Kuidas vältida tööl läbipõlemist?

Kõige tõhusam viis tööl läbipõlemist takistada on lõpetada oma hetketegevus ja asuda tegema midagi muud. Vahel tähendab see lausa töö või isegi karjääri vahetamist. Enamiku jaoks on see äärmuslik abinõu ja kindlasti mitte valik, mida sooviksime kasutada. Mõistlikum on teadvustada stressi ja ülekoormuse taset läbipõlemise suunas liikudes ning astuda ennetavaid samme.

Läbipõlemist ennetavateks sammudeks on:

Tee selgeks sinult oodatavad tulemused. Selgita ülemuse või juhendajaga oma kohustused ja vastutused ning uuenda nende kirjeldust. Arutluse käigus võime osutada mõnele asjale, mille tegemist meilt oodatakse, aga mis ei kuulu meie töökirjeldusse; või siis teenida plusspunkte, kui näitame, et oleme teinud rohkem, kui töönõuetes ette nähtud.

Palu muutust. Kui sinu kontor on piisavalt suur, võid ehk liikuda teise kohta, kabinetti või osakonda. Isegi vaid lähiümbruse muutus võib aidata asjadele uuest küljest läheneda.

Küsi endale teistsuguseid ülesandeid. Kui oled pikka aega teinud täpselt üht ja sama tööd, palu luba proovida uut: mõnda muud firmasisest müügivaldkonda, projekti või rolli.

Võta pisut vaba aega. Kui läbipõlemine näib vältimatuna, tee töösse täielik seisak. Mine puhkusele, kasuta oma haiguspäevi või palu ajutist palgata puhkust. Me peame tegema midagi, et kaugeneda sellisest olukorrast. Kasuta seda eemaloldud aega, et oma akusid laadida ja asjadele teise nurga alt läheneda.

Väldi väsimust ja muretsemist ning hoia energia ja tuju kõrgel!

1. Puhka juba enne ära väsimist.

2. Õpi ka töö juures lõõgastuma.

3. Hoia oma tervist ja välimust kodus lõõgastumise abil.

4. Kasuta järgnevat nelja tööharjumust: • Korista laualt kõik paberid peale nende, mis on seotud hetkel käesoleva probleemiga.

• Tee asju tähtsuse järjekorras.

• Kui seisad probleemiga silmitsi, lahenda see otsekohe, kui sul on olemas otsuse langetamiseks vajalikud faktid.

• Õpi asju organiseerima, teistele delegeerima ja tulemusi inspekteerima.

• Suhtu töösse entusiasmiga.

Allikas: Dale Carnegie „Kuidas vabaneda stressist ja muretsemisest“, kirjastus Pilgrim

Seotud