Lastel ja imikutel on kõrvapõletik sagedasem kui täiskasvanutel, kuna neil on suurem kalduvus liigse lima tekkeks kehas. Immuunsüsteemi küpsedes väheneb ka liigse lima tootmine. Liigne lima tekitab põletikku, mis on keha loomulik püüd sellest vabanedes. Kahjuks kaasneb sellega haigus ja palavik.
Antibiootikumravi määratakse kõrvapõletiku puhul näiteks USA-s 98% juhtudest, kuid Hollandis ainult ainult 38%. Ameerika pediaatrite akadeemia (American Academy of Pediatrics, AAP) viimaste kehtivate juhtnööride kohaselt on esmaseks valikuks kõrvapõletiku ravis tagasihoidliku või laia toimespektriga antibiootikumid, nagu amoksitsilliin või tsiprofloksatsiin, ning valu ravimiseks soovitatakse mittesteroiddseid põletikuvastaseid ravimeid nagu näiteks paratsetamool. Kuid samas on teaduslikku tõendusmaterjali, mis seab kahtluse alla mitte ainult antibiootikumide vajalikkuse vaid üleüldiselt sünteetiliste ravimite tarviduse kõrvapõletiku ja -valu ravimisel.
2012. aastal ajakirjas Microbiology, Immunology and Infection avaldatud uuring vaatles taimsete ravimeetodite tõhusust ägeda kõrvapõletiku sümptomite leevendamisel võrreldes tavapäraselt kasutusel olevate antibiootikumide baasil kõrvatilkadega. Uuritav taimne ravi oli nelgi, lavendli ja geraaniumi eeterlike õlide segu. Leiti, et mõlemad ravimeetodid saavutasid olulist paranemist nii valu, paistetuse kui kõrvakäigus olevate mikroorganismide osas.
Teine uuring kõrvapõletiku kohta näitas, et antibiootikumid ei pruugi absoluutselt vajalikud olla. Topeltpimekatses said kõik patsiendid viis korda päevas taimseid kõrvatilku kuid ainult pooled patsientidest said lisaks ka antibiootikumi amoksitsilliini. Teadlaste jaoks üllatusena paranes kõrvavalu oluliselt tõhusamalt nendel patsientidel, kes ei saanud antibiootikume, mis näitab, et antibiootikumidel ei ole eraldiseisvalt ega teiste ravimeetoditega kombineerituna olulist ravitoimet.
Olemasolev teaduskirjandus ei kinnita mitte ainult taimse ravimeetodite tõhusust vaid seab küsitavuse alla ka kogu sünteetiliste antibiootikumide kasutamise tava üleüldiselt. Loodusravil ei ole kõrvalnähtusid, samas kui nii amoksitsilliinil ja tsiprofloksatsiinil on teada mitmed kõrvalnähud, nagu iiveldus, kõhulahtisus, oksendamine, lööbed ning väheste patsientide puhul kahjustavad need ka maksa.
Kuidas kõrvapõletikku looduslikult ravida
Kõrvapõletiku leevendamisel peab eesmärgiks seadma liigse lima tootmise piiramise turvaliste ja efektiivsete vahendite abil. Valu on ebameeldiv, kuid haiguse põhjuse ravimisel taandub see iseenesest ilma antibiootikumide ja tõsiste tagajärgedeta. Ning ometi kirjutatakse paljudele lastele välja antibiootikume, ning vahel isegi mitmel järjestikusel korral. Ning nende kõrvapõletik muutub sellise ravimeetodi korral krooniliseks.
Liigne lima ninas, kurgus, nina kõrvalurgetes, kõrvades ja teistes keha piirkondades tekib sageli seedimisprobleemide tõttu, kui keha mingite kindlate toitudega hästi toime ei tule. Ka täiskasvanutel võib seda esineda. Sagedasti on lima tekitava toimega piimatooted, soja, rinnapiimaasendajad, nisu ja jahutooted, teraviljatooted, kreemja konsistentsiga ja raskesti seeditavad toidud, mahlad, limonaadid, rafineeritud suhkur ja tugevalt töödeldud toidud, praetud toidud ning ülesöö(t)mine.
Nende toitude eemaldamine lapse menüüst aitab sageli põletiku kordumist vältida ning lihtsasti seeditav täisväärtuslik toit koos väikeste koguste ürtidega aitab lapse seedesüsteemi tugevdada ning limateket minimeerida.
Elustiil mängib ka kõrvapõletike puhul rolli. On leitud et rinnaga toitmine vähendab kõrvapõletike tekke riski ning samas passiivne suitsetamine suurendab seda oluliselt.
Vahel võib korduvate kõrvapõletike põhjuseks olla kaelalülide veidi nihkes asetus, mis mõjutab närvsignaale ja tekitab lihaspingeid. Selle tõttu võib lima eemaldamine kõrvakäigust olla häiritud. Lastele spetsialiseerunud kiropraktik oskab sellisel juhul aidata taastada õiget kaelalülide asetust.
Allikas: Mida teha, kui kurguvalu kimbutab: looduslikud nipid haige kurgu raviks
10 võimsat looduslikku antibiootikumi tervise turgutamiseks ja immuunsüsteemi tugevdamiseks
Küüslauk – looduslik antibiootikum ja võimas immuunsüsteemi tugevdaja
Põhjamaine vitamiinipomm: ebaküdoonia alandab kolesterooli ja stressi ning soodustab seedimist