Kui süda on armastusega toidetud, on lihtne aru saada oma tunnetest ja vajadustest

Ma usun, et iga inimene tahab liikuda oma elus rohkema armastuse poole. Armastus on justkui orientiir või maamärk, mis aitab meil valida enda jaoks õige suuna ja õigel rajal ka püsida. Ka siis, kui püüdleme rikkuse, võimu või saavutuste poole, on ikkagi just armastus valikute tegemisel peamiseks motivaatoriks. Aga kuidas me teame, kas olukorrad, millest end leiame, või inimesed, kellega kohtume, toovad meile ikka rohkem armastust? Süda teab. Süda tunneb eksimatult ära selle, mis aitab meil liikuda armastuse poole.

Südame intuitsioon

Kui on nii, et süda teab vastust, siis oleks ju tark seda temalt küsida? Kuid mina võin oma terapeudi kogemusele tuginedes väita, et suurel osal inimestest on ühendus oma südamega üsna kehv. Pigem on pea ehk mõistus see, mis, sageli minevikukogemusele toetudes, dikteerib arusaamist, otsustamist ja käitumist. Nii anname järele ja ütleme “jah” seal, kus peaksime oma vajadusi kaitsma, reageerime ärritunult selle asemel, et ulatada käsi või põgeneme, kui tuleks kohale jääda ja senine harjumuseks saanud käitumisstrateegia murda.

“Kui kuulad oma südant, siis aitab just südame intuitsioon navigeerida sul läbi kõikide elus ette tulevate suhete ja olukordade. See suurendab harmooniat su meeles ja emotsioonides ning aitab välja kooruda sinu tõelisel ja ehedal Minal,” ütleb USA-s Kalifornias asuva Südame Matemaatika Instituudi asutaja Doc Childre. “Kui oled ühenduses südamega, oma tõelise Minaga, oled ühenduses ka taoliste tunnetega nagu kaastunne, hellus, armastus, tänulikkus ja julgus.” Küll elu oleks niimoodi lihtne!

Salakamber südames

Mind ärgitavad südamele ikka ja jälle mõtlema holistilise regressiooniteraapia seansid, kus rännakul kliendi sisemaailma uurime ka tema südant. Inimene seisab kujutluses silmitsi oma südamega, vaatleb ja katsub seda kõigepealt väljastpoolt ning seejärel teeb uurimisretke ka sügavale südame keskpaika. Suur osa religioone ja vaimseid praktikaid räägivad sellest, et inimese südames on üks salakamber, püha ruum, kus on tallel kõik kogemused ja mälestused, nii haigetsaamised kui helged hetked. Eesmärgiga end sisemiselt puhastada ja tervendada on seda püha ruumi preestri või šamaani juhendamisel tseremoonia käigus juba aastatuhandeid uuritud. Tänapäeval on need meetodid meile raamatute ja interneti kaudu õnneks kättesaadavad, kuid me ei saa uurida ja tervendada oma südant üksnes teoreetiliselt, me peame seda kogema ja igapäevaselt harjutama.

Kui sageli juhtub, et meelerännakul oma südame ukse ees seistes tuleb inimestel tahtmine põgeneda! “Mul ei ole aimu, mis mind ees ootab. Ma kardan, et seal on peidus väga palju valu,” põhjendavad nad hirmu edasi liikuda ja südant sügavamalt uurida. Aga kui ei julge otsa vaadata südames pesitsevale valule, ei pääse ligi ka armastusele. Armastus on me südames kogu aeg olemas olnud, kuid valu tõttu lukku pandud või unarusse jäetud südame puhul ei ole meil sellele lihtsalt juurdepääsu. Ja nii võib juhtuda, et kaotame selle kõige põhilisema orientiiri ja liigume eluteel vales suunas, teeme valesid valikuid ja lähme mööda sellest, mis on meile tõeliselt tähtis. Otsi endale asjatundlik abiline, ole valmis seisma silmitsi valuga, uuri ja puhasta oma süda negatiivsetest mälestustest! Sealt alt leiad armastuse.

Anna oma südamele tähelepanu!

Lõin hiljuti neti.ee-sse märksõna “südame tervis” ja sain küll ohtralt nõuandeid toitumiseks ja toidulisandite kasutamiseks ning hoiatusi alkoholi, tubaka ja kolesterooli kahjulikkuse kohta, kuid sellest, et südant räsivad ka negatiivsed emotsioonid, polnud juttugi. Pöörame oma kõige tähtsamale organile, kogu energiasüsteemi keskmele liiga vähe tähelepanu!

Kirjeldan paari lihtsat harjutust, kuidas saaksid parandada ühendust oma südamega. Alusta sellest, et pöörad iga päev tähelepanu oma südamele: mõtled talle, räägid temaga ja õhtul voodis enne uinumist tänad ja kiidad teda. Süda on äärmiselt tundlik kõige ümbritseva suhtes – usu, ta kuuleb su sõnu!

Lihtne harjutus südamega kontakti loomiseks on hingamine südamele keskendudes. Sa hingad sügavalt ja rahulikult, pöörates samal ajal tähelepanu südamele, ning kujutled, kuidas sa hingad läbi südame. Et süda kiiresti rahustada, tee kuus hingetõmmet minutis (hinga viie sekundi jooksul sisse ja viie sekundi jooksul välja). Esialgu võid kella pealt aega võtta, et rütm saaks omaseks. Taoline rahulik ja ühtlane hingamisrütm toob kaasa südame ja närvisüsteemi rahunemise ja keha lõdvestumise ning justkui ujutab organismi üle rahulolutundega. Leia iga päev vaid kolm minutit ja harjuta!

Kohtumine südamega

Retke südame pühasse ruumi on üksi keeruline ette võtta – siin oleks sul hea kasutada terapeudi või salvestatud juhendatud meditatsioonide abi -, kuid südamega iseseisvalt tutvust teha saad küll. Oled sa varem oma südamega kohtunud? Heida mõnusalt pikali, sulge silmad ning muuda rahulikuks ja ühtlaseks oma hingamine (võid selleks kasutada eespool jutuks olnud rütmi: 6 hingetõmmet minutis). Nüüd kujutle, et sa seisad oma südame ees. Sina oled väike ja su süda on suur sinu ees. Vaatle oma südant: millise kujuga ja millist värvi ta on? Kujutle, kuidas astud oma südamele nii lähedale, et ulatad teda puudutama. Silita õrnalt ta pealispinda. On see sile või krobeline, soe või külm, kuiv või niiske? Ära anna hinnanguid, vaid lihtsalt luba kõigel olla nii, nagu on. Pane silitusse kogu oma hellus ja kaastunne. Võib-olla on su süda kogenud üksindust, kõrvale tõrjumist või hülgamist, võib-olla on su südames lootusi ja unistusi, mis pole kunagi päevavalgust näinud. Ole mõistev ja lugupidav kõikide kogemuste suhtes! Pöördu mõttes oma südame poole ja ütle talle, et ta on sulle tähtis, et edaspidi kavatsed olla tema vastu hell, teda kuulda võtta ja hoida.

Kui süda on tähele pandud ja armastusega toidetud, on lihtne aru saada oma tunnetest ja vajadustest, sest kui lähed neist mööda, annab su tundlik süda kohe märku. Südamega ühenduses olles on keerulistes olukordades lihtne kohale jääda ja taibata, millal tasub võidelda ja millal on arukas taanduda. Armastust tundev süda on julge ja samal ajal hell ning seetõttu asendamatu kaaslane su rännuteel.

Artikkel ilmus ajakirja “Sensa” psühholoogia kolumnina veebruaris 2016.

Autor: Kadi Kütt

Allikas: Joogateraapia.ee

Seotud