Inimeste kontsentreerumise võime on erinev. Mõned suudavad teha palju asju korraga, ilma et kaotaks täpsust, samas kui teised peavad andma endast 100%, et ühele ülesandele keskenduda. Kui oled proovinud tähelepanu kõrvalejuhtivaid tegureid lihtsalt ignoreerida, siis tead, et mida rohkem sa püüad keskenduda, seda raskem see on.
Siin on kolm punkti, mille abil saad oma keskendumisvõimet parandada.
1. Määra tähelepanu takistajad
Identifitseeri need asjad, mis kõige enam su tähelepanu kõrvale juhivad. Kui sa oled oma ülesande tegemisega poole peal ning märkad, et keskendumisvõime on hajunud, siis hinga sügavalt sisse ja jälgi ennast ümbritsevat keskkonda. Mis sind kõige rohkem segab? Pane neid asju tähele ja mõtle, kas saaksid neist vabaneda.
2. Aktsepteeri, et segajad teevad vahel elu huvitavamaks
Enamik inimesi ärritub, kui miski nende tähelepanu kõrvale juhib. Sa ei taha ju pooleliolevasse raportisse vigu teha lihtsalt selle pärast, et kolleeg kõrvallauas liiga valjusti telefoniga räägib. See on normaalne reaktsioon, kuid püüa kasutada teistsugust lähenemist ning aktsepteeri segajate olemasolu. Nendega leppimine rahustab su mõtteid ning aitab tööga jätkata. See kehtib küll enamasti ainult sisemiste segajate kohta, mis on ainult sinu enda jaoks ilmselged. Kui tegemist on segajaga, mis on sinu kontrolli alt väljas, näiteks lärmakas ehitustöö kõrvalmajas või naabri seina tagant kostev muusika, siis on lihtsam hankida kõrvatropid.
3. Jaga ülesanne detailideks
Kontsentreerumisele aitab kaasa ka see, kui sa kaevud põhjalikult igasse pisikesse detaili oma töös. Kui sa kirjutad teadustööd, keskendu igale sõnale. Kui tegutsed tööriistade ja masinatega, keskendu igale üksikule kruvile. Kui teed kätekõverdusi, siis taju valu lihastes ja põrandat oma sõrmede all. Leia oma ülesandes kõige väiksem detail, keskendu sellele ning kujutle, kuidas sa jõuad sellest detailist soovitud lõpptulemuseni. Sel moel saad koondada tähelepanu käesolevale tööle ning ignoreerida segajaid.
Need on ainult mõned viisid, kuidas oma keskendumisvõimet säilitada. Pea meeles, et iga inimese keskendumisvõime on erinev. Mõned inimesed lihtsalt taluvad segajaid paremini kui teised. Kuid sa tunned iseennast paremini kui keegi teine – seega, tunneta oma piire ja mõtle selgeks, kuidas tulla toime segajatega, mis võivad su eesmärgi saavutamist pidurdada. Sel moel aitad kaasa soovitu saavutamisele ja oma tugevamate külgede arendamisele.
Allikas: Telegram.ee
Loe lisaks: Looduses viibimine toob kasu tähelepanuvõimele ja vaimsele tervisele
Kaks sammu parema sisemise tasakaaluni ehk parema eluni
Kuidas lõpetada muretsemine, lõdvestuda ja usaldada elu kulgemist?