Kui korralikult on sinu vaimsed ja intellektuaalsed vajadused rahuldatud?

Sa oled oma oskuste, annete ja vaatenurkadega ainulaadne. Selleks, et elu oleks sinu jaoks tähenduslik, pead leidma viise, kuidas austada ja väljendada maailmas oma ainulaadsust ja loomingut, ning sul on vaja keskkonda ja inimesi, kes sind selles toetavad.

Esteetilised, loome- ja väljendusvajadused

Siia hulka on kaasatud vajadused ilu, kunstinautlemise, uute asjade ja ideede loomise, eneseväljenduse ja esinemise ning maailmamuutmise tunde järele. Nagu ka vaimse stimulatsiooni puhul, vajavad inimesed erinevat tüüpi esteetilist inspiratsiooni, tulgu see siis kas keskkonna kaunidusest, kvaliteetsest muusikast või kunstist. Mõni suurepärane film võib toita nii hinge kui ka mõistust.

Mõtiskluskoht: Esteetilised ja loomevajadused

Kui palju sa naudid ja väljendad oma esteetilist ja loomingulist poolt? Mida sa vajad, et saaksid seda oma elu erinevatesse valdkondadesse laiendada?

Loomingu puhul hoiavad inimesed end tihtipeale tagasi, võrreldes oma püüdlusi professionaalidega ning mitte lastes endal lihtsalt nautida vaba väljendust ja loomingut erinevates valdkondades. Sa ei pea olema Robbie Williams või Placido Domingo, et nautida laulmist. Sa võid nautida kirjutamist, joonistamist või maalimist lihtsalt tegevuse enda pärast.

Sinu loominguline väljendus võib olla näiteks kokkamine ja toidu serveerimine nii, et see maitseks ja näeks imeline välja, või võib see olla hoopis aiatöö. Samas võid ka tööl oma loovust väljendada, tulles välja uute ideedega asjade muutmiseks. Loovus iseenesest on juba piisav tasu ning ei pea olema seotud kuulsuse või tunnustusega, isegi kui see on nii mõnede inimeste jaoks, kes sel alal karjääri teevad.

Looming ja eneseväljendus on osa inimloomusest. Vaata, kui valmilt ja loomulikult mängivad, loovad ja esinevad lapsed. Hiljem õpivad nad endale hinnanguid jagama ja piirama seda, mida lubavad endal teha.

Mõtiskluskoht: Mida sina lapsena nautisid?

Mida meeldis sulle lapsena teha?
Kui palju sa seda praegu teed?
Kuidas sa saaksid seda rohkem oma ellu tuua?

Suurepärane raamat, mis aitab sul taasluua sidet loomingulisuse ja eneseväljendusega, on „The Artist’s Way“ Julia Cameronilt (Pan Books, 1995). Seda läbi töötades ei mõelnud ma nii väga konkreetsele kunstilisele väljendusele, vaid kandsin endaga kavatsust muuta oma elu rohkem kunstiteose sarnaseks. Sina saad samamoodi oma loovust harjutada iga kord, kui kohandad ideid ja meetodeid endale sobivaks.

Võid märgata niinimetatud kõrgemate vajaduste puhul, et need võivad üle minna selleks, mida vahel nimetatakse väärtusteks.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Duncan Coppocki raamatust „Avasta oma mina jõud“.

Seotud