet Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”.

Seotud