“Herbaatika on looduse mõistmise, taimede süvatundmise ja kasutamise ning nende teadmiste ettevõtlusse ja igapäevaellu rakendamise kunst, mida saab omandada Tervise Kodu Koolis. Eelseisva herbaatikapäeva korraldajateks ongi herbaatika eriala esimese lennu lõpetajad,” räägib herbaatikute õpetaja metsamoor Irje Karjus.
“Soovime Herbaatikapäeva kaudu tekitada ühiskonnas suuremat diskussiooni just oma maa loodusväärtuste hoidmise ja kasutamise teemadel ning rohemajanduse väärtustamisel. Teeme seda asjakohaste kõnelemiste, mõttekodade ning loodusest, taimetarkusest ja roheettevõtlusest inspireeritud teematubade kaudu,” jutustab metsamoor ettevõtmise missioonist.
Väravad roosiaeda avanevad laupäeva südapäeval kell 12.00, kus avasõnade ja herbaatilist meelelaadi tutvustava kõnelemisega avab ürituse fütoterapeut ja Tervise Kodu Kooli lektor Irje Karjus.
Seejärel on kõigil huvilistel võimalus osaleda ning samas ka kaasa rääkida erinevates mõttekodades alljärgnevatel teemadel:
Kaasaaegse ettevõtluse suuna koolitaja Karin Kiviste kutsub mõttekojas arutlema roheettevõtlusese teemadel. See on ettevõtluse vorm, kus peamiseks eesmärgiks ei ole kiire kasumi teenimine vaid iseenda vaimne kasv, vastutustundlik suhtumine loodus- ja elukeskkonda ning arenemine läbi koostöö. Mõttekoda pakub koosmõtlemist neile osalejatele, kes ei taha Eestist lahkuda, vaid soovivad siin ennast teostada läbi ettevõtluse. Koos otsitakse vastuseid küsimusele- miks roheettevõtlusega tegelemine muudab eestlased eriliseks?
Viljakuse mõttekojas arutletakse koos psühhiaater-seksuoloog Helgi Toomsaluga viljatusstressist ning loomuliku ja terve seksuaalelu teemadel.
Geograaf ja psühholoog Anne Linnamägi toob oma mõttekojas kuulajatele lähemale tervendavad rannakivid ning nende mõju kehale, vaimule ja hingele. Kogu loodusvägi on meile oluliselt lähemal, kui oskame aimata. Mõttekoja eesmärgiks on panna inimesed märkama näiliselt elutut loodust meie ümber.
Kristel Vilbaste, tuntud Eesti allikate uurija, räägib mõttekojas allikal käimise traditsioonidest ja uskumustest.
Rahvaluuleteadlane Mikk Sarv, kes laiemat tutvustamist ei vaja, avab osalejatele värava sõnamaagia mõttekotta.
Paralleelselt mõttekodadega on avatud herbaatikateemalised töökojad. “Loomulikult ilus” töökojas õpitakse läbi viima naturaalseid terviseprotseduure omamaiste taimede ja loodustoodetega ning hingeilu tõstvaid lühiprotseduure. Huvilistele on avatud salong “Loomulikult ilus”, kus kunstnik aitab loodusandide abil külastajad kaunimaks tuunida. Praktilise meelega ehitushuvilistele pakutakse kogenud püstkoja ehitaja juhendamisel püstkoja püstitamist. Esimest korda tutvustatakse laiemale publikule omapärast eesti taimede põhjal loodud Herbaatika taimeteerituaali, mida viivad läbi koolitatud teetargad. Tutvustatakse tervistavat toitu loodusest, jagatakse lihtsaid retsepte ning nõuandeid selle valmistamise kohta. Lemmiklooma omanikud kuulevad tervise alaseid nõuandeid, kuidas oma lemmikuid ravimtaimedega aidata. Kuuleb ja näeb väega käsitööd ning saab ka ise oma kätt selles valdkonnas proovida. Tutvustatakse mesilaste hingeelu ning meeravi. Saadakse teada, kuidas taimed mõjutavad meie alateadvust, mida pajatavad taimekaardid ja kuidas läbi värviteraapia mõista paremini oma siseilma. Kohal on ka ettevõtjad, kes tutvustavad ja pakuvad omamaistest taimedest tehtud toodangut.
Kogu päev on avatud lastele mänguplats, kus mängitakse eesti traditsioonilisi mänge ning õpetatakse mängu kaudu ravimtaimi tundma ja armastama. Meeleolu loob päikesekarussell.
Herbaatikapäeva näol on tegemist ka stiilipeoga, kus päeva keskel pärjatakse võluvaim metshaldjas. Seega kutsuvad korraldajad kõiki osalejaid üles kaunistama end ürtide ja loodusandidega.
Õhtu lõkke ääres lauladakse ja tantsitakse end kauniks koos Anu Tauli ja Mikk Sarvega.
Eelregitreerunud osalevad Suure Loodusauhinna loosimisel. Eelregistreerida saab meiliaadressil herbaatika@tervisekodu.ee
Herbaatikapäeva korraldamist toetavad Luunja Vallavalitsus, Tervise kodu OÜ, Indrielmarketing OÜ.
Uuri lähemalt Herbaatikapäeva kava