Vaidlusta hirme
Mõtetega hirmudele hoogu andes tunned ärevust, paanikat või suurenenud stressitaset ning see omakorda mõjutab su käitumist. Sellest nõiaringist läbimurdmiseks õpi oma mõtteid teadlikult suunama. Näiteks esinemishirmu puhul võiksid endalt küsida: mida sa selles olukorras kõige rohkem kardad? Mida sa enesele sisendad? Pane kõik laused kirja ning seejärel hakka neid vaidlustama. Näiteks sisenduse “esinemine on hirmus” asemel võiksid endale öelda, et “esinemine on huvitav”. Või sisenduse “ma olen nii närvis” asemel “ma olen nii elevil”. Proovi öelda mõlemat varianti ja taju, mis tunne su kehas tekib. Mõistad erinevust? Järgmises hirmutavas olukorras kasuta sisendust, mis sind toetab.
Visualiseeri olukordi
Väga hea nipp hirmuga toimetulekuks on visualiseerida, kuidas sa hirmutavas olukorras hästi hakkama saad. Võtame taas näiteks esinemishirmu: sulge silmad, hinga rahulikult sisse-välja ning kujutle end rahulikuna publiku ees rääkimas. Muuda see kujutluspilt nii elavaks ja tõetruuks, kui sa vähegi suudad. Kujutle, kui särav sa välja näed, kui selgelt end väljendad, kujutle kuulajaid küsimusi esitamas, plaksutamas jne. Kui sa päris täpselt ei tea, kuidas sobivat kujutluspilti luua, võid netist otsida esinejaid, kelle julgus ja esinemisstiil sulle väga meeldivad, ning kujutluses end nende asemele manada.
Näita end hirmule
Mida rohkem sa hirmutavaid olukordi väldid, seda suuremaks su ärevus kasvab. Seega loo endale üha uusi ja uusi võimalusi oma hirmudega silmitsi seismiseks. Loomulikult pole vaja minna madude kartusest lahtisaamiseks rästikut näppima, kuid teatud juhtudel sobib see meetod imehästi. Näiteks veepelgusest võib aidata sul lahti saada see, kui õpid ujuma, snorgeldama või sukelduma, esinemishirmu aitavad peletada üha rohkemad esinemiskogemused jne.
Allikas: Agnes Kajander “Tüdruk, sina oled ilus” kirjastus Pilgrim