Minu kolm soovitust, mille abil hoiad vaimset tervist:
Rituaalid, mille keskmes oled sa ise. Siinhulgas võib olla neid, mida korraldad aeg-ajalt, näiteks spaaõhtu iseendale, mil lõõgastud vannis ja teed mõnuga kõiksugu iluprotseduure. Kuid eriti olulised on just igapäevased rituaalid. Minu lemmik on hommikurituaal teejoomise ja meditatsiooniga, kuid rituaal võib olla ka näiteks igapäevane päeviku kirjutamine, joonistamine, lemmikmuusika järgi tantsimine või mis iganes muu asi, mille tegemist sa naudid ja mis täidab sind positiivsuse ja hea energiaga. Kirjutamiseks võid koguni osta spetsiaalse, ilusa kujundusega päeviku, mida on rõõm igal hommikul või õhtul kätte võtta. Hea energiaga täidab sind näiteks see, kui kirjutad päevikusse 3-6 asja, mille üle sa tänulik oled, proovides leida iga päev midagi uut. Hiljuti kuuldud taskuhäälingus jagas kirjanik Elizabeth Gilbert, et ta on juba pea 20 aastat iga päev endale kirja kirjutanud. Jah, just nagu naksitrall Muhv! Kirja kirjutamisel lähtub ta alati ühest ja samast küsimusest: mida oleks Armastusel mulle täna öelda, kui ma oleksin talle täiesti võõras? Mis nõu ta mulle annaks? No tõesti, minu meelest on see nii armas rituaal – kirjutada armastav kiri iseendale!
Luba endale keset päeva üks 10-15 minuti pikkune hingetõmbepaus. Taas on see aeg, mil keskendud endale. Sa võid lihtsalt istuda, sulgeda silmad ning aeglaselt ja sügavalt hingata. Võid ka teha väikese uinaku. Taoline järjepidev sissepoole pöördumine aitab sul oma keha ja selle vajadustega paremas kontaktis olla.
Maga palju ja hästi! Minul hakkab katus sõitma kohe, kui ma piisavalt magada ei saa, seetõttu ei luba ma kellelgi ega millelgi oma uneaega rikkuda – uni on mulle püha. Võta endalegi eesmärgiks magada igal ööl vähemalt 8-9 tundi. Nippe, kuidas paremini uinuda, leiad SIIT.
Harjutused
Maanda ärevust ja pingeid
Seda harjutust saad teha ükskõik kus sa parasjagu viibid, olgu klassi ees, enne esinemist, magama heites või mujal. Sisse hingates loenda neljani, välja hingates loenda kaheksani, ehk et välja hinga poole kauem, kui sisse hingad. Kui see rütm tundub alguses liiga pikk, võid alustada ka nii, et hingad sisse kahe sekundi jooksul ja hingad välja neljaga.
Minevikuvalust lahti
Doktor Richard Bandleri neurolingvistilise programmeerimise kursusel enesesisenduse tehnikaid õppides jäi mulle eriliselt meelde harjutus, mis aitab end eraldada minevikus aset leidnud sündmustest ja koos sellega ka võimalikust valust, häbist vm tunnetest, mis selle sündmusega seostuvad.
1. Istu vaikses kohas, kus keegi sind ei sega, lülita välja telefon. Hinga paar korda sügavalt sisse ja välja, sulge silmad.
2. Too mõtteisse sündmus, mis sulle siiani ebamugavustunnet või valu tekitab. Muuda kujutluspilt võimalikult elavaks, too silme ette kõik tegelased, värvid ja tajud (külm-soe-tuuline). Erilist tähelepanu pööra sõnadele – mida keegi ütles -, kaasa arvatud sinu enda sisemised dialoogid. Mälestuspilt peab olema nii elav ja tõeline, et tunnetad hetkeks kogu sellega kaasnevat emotsiooni.
3. Nüüd kujuta ette, kuidas sa justkui astuksid sammukese tagasi, sellest kujutluspildist välja. Kujutle, et kujutluspilt on sinu ees nagu ekraan, mida sa vaatad. Lükka seda ekraani endast üha kaugemale ja kaugemale ning märka samal ajal, kuidas selles olevad värvid hägustuvad, pildi teravus kaob, detailid haihtuvad ning kuidas kogu stseen liigub lõpuks sinust nii kaugele, et sa suudad vaevu seletada, mida sellel näed. Sa võid isegi kujutleda, kuidas ekraan kosmosesse lendab ning päikesega kokku põrgates plahvatab. Kujutledes end ebameeldivast minevikuolukorrast välja astumas ja seda distantsilt jälgimas, muutud sa justkui peaosatäitjast pealtvaatajaks ning su aju ei taju olukorda enam nii intensiivselt.
Allikas: 12 harjumust, millega sa oma vaimse tervise põhjalikult tuksi keerad
Vabane vanadest mõttemustritest ja asenda need uutega
Armastades iseennast: elu meie ümber peegeldab meie suhet iseendaga