Kohv võib kahandada kehakaalu, osutab geeniuuring

Kohvi joomine on paljudel kombeks, eriti just hommikuti. On see tervisele pigem kasuks või kahjuks, on huvitav küsimus, mida teadlastelgi tore uurida, vahendab Novaator.err.ee.

Rootsi ja Briti teadlased on nüüd saanud uut, geeniuuringutel põhinevat tõendust, et kõrgenenud kofeiinitase inimese veres on seotud madalama kehakaalu ja väiksema diabeediriskiga.

Kohvi ja muude suure kofeiinisisaldusega jookide tarbimise ja kehakaalu madaluse vahel on teadusuuringud seoseid tuvastanud varemgi, kuid õhku on jäänud küsimus, kas kofeiin tegelikult ka kehakaalu mõjutab või on tegu pelga korrelatsiooniga, mis võib sugeneda hoopiski millestki kolmandast-neljandast.

Susanna Larsson Stockholmist Karolinska Instituudist ja ta kolleegid analüüsisid nüüd aga põhjalikult geeniproove ja terviseandmeid, mis olid varem võetud ligi kümnelt tuhandelt peamiselt Euroopa päritolu inimeselt.

Inimestel on teada kaks geeni, mis mõjutavad, kui kiiresti keha kofeiini lagundab. See tähendab, et erisuguste geenivariantidega inimestel püsib kofeiin veres eri kaua. Mida kauem aga kofeiin koos püsib, seda rohkem ta oma mitmesuguseid võimalikke toimeid avaldada saab.

Loe täispikkuses artiklit lehelt Novaato.err.ee.

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.