Kuidas kaitsta ennast nartsissisti eest?

Kui Sa oled olnud nartsissistlikes suhetes, siis tea, et Sa oled nartsissisti magnet. Sul on need omadused, mis sobivad ideaalselt nartsissisti ellu – oskus teda teenida ja asetada ennast tahaplaanile, kirjutab Grete Kald oma blogis.

Ainult Sina saad enda elu muuta! Muutes iseenda sisemaailma, muutub ka väline maailm.

1. Saa nartsissismist teadlikuks!

Kõigepealt saa teadlikuks nartsissistlikust käitumisest. Teadmine, et nartsissist ei hakka kunagi Sind päriselt hindama ja armastama, nagu empaatia võimega inimesed seda teevad, annab Sulle valiku – jääda sellisesse suhtesse või lahkuda sealt.

Nartsissist ei muutu!

2. Aktsepteeri toimunut!

Võta vastu kõik tunded, mis traumeeriva olukorra aktsepteerimisega kaasnevad – pettumus, viha, kurbus, lein, enesehaletsus. Aktsepteerimine on normaalne ja vajalik osa kogu tervenemise protsessist.

Ära valeta endale, et minevikus kogetut pole olnud! Ära suru alla tundeid ja valu!

Aktsepteerimine annab võimaluse tervenemiseks ja saada “nartsissisti külgetõmbe magnetist vabaks”. Tunded on tundmiseks. Valusatest, rasketest tunnetest saab täielikult vabaks läbi nende kogemise.

Valu ja leina kogemine on nartsissistlikust väärkohtlemisest tervenemise protsessi aluseks. Tunnetega kontaktis olek annab võimaluse neid muuta ning asendada uute tunnete ja uskumusega. Teraapia ruum on sellise transformatsiooni läbimiseks imeline koht!

3. Võta enda elu ohjad enda kätte!

Likvideeri tunnete valupunktid, mida nartsissist on kasutanud Sinu allutamiseks. Vabanemine ennast kahjustavatest uskumustest ja lapsepõlve haavadest on klientidel olnud tugevaks elujõu allikaks. See aitab rajada uus elu ning õpitakse ennast tõeliselt tundma.

Kui Sa tunned endast ebapiisavana, oled hästi püüdlik ning ootad teistelt tunnustust ning kiitust, oledki lõksus. Nende ebatervete uskumuste alla on peidetud vanad lapsepõlve haavad, kust sai alguse “nartsissisti magnet” olemine. Teraapias tervendad mineviku haavad ja õpid märkama enda käitumismustreid, millega langesid nartsissisti võrku.

4. Keskendu ainult iseenda arengule!

Sa oled väärt palju rohkem, kui Sa hetkel arvata võid!

Sa oled väärt iseenda aega – pühendumist iseenda hobidele, haridusele, iseenda eest hoolitsemisele. Nüüd saad Sa pühendada kõik selle aja, mida Sa pühendasid nartsissisti teenimisele, iseendale.

Sa ei pea enam tantsima ümber tema ega kõndima kikivarvul, ärevil oodates, mis tuju tal täna on.

Sa oled vaba tema pilli järgi tantsimisest, sest Sa lihtsalt elad nüüd enda elu. Sa oled hakanud iseennast väärtustama.

Iseenda väärtustamine on põhiline, et vabaneda nartsissisti külgetõmbe magnetiks olemisest.

5. Taaselusta enda suhted sõprade ja perega.

See on tavaline, et nartsissistliku suhte järgselt oled Sa kaotanud paljud kontaktid ning lähedased suhtlused, mida Sa varasemalt väga hindasid. Olles nartsissisti meelevallas ja manipulatsiooni ohver, on enese identiteedi ja sõpruskonna kaotus tavapärane nähtus. Enda taas avastamisega koged ka vajadust taastada lähedased suhted. Inimestena me vajame sotsiaalseid tegevusi ja kontakti teistega.

Siirate, otse südamest ja ausate suhtluste kogemine on vägivaldsest väärkohtlemisest tervenemiseks olulisel kohal.

Sellist suhtlust ootasid ka suhtest nartsissistiga. Nüüd saad Sa luua just sellised suhted, mida Sa ise soovid. Nüüd oled Sa iseenda boss!

6. Iseenda sisemaailma transformatsioon ongi kõige suurem kaitse nartsissisti eest.

Jah, Sa oled valmis! Saad hakata nautima kohtinguid!

Kui Sa oled kogenud enda elu ühte suurimat õppetundi, nartsissistlikku väärkohtlemist ning teinud enda elus transformatsiooni elutervete suhete kogemiseks, võid enda üle uhkust tunda!

Sa tulid välja endast kahjustavast suhtest, mis võis näida alguses ilmvõimatu. Suhtest väljumine kujunes enda väärtustamise ja enda eest seismise õppetunniks, mis valmistas Sind ette kogemaks eluterveid suhteid.

Siin Sa nüüd oled – käinud läbi raske ja väsitava tee, kuid jõudnud iseendani.

Pead tõdema, et see kõik oli seda väärt, sest nüüd ei lase Sa enam iial ennast kohelda vähemaga, kui Sa väärt oled. Oled õppinud ennast kõrgelt hindama ja märkad, et ka teised Sinu ümber hindavad Sind samaväärselt.

Eneseareng on andnud Sulle väeka pinnase uute ning elutervete suhete tekkimiseks. Enda taas leidmine annab võimaluse eluterveid piire kaotamata kogeda lähedast suhet ja intiimsust. Lähedane suhe vajab tugevat iseseisvust ja eneseteadlikkust, et suuta jääda suhtes iseendaks.

Kuna enese kaotamine oli varem aktuaalne, siis peale enese avastust, on see muutunud. Nüüd oled Sa tugevam kui kunagi varem! Naudi iseennast ja teisi enda ümber! Sa oled seda väärt!

Autor: Grete Kald, psühhoterapeut

Allikas: Kas Sina tead, kes on nartsissist ja kuidas Sa võid enesele teadmata olla kahjulikus suhtes?

Enesega rahulolu: kust läheb piir eluterve ja liigse nartsissismi vahel?

Need märgid aitavad sul suhtemanipulaatorit ära tunda

Nii nagu sees, nõnda ka väljas ehk kuidas vabaneda kannatusest lähisuhtes

Seotud