Ärevus hakkab oma hirmust ja murest lähtudes moonutatult tõlgendama asju, mida me kogeme. Kujuta näiteks ette, et su partner jalutab uksest sisse kulmu kortsutades ega hakka kohe sinuga rääkima. See on neutraalne sündmus ega tähenda iseenesest midagi. Ärevus omistab sellele aga kohe negatiivse tähenduse ning sunnib sind oma “virtuaalkiivri” tõttu probleeme nägema. Need võivad olla näiteks alljärgnevad.
• Ta on pahane selle tõttu, mida ma hommikul ütlesin. Vahest oli see viimane piisk karikas, ja nüüd on meie vahel kõik läbi?
• Kindlasti peab ta mind alaväärseks, kuna ma ei pinguta piisavalt. Äkki peab ta mind lausa vastikuks?
Need ja muud sellised ärevad kujutluspildid tungivad sinu ja sind ümbritseva tegelikkuse vahele. Kui tabad end sõbra või armastatuga koos olles ärevile minemast, siis võta need ärevuseprillid maha. Teadlikkus töötab ka selles olukorras hästi. Kui sa paned tähele, et su ärevus suureneb, kuna sa otsid probleeme, siis püüa järgida alljärgnevaid nõuandeid.
• Hinga mõned korrad aeglaselt ja sügavalt sisse.
• Keskenda oma pilk mingisse konkreetsesse punkti enda ees.
• Seejärel vaata ringi ja pane tähele, mida sa näed ja kuuled.
• Ära anna hinnanguid. Lihtsalt märka.
• Keskendu taas oma armastatule ja vaatle teda samasuguse neutraalse tähelepanelikkusega. Kui sa püüad oma kaaslasi teadlikult tajuda just nõnda, nagu nad praegusel hetkel on, siis näed sa neid ilma ärevusprillideta. Kui su partner tuli koju kulmu kortsutades ja pahurana, siis tal võis olla halb päev: vahest sai ta trahvi kiiruseületamise eest või tal valutab pea või ta tahab lihtsalt peale rasket päeva lõõgastuda. Ärevus sunnib sind inimestega seonduvaid märke tõlgendama, aga ärevusest kantud tõlgenduste täpsust ei saa usaldada. Usaldada saad vaid seda, mida võtad vastu hinnangutevabalt oma meeltega praeguses hetkes.
Ebakindlus ja ärevus teevad koostööd, et sind su suhetes õnnetuks muuta. Üks võimendab teist. Ärevus sunnib sind rumineerima asjade üle, mis said välja öeldud või jäid ütlemata. Partneri käitumist analüüsides õhutab see sind ülemõtlemisele. Siis hakkad sa endas kahtlema ja muretsed, et sa pole piisavalt hea. Loomulikult võimendab see ärevust veelgi, mis omakorda süvendab ebakindlustunnet.
Sa tunned ärevust hästi. Nüüd on aeg ka ennast tundma õppida. Sa pole oma ärevus. Sa ei eksisteeri oma partneri kaudu. Kui näed end pidevalt kellegi (oma partneri) või millegi (ärevuse) kaudu, tekitab see palju halba, kuna see röövib sult tõelise mina. Takistamaks ärevust oma suhetesse sekkumast, arenda välja oma identiteet. Kui sa ennast põhjalikult tunned, vähendab see ebakindlust ning suhteärevust. Hakka päevikusse või arvutifaili koguma infot enda kohta.
Vasta põhjalikult järgmistele küsimustele.
• Kes ma olen?
• Mis on minu jaoks oluline?
• Mis on mu tugevused?
• Mida positiivset ma sellesse suhtesse toon?
• Mis on minu normaalsed puudused, normaalsed inimlikud nõrkused, mis ei muuda mind veel halvaks inimeseks?
• Miks me partneriga üksteisele meeldime?
• Mis meil ühist on?
• Kuidas saaksin kasutada oma tugevaid külgi, et vähendada ärevust?
Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Tanya J. Petersoni raamatust “101 viisi, kuidas vähendada ärevust”.
Ärevus ja paanika on viimasel ajal jõudsalt kasvanud probleem seoses maailmas toimuvate muutustega. Mure ja teadmatus tuleviku pärast, töökaotus, pingestunud suhted kodus või oskamatus üksi olla on soodne pinnas selle teema kerkimiseks. Praeguse aja võtmeküsimuseks ongi, kuidas muutustega toime tulla sel äreval ajal. Kuidas ennast aidata ja milliseid praktilisi nippe ärevuse või paanikahoogude ajal ise või kogenud terapeudi abiga rakendada, seda kõike pakub see raamat kuhjaga.
101 erinevat meetodit ärevusega tegelemiseks.
Kuidas vabaneda ülemõtlemisest ja muretsemisest?
Kuidas aidata ennast öiste ärevushoogude korral?
Kuidas ärevusega toime tulla tööl või koolis?
Kuidas vabaneda ärevusest oma lähedastes suhetes?
Olgu ajad millised tahes, sul on võimalik lõpetada ärevusega maadlemine ja võtta ette tulemuslikke samme sellest vabanemiseks.