Kuidas seletada lastele tundeid: ilmus uus raamat, mis on mõeldud abiks lastevanematele ja õpetajatele

Kirjastuselt Pilgrim on värskelt ilmunud uus tunneteraamat just lasteaiavanuses lastele – Jennifer Moore-Mallinos, Gustavo Mazali “Nii palju tundeid. Mida nad kõik tähendavad?”. See on heaks abimaterjaliks kõigile lasteaiakasvatajatele, eripedagoogidele ja tugiisikutele, kes igapäevaselt väikelaste ja nende emotsioonidega kokku puutuvad. Raamatus on kirjeldatud 44 tunnet ja koos selgete illustratsioonidega on see väärt abimees, et ehitada silda lapse ja õpetaja vahele, aga ka lapse ja tema tunnete vahele.

Isegi, kui põhjamaise rahvana võiksime küsida, kuidas nii palju tundeid, tervelt 44!, meisse ära mahub, siis ometi pole ei me ise ega meie lapsed psühholoogiliselt sugugi teistmoodi “üles ehitatud” kui iga teise rahvuse esindajad. Tihti me lihtsalt ei hooma, et ka näiteks väsimus, tüdimus ja igavus on tunded, millega on vaja tegeleda. Mida tähendab ujumisekartus ja pimedusehirm, ning kuidas seda lapsele seletada. Tundmata tunded muutuvad agressiooniks, see-eest tunnetest teadlikuks saamine on ainuke õige võti iseenda ja teiste paremaks mõistmiseks.

Jennifer Moore-Mallinos on kanaada päritolu lasteraamatute autor, kes kirjutab väikelastele mõeldes alates 2001. aastast. Ta on lõpetanud ülikoolis sotsiaaltöö eriala ja tema raamatute fookuseks on väikelaste sotsiaalsed oskused elus hakkamasaamisel: tunnetega ümberkäimine, endast teadlikuks saamine, teistega arvestamine. Ta on abikaasa ja kolme lapse ema ning paljud teemad on saanud inspiratsiooni ta enda või sõprade pereelust, mis teevad ka tema raamatud argiselt lähedaseks ja kergesti mõistetavaks.

Raamatust leiad mängulise seletuse koos illustratsioonidega näiteks sellistele tunnetele:

Ma olen rahulik

Rahulikkus on see, kui keha on paigal ja mõtted vaikinud, sa hõljud justkui pilvedel.

Mõnikord, kui mu süda lööb kiiresti ja keha on pingul, pean ma kolm korda sügavalt hingama – nina kaudu sisse ja suu kaudu välja. Kui hingamine aeglasemaks muutub, on ka mu hääl pehme ning käed ja jalad lõdvestunud, ma olen rahulik.

Hubase ja soojaandva tule paistel istumine ja tähtede vaatamine teeb mind rahulikuks. Ah, kui mõnus!

Härra Laiskloom tunneb end laisalt

Kas sa teadsid, et Härra Laiskloom on alati laisk? Ta on aeglane ja uimane ega taha teha mitte midagi muud kui vedeleda. Vahel, kui Härra Laiskloomale laiskus peale tuleb, aga ta peab end üles ajama ja tegutsema hakkama, peab ta kogu oma jõu kokku võtma, et midagi tehtud saada. Vahel võib laiselda, kuid kui peab tegutsema, siis peab tegutsema.

Kas sulle tuleb mõnikord laiskus peale?

Ma olen nii pettunud!

Oled sa kunagi midagi nii väga-väga teha tahtnud, aga siis mingil põhjusel ei saa? Tunne, mis sind siis valdab, on pettumus. Ma olin pettunud, kui mina ja mu parim sõber plaanisime parki minna, aga me ei saanud sinna minna, sest suur torm tuli peale. Aga selle asemel et olla kurb ja endast väljas, otsisime mingi muu toreda tegevuse.

Mida sina teed, kui sa pettumust tunned?

Kas sina täiskasvanuna oskad lapsele seletada, kuidas kõikide oma tunnetega toime tulla?

Vaata Jennifer Moore-Mallinos ja Gustavo Mazali raamatu “Nii palju tundeid” kohta lisainfot kirjastuse Pilgrim kodulehelt.


Seotud