Keelatud video! Kauni jõuluvideo näitamine keelustati iseäranis naeruväärsel põhjusel

Ühe Suurbritannia kaupluseketi jõulureklaami näitamine keelustati väidetavalt põhjusel, et reklaam olevat liiga poliitiliselt meelestatud – nimelt kujutati reklaamis orangutanide rasket olukorda, mille on põhjustanud palmiõli tootmine.

Kaupluseketi Iceland jõuluteemalises reklaamikampaanias, mis valmis koostöös Greenpeace’iga, arutatakse kõnealuste loomade elupaikade hävitamist metsaraie tagajärjena, mille põhjuseks on palmiõli tootmine.

Lühianimatsioonis on kujutatud tüdrukut ja orangutani. “Mu metsas on inimene ja ma ei tea, mida ette võtta,” ütleb orangutan videos, mida on nüüdseks YouTube’is vaadatud üle 100 000 korra. “Ta hävitas kõik meie puud selleks, et toota teile toitu ja šampooni.”Reklaam valmis pärast Icelandi avaldust, mille kohaselt lõpetatakse palmiõli kasutamine kõigis kaupluse enda valmistatud toidukaupades. Tegu on sealjuures Suurbritannia esimese kaupluseketiga, mis sellise otsuse vastu võttis.

“Orangutanide kriitiliselt ohustatud olukord on osaliselt põhjustatud palmiõli tootmisest muuhulgas näiteks Malaisias,” kajastas uudist ajaleht The Guardian. Paraku oli Icelandi reklaam kontrollorganisatsiooni Clearcast väitel vastuolus 2003. aastal vastu võetud reklaamiseadusega. Clearcast kontrollib reklaame Suubritannia nelja suurima kommertsringhäälingu tarvis ning sätestab, et reklaamid ei tohi olla “poliitilise suunitlusega”, sest vastasel juhul rikuvad need reklaamtegevuse eeskirju ja neid eetrisse ei lubata.

“Tänavu te meie jõulureklaami telekas ei näe, sest selle näitamine keelustati,” kirjutas Icelandi kaubandusketi ametlik Twitter. “Kuid me tahame Rang-tani lugu teiega siiski jagada… Kas aitaksite meil seda levitada?”

Clearcast andis lühiavalduses teada, et kontrollib “kõikide reklaamide vastavust Suurbritannia reklaamitegevuse eeskirjadega,” ent täheldas samas, et “Clearcast ei ole reguleeriv organisatsioon ega tegele reklaamide keelustamisega,” lisades, et video on sisuliselt Greenpeace’i film, mis on Greenpeace’i veebilehel juba mitu kuud ilutsenud.

Iceland polnud otsusega mõistagi üldse rahul. Kaupluseketi asutaja Malcolm Walkeri sõnul said nad “loa Greenpeace’i logo maha võtta ja videot oma reklaami tarvis kasutada,” kirjutas ajaleht The Guardian. “See video oli niivõrd emotsionaalne, et oleks John Lewise reklaamile pika puuga ära teinud.”(Ääremärkuseks olgu öeldud, et John Lewise iga-aastane jõulureklaam on Suurbritannias lausa traditsioon ja kutsub alati esile suuri emotsioone.)

Mõned Twitteri kasutajad olid kiired märkima, et reklaam poleks tõenäoliselt nii suure vaatajaskonnani üldse jõudnudki, kui selle näitamist telekas poleks keelustatud. Igatahes võib kõnealust reklaami endiselt YouTube’is vaadata, kuigi teleekraanile see niipea ei ilmu. Reklaami keelustamise tagajärjena on aga liigse raadamise küsimus ja orangutanide ohtlik olukord saanud endisest veelgi suurema tähelepanu osaliseks. Ja see pole sugugi halb tulemus.

Vaata videot:

Allikas: Palmiõlitööstus hävitab paradiisi

Mugavalt teadmatuses: 19 fakti globaalsete ressursside ammendumise kohta

Maailma Looduse Fond: kaks kolmandikku elusloodusest on halvimal juhul nelja aasta pärast planeedilt pühitud

Põlisrahvaste vanaemade nõuanded maailmale elamise ja olemise kohta

Karm reaalsus: kogu tõde banaanidest

PÕUD: Maailma suuruselt kaheteistkümnendal megalinnal on vesi otsa saama

Leonardo DiCaprio: kõiki meie planeedi elusolendeid ähvardab tõsine katastroof

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.