Meestele mõeldud kirjandust ilmub Eestis üldiselt vähe. Seetõttu on iga uus raamat, mis meeste elu ja väge kirjeldab, väga teretulnud külaline minu lugemisriiulis.
Midagi nii mahukat ja konkreetset meeste väest ei ole minu teada eesti keeles varem ilmunud. Selle raamatu puhul on tõesti tegemist millegi erakordse ja teistsugusega. Varasemalt meestele ilmunud sellealane kirjandus on olnud mõnus ja lihtne pühapäevalugemine, kust on olnud hea noppida mõned ideed, kuidas oma olemist ja elamist muuta väärikamaks ja mehelikumaks. See raamat on aga hoopis konkreetsem, raskekaalulisem ja ka väärikam.
Eelmiste raamatute tekstid on voolanud rahulikult ning nende lugemine on olnud pigem meelelahutus, kus hiljem on hakanud mõned mõtted su peas ennast lahti harutama. See raamat aga paneb haamriga, konkreetselt ja sügavale – vahest isegi ajab sind vihale. Kuid ta on täis teadmisi ja lahendusi väga paljudele erinevatele küsimustele.
Ma ütleks nii – see raamat peaks olema iga endast lugupidava mehe riiulis aukohal. Aastakümneid tagasi olid alates traktoristist kuni tuumafüüsikuni riiulil reas ENE-d. Kui ei osatud anda seletust mõnele sõnale, probleemile või ei leitud õiget vastust ristsõnades esitatud küsimustele, otsiti lahendust just nendest teatmeteostest. Ajad on edasi läinud – nüüd on viimane aeg need ajast ja arust tarkuseõpikud makulatuuri viia ja riiulisse tekkinud kohale paigutada kümne raamatu asemele vaid üks uus. Raamat “Mina olen mees” annab teile vastused palju tähtsamatele küsimustele kui “milline on Peipsi suurim kala” või “mis on Madise täht”. Ta annab mehele vastuse – kes oled sina ja mis kurat sinuga tegelikult toimub.
Raamatus tuleb juttu mehe jõust ja väest. Samuti ka kõigest positiivsest ning negatiivsest, mis sellega kaasneb. Nii kangelaseks olemisest, suhetest, vihast, vaenulikkusest, vägivallast, häbist, intiimsusest, kuulamisest ja muidugi sellest, mida siis naised meestelt lõppude-lõpuks vajavad. Lisaks ka palju infot meestele seksi ja erootika kohta.
Seda raamatut on ehk lihtsam lugeda nii, et leiad sisukorrast omale just hetkel vajamineva peatüki ja keskendud vaid sellele, sest info hulk on tõesti aukartustäratav. Kuid võid proovida ka lihtsalt algusest peale lugemist. Põnev on see, et su alateadvus tunneb ära, mis reajuppe sul just praegusel hetkel elus on vaja ning lugemisrütm aeglustub automaatselt. Seda juhtus minu puhul mitmeid kordi kogu raamatu vältel. Nii et ise otsustage, kumba tehnikat soovite kasutada. Aga tean, et endale vajaliku info leiate sealt kindlasti. Soovitan väga!
Autor: Jesper Parve
Alkeemia raamatuklubi soovitab: Vaata Robert Augustus Mastersi raamatu “Mina olen mees. Teejuht tõelise mehelikkuse väeni” kohta kirjastuse Pilgrim kodulehelt.
Oled oodatud meestele mõeldud seminarile, mis toimub juba täna, 4. aprillil kell 14-16, Tallinnas Seewaldi Klubimajas, Paldiski mnt 52.
Oled mees või ei ole? Oled vastutustundetu ja hoolimatu? Oled mõistlik ja tagad turvatunde? Oled tugev ja edukas?
Viimasel ajal on olnud tuliseks teemaks alkoholism, koduvägivald, peresuhted, üksikvanemad jne. Kui palju aga räägime ja mõtleme sellele, et need teemad on jäämäe tipp ja aastatepikkuse käitumise, suhtumise, stereotüüpide ja hoiakute tagajärg? Et need teemad on seotud meie vaimse tervisega ja meedial on nendest teemadest rääkimisel väga suured võimalused ja roll.
Oleme veendunud, et meeste vaimne tervis on tähtis. Tähtsam kui autod, püssid, naised, jalgpall ja kõik klišeed kokku.
Kas teadsid, et:
- Meestel diagnoositakse sõltuvushäireid 2-3 korda rohkem kui naistel.
- Meestel diagnoositakse depressiooni 2-3 korda vähem kui naistel.
- Mehed käituvad kodus vägivaldselt 10 korda tõenäolisemalt kui naised.
- Mehed surevad 9 aastat varem kui naised.
- Mehed teevad 5 korda rohkem suitsiide kui naised. Aastal 2015 moodustasid enesetapud noorte meeste (vanuses 10-25) surmapõhjustest 42%.
Kuigi naistel diagnoositakse vaimse tervise probleeme enam, viitab üha rohkem märke tõsisele kriisile meeste vaimse tervisega. Seda süvendavad:
- jäigad soorollid
- ühiskonna surve
- ebarealistlikud ootused
- moonutatud “mehelikkus” meedias ja stereotüüpide võimendamine
- vähene probleemide tunnistamine
- oskamatus abi otsida
Mees on see, kes ei nuta, on tugev ja peab end füüsiliselt pidevalt proovile panema, tal ei ole emotsioone, ta on kalkuleeriv ja põhimõtteliselt purunematu. Mehe ülesanne on tuua leib lauale, võidelda vaenlastega ja kui ta sellega hakkama ei saa, siis parem astugu rivist välja. Kas jääme rahule seletusega, et mehed on lihtsalt nii loodud ja kromosoomid panevad olemuse paika – määravad, kui kaua ja kui õnnelikult mehed võivad elada? Või vaatame, mida saab ära teha kultuurist, hoiakutest ja eelarvamusest tuleneva sotsiaalse survega?
Kutsume Sind kaasa mõtlema teisipäeval, 4. aprillil kell 14-16 või kuni juttu jätkub, Tallinnas Seewaldi Klubimajas, Paldiski mnt 52. Oled väga oodatud. Loodame, et tuleb kokku toatäis mehi. Oma tulekust anna palun teada e-mailitisi: peaasi@peaasi.ee