Kas sul võib olla varjatud gluteenitalumatus?

Gluteenitalumatuse ja tsöliaakia sümptomite varajane äratundmine ei ole kuigi lihtne. Meditsiinilised testid pole piisavalt täpsed ning näitavad negatiivset tulemust ka inimestele, kes ägavad sümptomite ülekülluse all.

Gluteenitundlikkuse jaoks polegi head testi. Traditsiooniline gluteenitalumatuse veretest tuvastab vaid üht kuuest polüpeptiidist nisus – gliadiini. On olemas veel viis: aglutiniin, gluteomorfiin, gluteiniin, prodünorfiin ja omega gliadiin. Eraldi või kombinatsioonis võib igaüks neist põhjustada soovimatut reaktsiooni nisule.

Sümptomid on paraku väga erinevad. Vahel esinevad need kohe peale einet ning kaovad peatselt. Vahel kestavad need terve nädala või muutuvad krooniliseks. Kui asjad hullemaks lähevad, diagnoositakse pahatihti pigem autoimmuunne sündroom kui gluteenitalumatus. Vaatame enimlevinud sümptomeid.

6 levinud gluteenitalumatuse sümptomit

1. Ilmselged seedetrakti-, mao- ja seedeprobleemid. Need võivad sisaldada üht või mitut järgnevatest: gaasid, puhitus, rahutus, alakõhukrambid, kõhukinnisus, kõhulahtisus või muutuv kombinatsioon mõlemast – ärritatud soolestiku sündroom.

2. Peavalud ja/või migreenid.

3. Emotsionaalsed probleemid, mis tulenevad kroonilisest ärrituvusest ja ootamatutest irratsionaalsetest tujumuutustest.

4. Neuroloogilised probleemid, sealhulgas uimasus, tasakaaluhäired, nõrkus, valu, kipitus või tuimus jäsemetes.

5. Fibromüalgia, mis on pehmete kudede krooniline valulik haiguslik seisund, aga ei ole tegelikult omaette haigus vaid pelgalt sümptom. See peene kõlaga meditsiiiniline diagnoos on iseenesest segane, sest see ütleb vaid, et sul on lihas- ja sidekoevalud – seda see fibromüalgia tähendabki: fibro – sidekoed, myo – lihas, algia – valu.

6. Väsimus, kas siis krooniline või peaaegu peale igat einet (“laseks õige leiba luusse”). Krooniline väsimus on samuti vaid süptom, mitte haigus. Kui sul on juhtumisi just see diagnoositud, tähendab see, et su arst ei suuda leida väsimuse põhjust.

Muidugi on kõik need sümptomid tavalised ka teiste terviseprobleemide ja haiguste puhul. Kui mõni neist sümptomitest oli sulle tuttav, küsid endalt, kuidas siis kindel olla?

Testi ennast ise

Kõigepealt pane kirja iga sümptom, mis sind vaevab. Need võivad olla juhuslikud või kroonilised.

Ära tee oletusi nagu näiteks: “Mu seljaprobleemid on kontoris tundide viisi istumisest”. Lihtsalt pane need kirja ja ära ürita neid seletada.

Seejärel tee 30-päevane gluteenivaba toitumine.

Kui sa tunned, et ei suuda 30-päevast väljakutset vastu võtta, võib see viidata, et oled gluteenisõltlane. Me oleme iroonilisel kombel tihti sõltuvuses asjadest, mis meie tervist kahjustavad.

Kui leiad, et on võimatu loobuda teraviljast, siis kasuta piiratult tatart ja riisi, sest need ei sisalda gluteeni.

Pane tähele, et pakendatud toitudele nihverdatakse tihti gluteeni sisse. Loe silte hoolikalt.

Kindlam on selle 30 päeva jooksul ignoreerida 100% töödeldud toite, kastmeid, mahlu ja valmistada ise toit põhiainetest. Tegelikult võiksid seda elu lõpuni teha.

Peale 30-päevast perioodi vaata oma märkmed uuesti üle ning vaata, kui palju sümptomeid on säilinud.

Kui enamik on kadunud, siis ehk otsustad jääda gluteenivaba toitumise juurde.

Kui sa pole kindel, siis mine oma esmase toitumise juurde tagasi ja vaata, kas sümptomid tulevad kättemaksuks tagasi.

Peale kuut kuud gluteenivaba toitumist võid järk-järgult katsetada tagajärgedeta tagasi tuua mõned toiduained, mida oled seni välja jätnud.

Söö päris toitu!

Allikas: www.paleo.ee

Seotud