Lapsed jäävad peale lahutust unarusse ja kannatavad, kui vanemad omavahel võitlevad

Lahutus on sageli täis kibestumist ja emotsionaalset valu. Kuid keset seda tormilist perioodi unustavad liiga paljud vanemad kõige olulisema - laste heaolu. Kui vanemad keskenduvad võitlemisele ja süüdistamisele, jäävad lapsed unarusse ja kannatavad vaikselt tagajärgede all. Lahutus ei pea olema lahinguväli, vaid pigem aeg, mil luuakse uued kokkulepped ja hoolitsetakse pere vaimse tervise eest, kirjutab Grete Kald oma kodulehel.

Vanemate võitlus on laste kurnav reaalsus

Lahutuse ajal on loomulik tunda pettumust ja viha. Partneri ootused ei täitunud, unistused purunesid. Kuid kui vanemad keskenduvad vaid teineteise süüdistamisele, kannatavad kõige rohkem lapsed. Lapsed, kes näevad ja kuulevad vanemate pidevat võitlust, tunnevad end tihti segaduses, hirmul ja ebakindlana. Nende maailm, mis peaks olema turvaline ja stabiilne, muutub äkki ebakindlaks ja pingeliseks. Vahel mu kliendid ütlevad “aga lapsed ei näe seda”. Selgitan siis, et pinge, valu, vastuolulisus, kannatus, hirmud on tuntavad ja tajutavad lastele väga hästi.

Sõda laste peade kohal

Lapsed ei tohiks olla relvad vanematevahelises sõjas. Kahjuks juhtub liiga sageli, et lapsed tõmmatakse vanemate konflikti keskele, kasutades neid vahendina teineteise vastu. See põhjustab sügavat emotsionaalset kahju, mis võib mõjutada nende vaimset tervist ja tulevikuväljavaateid. Lapsed võivad hakata end süüdi tundma või tundma, et peavad valima pooli, mis võib nende enesehinnangut ja turvatunnet tõsiselt kahjustada.

Fookus uutel kokkulepetel ja pere eest hoolitsemisel

Peale lahutust peaks peamine eesmärk olema laste heaolu ja pere uute kokkulepete loomine. Vanemad peavad astuma samm tagasi oma isiklikest tunnetest ja keskenduma sellele, kuidas tagada lastele stabiilne ja toetav keskkond. See tähendab, et tuleb leida omavahel kompromisse, luua selged hooldusõiguse, suhtluskorra ja ajakava kokkulepped ning hoida kommunikatsioon avatud ja konstruktiivne. Jah, isegi toksilises suhtluses on see võimalik – saavutada omavahelised toimivad kokkulepped laste nimel.

Kuidas tagada tugev vaimne tervis?

Lahutuse järgselt on oluline tegeleda aktiivselt nii enda kui ka laste vaimse tervise hoidmisega. Perelepituse konsultatsioonis aitan parandada kommunikatsiooni ja luua tervislikke suhtemustreid. Samuti on oluline, et lapsevanemana leiaksid aega iseenda eest hoolitsemiseks, sest vaid vaimselt ja füüsiliselt terved vanemad suudavad pakkuda oma lastele vajalikku tuge.

Perelepituse konsultatsioonil saad mõista, kuidas saavutad kokkulepped ja koostöö teise vanemaga, kellega on olnud keerulised suhted. Kui teine vanem ei soovi tulla lepitusse kokkuleppeid tegema, siis on Sul võimalus saada konsultatsioon, kuidas siiski saavutada kokkulepped kui teine pool polegi algselt kaasatud.

Andestamine ja edasiliikumine

Viha ja kibestumine võivad olla lahutuse lahutamatud kaaslased, kuid nende tunnete kinni hoidmine kahjustab kõiki osapooli. Andestamine ei tähenda unustamist, vaid see on viis vabastada ennast mineviku koormast ja liikuda edasi. See võimaldab keskenduda tulevikule ja lastele parimate võimaluste pakkumisele. Andestamine ja positiivse koostöö otsimine on võtmetähtsusega, et luua uus ja tervislikum peresuhe.

Sa võid tunda viha aga Sa ei pea selle emotsiooni pealt tegutsema. Emotsionaalne lammutamine, lõhkumine ei anna Sulle soovitud tulemust – rahumeelne suhtlus eks partneriga laste vaimse tervise nimel. Suhe paarina on küll läbi aga nüüd tuleb keskenduda lastevanemate rollile.

Lahutus ei pea olema verine lahinguväli, kus lapsed jäävad unarusse ja kannatavad. See võib olla võimalus uute kokkulepete tegemiseks ja pere vaimse tervise tagamiseks. Vanematena on teil oluline keskenduda laste heaolule, hoida võitlused ja süüdistused tagaplaanil ning tegema kõik endast oleneva, et pakkuda stabiilsust ja turvatunnet.

Lõppkokkuvõttes ei ole tähtis, kes võitis või kaotas, vaid see, et lapsed saavad kasvada õnnelikus ja toetavas keskkonnas. Emaks ja isaks jääte te alati ning see roll nõuab vastutust, hoolivust ja armastust, mis ei tohiks kunagi kaotsi minna.

Autor: Grete Kald

Allikas: Gretekald.com

Seotud