Kristallivõltsingud ja kuidas neid ära tunda

Kristallimaailm võlub oma väekate tegelastega paljusid, aga kas teadsid, et tänapäeval liigub ringi väga palju sünteetilisi ja võltsitud kristalle ja vääriskive, mida on värvitud, kiiritatud, kuumutatud, kaetud, õlitatud, süstitud ja ka näiteks pulbrist kokkupressitud jms. Kristalliekspert Kaia-Liisa Reinut annab nõu, kuidas seda teemat jälgida ning räägib kristallide maagilisest maailmast pikemalt täna kell 20 Raadio 2 saates ” Hallo, Kosmos!”.

Kes vähegi on kristallidega kokku puutunud, teab ilmselt, et kristalle ning mineraalide maailm on üüratult lai ja huvitav ning et loodus on loonud täiesti imelistes värvides kauni maailma, mis meie, inimeste jaoks on täis müstikat, salapära ja müüte.

Kahjuks ei kujuta enamik inimesi ettegi, et tänapäeva kristallimaailm on lisaks looduslikele kristallidele täis ka arvukailt sünteetilisi kristalle, erinevaid võltsinguid ning kristalliimitatsioone.

Kindlasti vajab kõigepealt selgitust küsimus – mida tähendab sünteetiline kristall?

Sünteetiline kristall on inimese poolt laboris loodud kristall, mille keemiline koostis, sisemine struktuur ja välimus võivad olla looduslikuga identsed (kuid ei pruugi). Sünteetilisi kristalle luuakse nii looduslike kristallide imiteerimiseks kui ka tööstuslikel eesmärkidel, näiteks elektroonikatööstuse tarbeks.

Esimene kristall sünteesiti inimese poolt juba 16. ja 17. sajandil, vääriskivi materjal 18. sajandi lõpus. Tihti ja enamjaolt ongi sünteetilised kristallid looduslikest oluliselt odavamad, kaunima värviga ning veatumad. Üldse on maailmas kokku üle 10 000 sünteetilise kristalli (looduslikke vaid pisut üle 6000).

Üheks kõige tüüpilisemaks sünteeliliseks kristalliks on sünteetiline Mäekristall, mis on pealtnäha täiesti veatu, kuid energeetiliselt tervenduseks sobimatu.

Kes tunneb suurt tõmmet kristallide vastu ning soovib neid enda ja teiste tervendamiseks kasutada, peaks kõrva taha panema järgneva tõe – ükski sünteetiline ega muul viisil manipuleeritud kristall ei sobi aga tervendamiseks, sest tal puudub vastav vägi ja teadvus.

Minu jaoks oli ja on ülioluline, et kui ma ise tegelen Kristalliteraapia ja Kristalli-Reiki abil tervendamisega ja muidugi ka mõlema õpetamisega, kasutaksin ma ise alati looduslikke ja ikka päriselt tervendavaid kive ja kristalle. Seepärast läksingi ma Ameerikasse gemmoloogiat õppima, et osata vahet teha looduslike ja sünteetiliste või mingil muul viisil manipuleeritud kristallide vahel ning õppida neid määrama. Selleks, et ka teistele pakkuda kindlalt ja ainult looduslikke kristalle, sai loodud isegi spetsiaalne Kristallikeskus.

Lisaks kristallide sünteesimisele esineb maailmas kahjuks massiliselt ka muid kristallide ja kivide imitatsioone, näiteks: värvitud, kiiritatud, kuumutatud, kaetud, õlitatud, süstitud ja ka näiteks pulbrist kokkupressitud jms. kristalle ja vääriskive.

Värvitud kristallid

Väga tihti värvitakse Ahhaati, Hauliiti ja Oonüksit. Igasugused lillakaspunased, lillad, oranžid, sinised, rohelised ja mustad Ahhaadid on värvitud ning looduses neid selliste värvidega ei esine.

Samuti ei esine looduses üleni musta Oonüksit. Kõik sellevärvilised kivid on värvitud.

Tüüpiline ja enim värvitud ja võltsitud kivi maailmas on idamaades levinud Türkiis. Kui meil läheb õnneks, saame poest Türkiisi pähe türkiisivärvi värvitud Hauliidi või Magnesiidi. Hullemal juhul saame türkiisivärvi värvitud kõvastunud vaigu (sellest lähemalt vt altpoolt – pulbrist kokkupressitud kristallid).

Just sellepärast ei leia Kristallikeskuse poest müügil Türkiisi, sest päris õige looduslik Türkiis on kallis ja raskesti kättesaadav ning selle määramine kulukas ja keeruline protsess.

Mina kasutan ise ja soovitan sinulgi valida selle asemele Krüsokollat, mis ise sisaldab piisaval hulgal looduslikku Türkiisi ning on värvilt veelgi mitmekesisem kui looduslik Türkiis.

Kiiritatud kristallid

Palju kauneid kristalle saadakse kiiritamise teel. Üks selliseid on näiteks Aqua Aura (ja kõik teised Aura ja Aqua nime kandvad kristallid). Aqua Aura on tavaline mäekristall, mis kaetakse õhukese kullakihiga ning kiiritamisel satuvad kulla molekulid mäekristalli pealmis-tesse kihtidesse, muutes selle kristalli pinna kummalise läikega, kuid kauniks inimese poolt loodud kristalliks. Inglise keeles on selleks olemas täiesti ametlik termin – manmade crystals.

Igasugused vikerkaare jms kahtlase läikega kristallid on kindlalt inimese poolt loodud, välja arvatud Labradoriit ja Spektroliit. Samuti saadakse väga tume Suitskvarts kiiritamise teel. Eheteks on nad väga kaunid, kuid see on igaühe enda vastutusel, kui ta soovib kanda kiiritatud ehet.

Kuumutatud kristallid

Erinevate kristallide kuumutamisel saadakse samuti väga kauneid kristalle. Kõige tüüpilisem näide on Tsitriin. Nimelt saadakse laialdaselt müüdav Tsitriin hoopis Ametüsti kuumutamisel ning tulemuseks on kaunis kollane kristall. Selline kristall pole aga energeetiliselt enam Ametüst ega ka mitte Tsitriin. Ehteks sobib see see kaunis kollane kivi küll, kuid tal pole enam neid tervendavaid omadusi. Looduslik Tsitriin on ülimalt harva erkkollane ja kui on, on ta väga kallis, et tavainimene seda osta ei jaksa.

Tüüpiline looduslik Tsitriin on tuhmkollane ja rohelise alatooniga Kvarts, mitte aga kuldkollane, oranzika alatooniga või pruunikas ning kohati valgete laikudega kristall. Samuti ei esine loodsulikus Tsitriinis õhumulle, mis tekivad aga ametüsti kuumutamisel.

Pulbrist kokku pressitud kristallid

Tüüpiliseks näiteks on jälle Türkiis, mille üks imiteerimise viise, lisaks Hauliidi värvimisele, on Türkiisi pulbrist, vaigust ja liimist kokkupressitud pulgakujulised tükid, millest lõigatakse ja lihvitakse enamik ehtekive ning ka trummelpoleeritud kive. Ära mitte loodagi, et ostes Indiast, Türgist, Egiptusest või Marokost Türkiisiga ehteid, saad kätte päris Türkiisi võileivahinnaga. Nendes maades on see pulbrist kokkupressitud Türkiisi kasutamine ehetes kõige levinum ja mis seal salata – neil tuleb see pagana hästi välja ka.

Kuna eelpool juba mainisin, on looduslik Türkiis kallis lõbu ning teraapiakristallina praktiliselt võimatu kätte saada, seepärast kasutage pigem Krüsokollat, mis sisaldab tavaliselt looduslikku Türkiisi.

Kristalliimitatsioonid

Viimasel ajal olen üha tihedamini puutunud kokku erinevate kristalliimitatsioonidega, mis on loodudki eesmärgiga imiteerida loodsulikku kristalli, olles seejuures valmistatud mingist täiesti muust materjalist, millel pole kristallidega mingit pistmist. Üheks selliseks näiteks on polümeersavist valmistatud Malahhiit, mida kahjuks müüakse ehetena ehtsa Malahhiidi pähe ning sama soolase hinnaga kui seda on looduslik Malahhiit. Vahe ehtsa ja polümeersavist Malahhiidi vahel on luubi all vaadates selgelt tuntav – nimelt on polümeersavist “Malahiidi” triibus selgepiitiliselt eristatavad, samas kui looduslikul Malahhiidil on need sujuva üleminekuga heleda ja tumeda vahel.

Autor: Kaia-Liisa Reinut, kristalliekspert

Kuula Kaia-Liisa Reinutit rääkimas kristallide maagilisest maailmast täna, neljapäeval kell 20 (ja kordusena pühapäeval kell 14) Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”

Vaata ka tema kodulehti www.kristallikeskus.ee ja www.universus.ee

Seotud