Kuupuhastuse mitu palet

Tantristliku praktika üheks nurgakiviks on seksuaal- ehk eluenergia hoidmine. Menstruatsiooniga seotud vaevusi ja verekaotust on võimalik kõvasti vähendada ja seeläbi säilitada ka oma eluenergiat.

Vaid vähesed teavad, et seksuaalenergia ja eluenergia on üks ja sama energia meie kehas. Kui toimetame oma igapäevaseid tegevusi, kulutame eluenergiat vähehaaval, aga kõige suurem kadu toimub seksuaalsuse ja seksuaalorganite läbi. Mehed kaotavad eluenergiat kõige suuremas koguses ejakulatsiooniga ning seda kahel tasandil: füüsiliselt sperma kaotusena ja energeetilisel tasandil energia kaotusena.

Naistel toimub energiakaotus aga päris mitmel moel. Energeetiliselt kaotavad naised energiat plahvatuslike kliitori- või tupeava orgasmidega. Samuti kaotavad naised suures koguses eluenergiat iga sünnitusega. Füüsilisel tasandil kaotab naine iga kuu eluenergiat menstruatsioonivere ja valgevooluse tõttu.

Lapse sünniga kaduvale energiale kahjuks säästmise retsepti ei ole. See on paratamatu osa elust, millega tuleb lihtsalt leppida. Seekord tahaksin keskenduda sellele, kuidas vähendada eluenergia kaotust, mis tekib menstruatsiooni ja valgevooluse tõttu.

Valgevoolus on peamiselt seotud toitumisega. Piimatooted, liha, suhkur, valge jahu ja kemikaalid toidus, aga ka alkohol, kohv ja tubakas toovad valgevooluse esile ning nendest loobumine annab kiire paranemise.

Piinarikas ja häbiväärne?

Menstruatsioon on osa naiseks olemisest, loodus on selle meile andnud ja naised on leppinud selle kui paratamatusega. Kui ükskõik milline muu meie kehaosa jookseks iga kuu mõned päevad kuni nädal aega verd, siis ilmselgelt pöörduksime kohe arsti poole, aga kui see on meie emakas, on see justkui normaalne. Menstruatsioon aga ei ole sugugi olnud meil aegade algusest peale sellisel kujul, nagu ta praegu on – nii pikk ja nii vererohke.

On tehtud mitmeid uurimusi naiste seas, kes elavad paikades, kus ollakse loodusega rohkem harmoonias, toitutakse puhtamalt ja ollakse ka rohkem oma naiselikus energias – nt Amazonase vihmametsades või Lapimaal elavad naised. Uurimused on näidanud, et need naised menstrueerivad umbes 2-4 korda aastas, maksimaalselt paar päeva, ning kaotatud verekogus on äärmiselt väike. Nendel naistel puuduvad päevadega seotud kõrvalnähud: kõhuvalu, vedelikupeetus, emotsionaalne kõikumine, seljavalud, isud jne.

Miski mõjutab meid menstruatsiooni ajal väga tugevalt ja paneb meid tihti sellel ajal käituma täiesti ebaratsionaalselt. Ameerika Ühendriikides tehtud uurimuse kohaselt oli 70-nel kuriteo pärast arreteeritud naisel 80-st menstruatsioon ja samamoodi oli parajasti menstruatsioon sajal naisel sajast, kes sooritasid enesetapu.

Kuna üldlevinud teooria ütleb, et menstruatsiooniverega naise keha puhastub, peetakse seda millekski mustaks ja räpaseks. Paljudes religioonides ei tohi naine kuupuhastuse ajal siseneda templisse ega olla köögis toidutegemise juures. Naised on õppinud, et menstruatsioon on miski, mida nad peavad varjama, ja selle teemaga on seotud palju valehäbi.

Võimas vedelik

Iidsed tantra- ja taoismiõpetused aga annavad sellele kõigele hoopis teistsuguse vaatenurga. Menstruatsiooniverd peetakse äärmiselt võimsaks vedelikuks. Menstruatsiooniveri on laetud elujõu ja väärtuslike mineraalidega ning sisaldab seitse korda rohkem kaltsiumi ja lausa 30 korda rohkem rauda kui meie tavaline veri. Pole siis ime, et naine tunneb ennast kehvasti, kaotades nii suurtes kogustes väärtuslikke mineraale. Hiinas oli vanadel meestel kombeks juua noorte neidude menstruatsiooniverd, et selle läbi taastada oma elujõudu. Ameerikas on orgaanilisi juur- ja puuvilju kasvatav farm, kus väetisena kasutatakse kastmisvette lisatud menstruatsiooniverd.

Menstruatsiooni ajal on naisel tõepoolest rohkem energiat koondunud madalamatesse energiakeskustesse ja see energia on sellel ajal väga tugev. Kuid see ei ole sugugi halb. Tantristid ütlevad, et naine on sellel ajal oma seksuaalsuse tipul. Seksi päevade ajal peetakse väga võimsaks ja tantristlik mees ei pelga naist, kellel on menstruatsioon, ega arva ka, et see on midagi, mida naine peaks häbenema. Kuid tõepoolest, sellel ajal tekib naisel siiski energiakaotus ning seetõttu tunnevad paljud naised end päevade ajal äärmiselt kehvasti.

Ela tervislikult

Järgides mõningaid asju oma igapäevaelus, on meil võimalik vähendada menstruatsiooni kestust ja kaotatud verekogust. Kuupuhastuse ajal peaks naine puhkama nii palju kui vähegi võimalik. Tänapäeva elustiil seda meile küll tavaliselt ei võimalda, ehkki see oleks naise jaoks ülimalt oluline. See on aeg, kus naine peaks võtma aega iseendale ja olema rahus.

Väga tähtis on jälgida ka oma toitumist. Ideaalne oleks teha esimesel päeval, kui tuleb ka tavaliselt kõige rohkem verd, veepaast. Parim toitumine on täiesti loomse valgu vaba ja võimalikult toorel kujul. Šokolaadi ei tohiks süüa ei enne ega pärast päevi ja kindlasti mitte päevade ajal. Kakaos leiduv magneesium laiendab veresooni ja seetõttu tuleb ka rohkem verd. Hea on süüa palju juur- ja puuvilju ning teravilju, nt tatart, kinoad. Kindlasti ei tohiks menstruatsiooni ajal tegeleda raskete füüsiliste tegevustega, nagu sport, ega käia saunas, sest need tegevused panevad meie keha rohkem veritsema. Samas oleks hea tegeleda sellel ajal joogaga. Soovitaksin selleks vaikset ja rahulikku hatha-joogat.

Väga oluline on seegi, milliseid hügieenitooteid me päevade ajal kasutame. Suurfirmade tampoone ja hügieenisidemeid ei soovita ma kindlasti kasutada – nendes toodetes võib sisalduda aineid, mis panevad meid veritsema kauem ja rohkem. Kõige parem oleks osta sidemeid ja tampoone ökopoest, aga veelgi parem on naturaalsest materjalist tupetopsik (ingl k mooncup). See korduvkasutatav toode on turvaline naise kehale ega reosta loodust.

Kui naised järgivad neid nõuandeid ja tegelevad lisaks palju spirituaalse praktikaga, võib juhtuda, et päevad jäävad üldse ära või tulevad harva. See on väga hea – nii säästab suurtes kogustes eluenergiat. Tihti küsivad naised selle peale loengus, kuidas on siis rasestumisega. Ovulatsioon ja menstruatsioon on eraldiseisvad asjad: kui ka päevad on harva või lühidalt, siis ovulatsioonid toimuvad kehas ikka edasi ega sega naist rasestumast. Ovulatsioon võib naisel ühes kuus olla kuni kolm korda. Samuti on paljudel naistel tihti ovulatsioon ka päevade ajal – üks ei välista teist. Kui päevad ka täiesti ära jäävad, toimuvad ovulatsioonid edasi.

Autor: Katrin Silman

Artikkel ilmus augustikuises ajakirjas “Sensa”

Allikas: www.tripurasundari.info

Seotud