Kuidas andestada? 13 sammu, kuidas saada üle vihast ja ängistusest

Üks kõige okkalisemaid ja raskemaid asju, mis inimestel elus ette võib tulla, on kurjusele lahkusega vastamine ja andestamatu andestamine. Kuid üha rohkem uuringuid näitavad, et pikaealise elu ja tugeva tervise üheks võtmeks on teha harjumuseks tänutunde ilmutamine ja vanade vaenude unustamine.

Meile meeldib lugeda lugusid inimestest, kes on vastanud vihkamisele armastusega, aga kui sedasama nõutakse meilt isiklikult, näib meie esimene vastus olevat kas viha, ängistus (hirm või ahastus), depressioon, õiguse nõudmine, raev, jne. Kui tahad elada pikka ja õnnelikku elu, siis andesta andestamatu. See on kõige lahkem asi, mida võid enese heaks teha.

Sinu vaenlane ei pruugi väärida seda, et annad talle andeks kogu selle valu ja kurbuse ning kõik need kannatused, mida ta tahtlikult sulle põhjustas, aga sina väärid sellest kurjusest vabanemist.

Nagu Ann Landers on sageli öelnud: “Viha on nagu hape. See kahjustab anumat, kus seda hoitakse, ja hävitab anuma, millele seda valatakse.” Soovitatav on ka lugeda Alice Milleri teoseid andestamisest või James Rubarti novelli “The Chair”, mille läbivateks teemadeks ongi ravimine ja andestus.

Sammud

1. Mõista, et see viha, mida sa oma vaenlase vastu tunned, ei tee talle vähimalgi määral kahju. Arvatavasti on su vaenlane oma eluga edasi läinud ega ole sinule kordagi mõelnud. “Vimma pidamine on nagu mürgi joomine lootuses, et see sinu vaenlase tapab.” Need sõnad lausus Nelson Mandela.

2. Saa aru, et parim kättemaks oma vaenlastele on elada edukat ja õnnelikku elu. Kas tahad tagasi teha kellelegi, kes püüdis su elu hävitada? Siis näita neile ja endale (ja kogu maailmale), et need takistused, mida nad su teele tuua püüdsid, ei olnud piisavalt tõhusad sinu tõkestamiseks ega hävitamiseks.

3. Taipa, et paremuselt teine viis kätte maksta on muuta teiste inimeste kurjus millekski heaks ja leida ka kõige pilvisemast taevast lootustandev päikesekiir. Mõtle oma vaenlasest kui kellestki, kes on aidanud sul edasi areneda. Kuigi meiega võib juhtuda õnnetuid asju, on parimaks vastuseks mõelda neist läbielamistest kui katsetest, mis meid kas hävitavad või tugevamaks teevad. Kui oled millegi läbi elanud, siis see sind ju ei hävitanud – jäta meelde kõik sellega kaasnenud õppetunnid ja muutu seeläbi paremaks inimeseks.

4. Koosta nimekiri kõigist headest asjadest, mis selle kohutava kogemuse järel tekkisid. Oled arvatavasti liiga kaua keskendunud läbielatud kogemuse halbadele külgedele. Lähene probleemile täiesti uuest vaatenurgast ja näe asja positiivsest küljest. Ka esimene sissekanne selles nimekirjas tuleb ilmselt suure viibimisega, sest oled nii kaua keskendunud vaid negatiivsele. Vaata, kas suudad tuvastada selle kogemuse kümme positiivset tagajärge.

5. Otsi abistajaid. Fred Rogers (tuntud lastesaatetegelane Härra Rogers) rääkis, et väikese poisina tegid talle sageli meelehärmi suured katastroofid, mida uudistes kajastati. Tema emal oli tavaks talle öelda: “Otsi sealt abistajaid.” Meenuta inimesi, kes sind su painajalikus läbielamises abistasid. Mõtle nende lahkusele ja isetusele. Järgi eeskuju, mida sa neilt õppisid.

6. Vaata asja suuremas pildis. Kas keegi käitus sinu vastu nagu “hea samariitlane”? Samanimelises piibliloos leidis teekäija ühe õnnetu hingelise, kes oli Jeerikosse viiva tee serval läbi pekstud ja surnu pähe maha jäetud. Palju lihtsam on mängida hea samariitlase rolli kui olla see vaene hingeline, kes teepervele verisena ja vermeis hüljati. Ehk ei keerlegi kõik sinu ümber. Võib-olla andis sinu läbielamine võimaluse kellelegi teisele enese tõestamiseks ning sulle abi ja toe andmiseks.

7. Ole ka enda suhtes kaastundlik. Kui oled sellele murele kaua aega mõelnud, võib uue suuna võtmiseks samuti päris palju aega kuluda. Vanade haavade pimedast metsast uue raja loomisel teed sa kindlasti ka vigu. Anna endale andeks. Ole enda vastu kannatlik ja lahke. Tugeval emotsionaalsel valul on kehale tuntav mõju. Anna endale aega paranemiseks – nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt. Söö korralikult ja puhka end välja. Keskendu maailma loomulikule ilule. Luba endal emotsioone kogeda ja neid läbi elada. Ära hoia valu enda sees.

8. Taipa, et aramea keeles tähendab sõna “andestama” sõna otseses mõttes “lahti harutama”. Kõige kiirem viis vabastada end vaenlasest ja kõigest sellega kaasnevast negatiivsusest on talle andestamine. Haruta lahti kõik kütked ja vabasta end selle inimese inetusest. Sinu viha on sidunud su inimese külge, kes vastutab su valu eest. Sinu andestus võimaldab sul eemale astuda temast ja ühtlasi ka sellest valust. Andestus on ainult sinu ja mitte teise osalise jaoks. Vabastada end andestamise teel sarnaneb enda ahelaist vabastamisega või vanglast pääsemisega.

9. Õpi, kuidas tasakaalustada usaldust tarkusega. On tõsi, et kaugeltki mitte kõik inimesed ei ole usaldusväärsed. Valusad mälestused võivad aidata meid tulevaste kannatuste eest kaitsta. Nagu kirjanik Rose Sweet on öelnud: “Usalduse puudumine tähendab mõnikord lihtsalt teise inimese puudujääkide tunnistamist.”

• Andestamine ei tähenda väära käitumisega leppimist. Kui pead ka edaspidi suhtlema kellegagi, kes on teinud sulle ülekohut ja selle eest vaid pealiskaudselt vabandanud, kuid samas jätkanud oma halba käitumist, siis ei pea sa sellist inimest enam usaldama. Säärane inimene ei muutu ilmselt kunagi usaldusväärseks, nii et hoia temast võimalusel eemale. Kuigi pole mingit mõtet piinata ennast selle inimese tegude tõttu, ei tohiks sa muutuda ka tema vabatahtlikuks ohvriks. Tunnista olukorda ja liigu edasi.

• Kui sulle haiget teinud inimene soovib sinuga ära leppida, peab ta sellesse andma ka endapoolse panuse: sinu ees siiralt vabandust paluma, lubama tehtud viga (või sarnaseid vigu) enam mitte korrata, üleastumise sulle heastama ja sulle aega andma. Kui sa ka ei näe siirast patukahetsust, siis mõista, et sellele inimesele andestamine teeb head ainult sulle, mitte süüdlasele.

• Kui meile viga teinud inimesed tehtut tõeliselt ei kahetse, peame kasutama tarkust, et vältida sarnase hingevalu kordumist. Selleks tuleb meil võib-olla vältida neid inimesi, kes ei kahetse meile tehtud ülekohut. Oleks tark tasakaalustada andestamist kindla teadmisega, et kurjus on maailmas olemas ja mõnele inimesele lihtsalt meeldib teistele haiget teha.

10. Lõpeta oma loo rääkimine. Mitu korda rääkisid sa sel nädalal lugu sellest, kui palju sulle haiget tehti ja milline kohutav ülekohus sulle osaks sai? Mitu korda päevas mõtled sa sellele valule? Selle loo kordamine on otsekui maasse löödud vai, mis takistab sul valu selja taha jätmast. Hoopis andesta oma vaenlasele, sest see on kõige lahkem asi, mida võid teha oma sõprade ja perekonna heaks. Negatiivsus on masendav, seda nii füüsiliselt, vaimselt, spirituaalselt kui ka emotsionaalselt.

11. Püüa oma lugu rääkida teise osalise vaatenurgast. Kujutle, et sina oled see teine inimene (kes sulle haiget tegi), ja kasuta sõna “mina”, kui räägid sellest, mida see inimene öelda võiks. Sa ei tea tõenäoliselt päris täpselt, mida ta selle kõige ajal mõtles, aga teeskle, nagu teaksid seda, ning järgi lihtsalt seda lugu, mis sinu peas tekib. Võta istet koos sõbraga või isegi sellesama inimesega, kellele sa püüad andestada, ja räägi kogu lugu selle inimese vaatenurgast. On tähtis see kõik ka sõnadega välja öelda, mitte ainult oma peas läbi mängida. Pead juba ette mõistma, et tegemist pole lihtsa ülesandega, aga see on kahtlemata võimas. Sinu valmidus lugu rääkida oma vastase vaatenurgast nõuab pingutust andestamiseks. Tuleb aru saada ka sellest, et see ei ole vastuolus eelmise paragrahviga, sest uus perspektiiv muudab sinu lugu.

12. Korralda oma mõttemaailm ümber. Kui su vaenlane ja tema kurjad teod sulle meelde tulevad, saada talle mõttes õnnistusi. Soovi oma vaenlasele head. Looda, et tal läheb kõik hästi. Sellel on kaks tulemust. Esiteks neutraliseerib see vihahappe, mis hävitab anuma, kus seda hoitakse. Kõik halb, mida teistele soovime, näib otsaga meile tagasi tulevat. Sama kehtib ka hea kohta, mida me üksteisele soovime. Kui suudad vastata vihale õnnistusega, siis tead, et oled astunud suure sammu tervenemise teel. Esimesed paarteist või isegi paarkümmend korda, kui sa seda proovid, võib “õnnistus” tunduda võltsi, tühja ja isegi silmakirjalikuna, aga proovi edasi. Lõpuks saab see sulle harjumuseks ning varsti pärast seda haihtub su südant rõhunud viha ja valu nagu udu hommikupäikese käes.

See meetod sunnib su mõistusel üle saama tunnetuslikust ebakõlast kellegi vihkamise ja sellesse inimesse kaastundlikult suhtumise vahel. Kuna ei ole mingit võimalust tagasi võtta seda lahket žesti oma vihaga leppimise näol, jääb su mõistusel vaid üle muuta sinu suhtumist sellesse inimesse. Hakkad endale ütlema: “Ta väärib õnnistust ja tõepoolest ka vajab seda.”

13. Säilita perspektiivi. Kuigi su “vaenlase” “kurjad teod” teevad sulle ja võib-olla ka su lähedastele haiget, ei tee muu maailm neid märkamagi. Pead küll tunnistama nende tähendust oma elus, aga ära unusta kunagi, et teised ei ole asjasse segatud ega vääri seda, et oma tundeid nende peal välja elad. Ka sinu vaenlane on kellegi armastatud laps, kellegi töötaja või lapsevanem.

Vihjed

• Kasuta oma parimaid vaimuenergiaid (ehk isegi esimese asjana hommikul), et visualiseerida seda uut elu, mida endale tahad. Näe ennast tulevikus ja vabana valust ja kõigist kannatustest.

• Pea meeles järgnevaid tsitaate, kui sul tekib raskusi sind haavanud inimese vastu positiivsete tunnete leidmisega:

o “Andestamine tähendab vangi vabastamist ja mõistmist, et see vang olid sina ise.” – Lewis B. Smedes

o “Inimesed, keda on kõige raskem armastada, on need, kes seda kõige rohkem vajavad.”

o “Taotlege rahu kõikidega ja pühitsust.” – Kirjast heebrealastele 12:14.

o “Ennast minetamata ole rahujalal kõigiga.” – Max Ehrmanni luuletusest “Desiderata”

o “Vimma pidamine on nagu mürgi joomine lootuses, et see sinu vaenlase tapab.”

o “Kui saaksime lugeda oma vaenlaste salajast elulugu, leiaksime iga inimese elust piisavalt palju kurbust ja kannatusi, et need sunniks meid vaenurelvi maha panema.” – Henry Wadsworth Longfellow

o “Tee teistele seda, mida tahad, et sulle tehtaks.” – Kuldne Reegel

o “Ole kaastundlik, sest kõik inimesed peavad eluga võimast lahingut.” – Philo

o “Kes ütleb enese olevat valguses, ja vihkab oma venda, on siiani pimeduses. Kes armastab oma venda, see püsib valguses ja ta ei ole pahanduseks.” – Johannese 1. kirjast 2:9-10

o “Igaüks, kes vihkab oma venda, on mõrvar, ja te teate, et ühelgi mõrvaril ei ole igavest elu, mis temasse jääks.” – Johannese 1. kirjast 3:15

o “Viha, mida sa endas kannad, on su südamele kui hõõguv süsi – palju valulikum sinule kui viha põhjustajale.” – Lawana Blackwell, raamatust “The Dowry of Miss Lydia Clark”, 1999

o “Rumalad ei andesta ega unusta; naiivsed andestavad ja unustavad; targad andestavad, aga ei unusta.”

o “Kui te aga ei anna andeks, siis ei anna ka teie Isa, kes on taevas, teie eksimusi teile andeks.” – Markuse evangeeliumist 11:26.

o “Sest kui te annate inimestele andeks nende eksimused, siis annab ka teie taevane Isa teile andeks.” – Matteuse evangeeliumist 6:14

• Vahel on kasu ka sellest, kui mõelda, kuidas teised on suutnud andestada erakordsetes tingimustes. Palu sõpradelt tuge ja näiteid, et motiveerida sind andestamise teel.

• Andestamiseks tuleb teha teadlik otsus. Kui ütled: “Ma ei saa sellele inimesel andestada,” siis ütled sa tegelikult: “Ma otsustan sellele inimesele mitte andestada.” Kui kasutad hoopis seda teist sõnastust, siis oled juba varsti andestamiseks valmis.

Hoiatused

Tõeline andestamine on tingimusteta ega nõua süüdlase käest mingit tegu või palvet. Siin artiklis kirjeldatud andestuse eesmärk on vabastada sind sellest tühjast raevust, masendusest ja meeleheitest, mida vimma pidamine põhjustab.

Andestamine on raske, aga sisimas vaenuga elamine veel raskem. Kui hoiad vaenu sügaval enda sees, siis võib see muutuda ohtlikuks ja teha inimestele haiget viisil, mida sa ette ei pruugi näha.

Püüa vihasena mitte magama minna. Kui sinuga käituti valesti, on sul igasugune õigus süüdlase käitumises pettunud olla.

Tõlkinud: Joonas Orav

Allikas: www.wikihow.com

Seotud