Kesine uni keskeas põhjustab hiljem Alzheimeri tõbe

Värskest uuringust selgub, et vaid üks magamata öö põhjustab keskealistel inimestel beeta-amüloid hulga tõusu ajus ning seda ka täiesti tervete inimeste puhul, vahendab Novaator.err.ee.

Nädalane voodis vähkremine ja unehäiretega võitlemine tõstab teisegi ajus oleva valgu – tau (τ) – taset. Uuringu autorid on ühel meelel, et krooniline unepuudus või unehäired keskeas soodustavad hilisemas vanuses Alzheimeri tõve kujunemist.

Selleks, et uuringu olulisust mõista, väike ülevaade sellest, mis toimub inimese ajus Alzheimeri tõve väljakujunemisel.

Ajus tekivad koemuutused, mida teadlased nimetavad neurofibrillaarseteks kämpudeks ja amüloidnaastudeks. Just need naastud koosnevad valgulisest beeta-amüloidist, mis tekib valgumolekuli lagunemisel rakus.

Teine Alzheimeri tõve põhjustaja on tau-valk, mis tavaolukorras hoolitseb rakus ainete transpordi eest. Kui tau-valk on muutunud, siis rakk hukkub.

Need valgud tekitavad ajus põletikureaktsiooni ja põhjustavad ajukoe kahjustust. Esimesena tekivad kahjustused hipokampuses, aju vanimas osas, mis tegeleb mälestuste säilitamise ja kujundamisega. Sellest ka põhjus, miks Alzheimeri tõve puhul ilmnevad esimesena inimesel mäluprobleemid.

Hiljem tekivad muutused ka ajukoores, mis kontrollib kõnet, arutlemist, otsuste tegemist. Alzheimeri tõve tõttu on ajus kahjustatud närvirakud ja nendevahelised ühendused ehk sünapsid.

Uni uuendab sind: seitse põhjust, miks peaksid korralikult välja puhkama

Päevane uinak aitab parandada mälu ja suurendada loovust

Kuidas paremini välja puhata: alternatiivsed unetsüklid

HEA UNE SALADUS: lihtne ja tõhus hingamismeditatsioon uinumiseks

Uni uuendab sind: seitse põhjust, miks peaksid korralikult välja puhkama

Abiks norskajatele: mis on uneapnoe ja mida selle puhul teha?

Melatoniin toob hea une

Teadlik unenägemine: õpi unenägusid looma ja sealt juhatust saama

Unenägude seletamine: mida tähendab sinu unes nähtud inimene?

Seotud