Kuidas kauplused sind lõksu meelitavad ja kuidas targasti poes käia

Kui sageli sa planeerid kiiresti toidupoest läbi hüpata, et paar elementaaret asja haarata ning poest väljudes vaatad hämmastusega neid kolme suurt kotitäit kraami ja mõtled, et kuidas see küll juhtus? Sa ei ole sugugi ainuke, kellel nii juhtub. Supermarketite kaubapaigutus ja isegi värviskeem on väga täpselt planeeritud sel moel, et rõhuda meie alateadvusele. Kavalate nippide ja trikkidega suunatakse meid ostma asju, mida me tegelikult sugugi ei vaja. Tagajärjena kannatab meie rahakott ja sageli ka tervis, vahendab Telegram.ee.

Kõige lihtsam viis vältida supermarketite strateegiaid on väiksemate poodide, turgude ja otse tootjalt tarbijale võrgustike eelistamine. Osavalt planeerides on võimalik sel moel rahuldada üsna suur osa oma toidu- ja tarbekaupade vajadusest. Sageli aga ei õnnestu meil ka parima tahtmise juures suurkaupluseid vältida. Sel juhul tuleb olla nutikas ja tähelepanelik ning märgata neid trikke, millega sind rohkem tarbima meelitatakse.

1. Esmatarbekaupade paigutus

Toidukauplused teavad, et enamik inimesi tuleb poodi teatud kindlate põhikaupade järele. Leib, piim, liha ja köögiviljad asetatakse enamasti U-kujuliselt mööda poe kaugemaid nurki üksteisest võimalikult kaugele, tagamaks et sa jalutad paari asja ostmiseks tervele poele ringi peale. Sealjuures möödud suurest hulgast asjadest, mida sa tingimata ei vaja, aga sul tekib kange kiusatus neid osta.

Oled sa märganud, et sageli on lilled ja puuviljad sissepääsu lähedal? Ilusad värvid ja isuäratavad lõhnad parandavad su meeleolu ja pikendavad poes veedetud aega. Samuti on turuuuringud näidanud, et kui su korv on juba tervislike värskete toidukaupadega täidetud, siis paradoksaalsel kombel lubad kergemini endale väikest kiusatust ebavajaliku ja ebatervisliku suupiste näol.

2. Sooduspakkumised, mis ei ole tingimata soodsad

Enamust inimesi köidavad suured neoonpaberil sildid “sooduspakkumine” või “eripakkumine”. Väga sageli aga ei ole need pakkumised sugugi nii head tehingud. Hakates lähemalt uurima peenes kirjas kilohinda või seda, mis see kaup enne soodustuse määramist maksis, võid leida, et säästad vaid mõned sendid või halvemal juhul maksad isegi peale. Kui tegemist on asjaga, mida sul tegelikult ei olnud üldse plaanis osta, siis on pood just sulle 1:0 ära teinud.

3. Tooteinfo valed

Tootepakendil lubatud imelised tervislikud mõjud on sageli lihtsalt turundustrikk. “Light” tooted ei ole enamasti tervislikumad, kuna väiksem rasvakogus kompenseeritakse suhkruga. E-vaba võib tähendada seda, et E-koodi märkimise asemel on lisaained lihtsalt sõnadega välja kirjutatud. Vitamiinidega “rikastatud” toidud võivad sisaldada vitamiine sellises vormis, mis ei ole inimese jaoks väga hästi omastatav ja nii edasi. Turundajad imevad sageli kauba reklaamimiseks ideid pastakast välja ning neil väidetel ei ole mitte midagi pistmist kauba tegeliku toiteväärtusega. Suurtootjate eesmärgiks on kasum, mitte sinu tervise parandamine. Selleks, et eristada tegeliku toiteväärtusega kaupa lihtsalt toredasti pakendatud kaubast, õpi hoolikalt lugema ja mõistma pakenditel olevat infot. Eelista kaupa, mille koostisainete nimekiri on võimalikult lühike ja arusaadav ka ilma kõrghariduseta toidukeemias.

4. Toodete paigutus

Toidutootjad kulutavad suuri rahasid, et kindlustada oma kaubale parim nähtavus. Pea meeles, et see kaup mis esimesena sulle silma hakkab, ei pruugi olla sugugi kõige kvaliteetsem, tervislikum või soodsam omasarnaste toodete hulgas. Väiksematel tootjatel, mis võib-olla pööravad enam tähelepanu oma toodete kvaliteedile, ei ole väga suurt eelarvet oma kaubapaigutuse organiseerimiseks sama efektiivselt. Nende toodete leidmiseks pead ise veidi vaeva nägema. Pööra tähelepanu ka sellele, et riiuli otstesse ei paigutata alati kampaaniatooteid – vahel arvame loogiliselt, et sinna on välja pandud vaid soodustooted, kuid see ei pruugi sugugi nii olla.

5. Hirm millestki ilma jääda

Meis kõigis pesitseb hirm, et kui me ruttu võimalusest kinni ei haara, siis kaotame mõne eriti soodsa võimaluse. Supermarketid kasutavad seda hirmu suurepäraselt ära tehes piiratud aja kehtivaid kampaaniaid. Eriti siis, kui sa oled majanduslikul keerulistes oludes, on sellised kampaaniad väga efektiivsed, kuna sulle võib jääda mulje, et koheselt võimalust kasutamata jättes jääd millestki olulisest ilma.

6. Impulsiivsed ostud

Vaadakem tõele näkku – supermarketid ei paiguta värvilisi nätse ja komme vahetult kassa ette selleks, et sinu tervisest hoolida. Nad teavad, et kui sa oled oma korvitäiega kassasse jõudnud, siis näib euro või paar lisaks väike summa ning tõenäoliselt oled piisavalt tüdinud ja väsinud, et kiusatusele järele anda. Veel parem, kui sul on kaasas väsinud, tüdinud ja valjuhäälsed väiksed lapsed – lihtsam on nende mangumisele lihtsalt järele anda.

Sama eesmärki täidavad ka strateegiliselt paigutatud “sooduspakkumiste” lauad. Vajalike asjadeni jõudmine võib supermarketis olla nagu ahvatlustega täidetud takistusraja läbimine. Jää endale kindlaks ja ära lase ennast pidurdada hooajalistest “sooduskaupadest”, mis sulle otse tee peale ette paigutatud on.

7. Soovitused toiduainete kombineerimiseks

Mis sobib makaronidega kõige paremini? Suure tõenäosusega on vastus kohe kõrval riiuli peal. Toidukauplused asetavad kavalal moel kokku sobivad kaubad üksteise kõrvale, et inspireerida sind ostma seda väikest lisandit, mida sul küll alguses võib-olla plaanis ei olnud, aga mis äkitselt näib geniaalse ideena. Kui sageli oled sa ostnud sel moel pastakastme, mida tegelikult üldse ei planeerinud osta?

8. Rahulik taustamuusika

Turundusuuringud on näidanud, et tempokas muusika julgustab inimesi kärmelt ja asjalikult tegutsema, aeglane ja rahulik muusika soodustab seda, et võtad oma poeskäiku rahulikult ja longid ühest sooduspakkumisest teiseni. Klassikaline muusika soodustab seda, et inimesed ostavad pigem kallimaid tooteid. Nii et pane enne kauplusesse sisenemist kõrvaklapid pähe ja kuula enda poolt valitud reibast muusikat – nii väldid liiga kauaks riiulite vahele unelema jäämist.

Kuidas targemini osta?

Siin on mõned nipid, kuidas kaubanduskeskuste turundustrikke läbi näha ja targemini poes käia.

  • Planeeri oma poeskäiku põhjalikult

Ilma ostunimekirjata poodi minek on kõige kindlam viis oma eelarvet ületada ja impulsiivseid oste teha. 10 minutit mõttetööd enne poodi siirdumist võib säästa väga palju raha. Mõtle rahulikult läbi need toidud, mida lähipäevil või sel nädalal valmistada soovid ning koosta vajalikest koostisainetest nimekiri. Ära unusta üles kirjutamast, mida vajad hommikusöögiks, vahepaladeks ning majapidamistarvete osakonnast. Lõppu jäta kolm vaba lahtrit spontaansete ostude jaoks – see aitab sul tunda ennast vähem piiratuna, kuid hoiab samas siiski kontrolli all kalduvuse osta enam, kui tegelikult vajad.

  • Vaata enne nimekirja koostamist kappi

Kui sageli sa pakid lahti värskelt ostetud köögivilju, ning leiad et vanad on alles kasutamata? Kiire elutempo juures ja olukorras, kus kööki kasutab mitu inimest, on võimatu peast teada, mida sul kodus leidub ja mida mitte. Enne nimekirja koostamist viska pilk kappi ja külmkappi ja mõtle välja viise, kuidas juba olemas olevat kraami targasti ära kasutada, et võimalikult vähe juurde osta.

  • Ole iseenda pankur

Võib-olla oled juba meister nimekirja koostamises aga sul on probleeme järgmise sammuga – sellele kindlaks jäämisega? Võta poodi kaasa ainult täpselt nii palju sularaha, kui sul vajalike asjade ostmiseks kulub ja jäta pangakaardid koju.

  • Jäta võimalusel lapsed koju

Lastega koos poodi minek on alati kordades stressirohkem ja kulukam, kui ilma nendeta. Lastele suunatud turundus on terve omaette teadus ning erinevalt täiskasvanutest, on neile palju raskem seletada, kuidas müügitrikid nende alateadvust mõjutavad. Lapsed on turundajate jaoks väga efektiivsed väikesed tööriistad, mõjutamaks vanemaid ostma rohkem asju, mida neil absoluutselt plaanis ei olnud. Uuringud on näidanud, et lastega poodi minnes võid kulutada kuni 40% enam, kui ilma nendeta. Kui nad on pikast päevast ja meelte poolt sisse sõitvast infost väsinud, tuleb jonn kergesti ning juba niigi pinges lapsevanem annab sageli oma närvide nimel kiiresti järgi. Kui sul ei ole lapsi poodlemise ajaks kuhugi jätta, siis anna neile ülesandeid millegi leidmiseks – nii rakendad nende tähelepanu millegi kasuliku teenistusse.

  • Hoia kalkulaator käepärast

Mäletad, et vahel ei pruugi sooduspakkumised sugugi soodsamaks osutuda? Arvuta kahtluse korral ise üle ühiku ja kilo hind. Samuti aitab see sul tegelikku hinnavahet arvutada võttes arvesse pakendi suurust.

  • Võta väiksem korv

Kas oled märganud, et poekärud kipuvad suuremaks minema? See on selleks, et sa saaksid sinna tähelepandamatult rohkem asju kuhjata. Võta lihtsalt väiksem korv – sinna on raskem kuhjata neid üleliigseid asju mida sa üldse osta ei plaaninud.

  • Väldi näljase inimese ostusid

Mis juhtub siis, kui su kõht on tühi? Tõenäoliselt on sul teravam haistmine, vähem terav mõtlemine ning ebatervislikud toidud omandavad hoopis uutmoodi ahvatluse. Tühja kõhuga poodi minek on üks halvemaid asju, mida teha saad. Suure tõenäosusega avastad ennast korvi ladumas igasuguseid soolaseid ja magusaid ebatervislikke suupisteid. Söö kodus enne kõht täis või võta vähemalt tervislik vahepala enne, kui toidupoodi siirdud.

  • Ole tähelepanelik tootetutvustuste ja tasuta näidiste osas

Tipptunnil on poes sageli iga nurga peal keegi, kes pakub midagi maitsta, juua või nuusutada. Sinna juurde käib korralikult selgeks õpitud jutt selle toote imeliste omaduste kohta. Tootetutvustused ei ole tingimata halvad, kui sa pead meeles, et otsus selle toote vajalikkuse kohta on siiski sinu enda teha. Kui sa tunned, et lauakese pealt proovimine ja siis ilma ostuta minema jalutamine on sinu jaoks ebamugav, siis väldi neid pakkumisi. “Ei, aitäh” on täiesti viisakas ja aktsepteeritav vastus. Kui neid esitlejaid on õigesti koolitatud, siis teavad nad, et keeldud tootest, mitte nende tehtavast tööst.

Allikas: Telegram.ee

Seotud